Mamici aspirante din nou - 20

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

mariana, sa creasca mare si sanatoasa FETITA din burtica! Cat priveste nasterea ai incredere ca va fi bine. Cred ca psihicul conteaza cel mai mult si oricum mai e destul timp pana atunci si multe se pot schimba.
ioana, spor in continuare cu tratamentul!!
Urez si eu LA MULTI ANI tuturor celor care poarta numele Sf.Andrei sau care au sarbatoriti printre cei dragi!!

Cornelia, mamica luiEduard(21.06.2004) si a lui Eric(13.07.2006)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Cornelia_Laura multumesc si
Roandre ce mai faci???
Irinel ce mai face Mariuca noastra???





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura69silk spune:

Buna ziua, mamici, mamici in asteptare si mamici aspirante din nou !

Iertati-ma daca dau buzna si permiteti-mi sa ma prezint - sunt fina Ioanei. Doresc sa va multumesc pentru incurajari, suport si caldura, dupa momentul greu prin care am trecut. Draga mea, Ioana mi-a povestit de voi si, desi eu scriu la un alt topic, am intrat sa va citesc. Dati-mi voie sa va felicit, este un loc, unde se simte frumusetea sufleteasca, caldura si prietenia ! Va admir foarte mult !

Am reusit sa depasesc momentul greu si datorita incurajarilor si cuvintelor frumoase, spuse cu prietenie, de catre voi. Sunt in asteptare de unda verde acum, mai urmeaza un consult luni, si cu credinta si speranta, mergem mai departe.

Va multumesc frumos si pentru aprecierile legate de nunta noastra si spun cu mana pe inima, ca sunt o norocoasa, pentru ca Bunul Dumnezeu mi-a dat-o pe Ioana, o prietena adevarata, cu un un suflet mare si generos, de o sensibilitate si tarie, cum de putine ori, mi-a fost dat sa intalnesc.

Va doresc multa sanatate, sa va dea Domnul tot ce va doriti, pentru mamici, sa va traiasca copilasii, sa fie sanatosi si sa va lumineze vietile, pentru mamicile in asteptare, sarcini usoare in continuare, sa va ajute Domnul sa savurati aceste clipe minunate, si la capatul celor 40 de saptamani, sa va tineti copilasii, sanatosi, in brate !
Pentru mamicile aspirante, sa aveti credinta, speranta si sa nu renuntati la visul si la sansa voastra !
Sa iubiti si sa fiti iubite !

Va multumesc din suflet, inca o data, Ioana, Asi, Iulia_P, Cornelia_laura, Paxela, Herra, Sim, Roandre !

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim spune:

Laura nu-ti pierde speranta! Sigur va veni vremea in care vei veni sa ne dai vestea minunata a unui copilas. Fii tare si stai aproape de nasa ta care este un om deosebit.

Mariana felicitari pentru fetita! Sa dea Domnul sa vina sanatoasa pe lume si sa va aduca numai bucurii. Ma tot gandesc si eu daca nastere normala dupa cezariana e o solutie buna...nu stiu, nu ma pricep si as vorbi doar din auzite. Stiu ca tu ai studiat mult problema asta. In Romania nu cred ca sunt multi medici care sa recomande sau sa se incumete la asa ceva. Stiu ca nu este prea usor sa iei in consideratie asa o propunere...dar daca ar fi sa nasti aici? Zic si eu, in cazul in care nu te intelegi cu medicii de acolo.

Ioana si eu te pup si ma rog sa vina Mos Craciun cu un mare cadou pentru tine si sotul tau!

Iulia, Asi va multumesc tare mult pentru incurajari! Sa dea Domnul sa fie bine si sa fim sanatosi.

O seara placuta va doresc!

Simona 32+ si Ruxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Ioana, Cornelia, Simona va multumesc atit de mult pentru cuvintele frumoase!

Laurasilk69 imi pare atit de bine ca ai intrat sa ne saluti.Va doresc implinirea dorintei cit mai curind.

Ioana sa ne tii la curent cu parerea Dr. Soare.
Aaa, ca tot uit: cica conform studiilor efectuate in mai multe tari, barbatii care lucreaza intr-un mediu mai cald au sanse mai mari sa aiba fetite!

Simona este intr-adevar o dilemasi ma voi duce sa vobesc cu psihologul (ca asa sunt regulile aici) apoi cu alti 2 doctori poate poate voi mai intilni si alte pareri.

Sentinta cu nastere vaginala dupa cezariana si-au justificat-o pina acum 2 doctori la care am fost:

-eu cu 2 nasteri normale am mai mari sanse fata de mamele care nu au nascut niciodata vaginal
-motivul pt. care mi s-a facut cezariana nu mai exista la sarcina asta
-am peretele uterin puternic si operatia s-a vindecat foarte repede

Motivul meu cu cele doar 12 luni intre cezariana si o posibila nastere vaginala nu i-a impresionat, ca zic ei, nu se poate generaliza, depinde de la gravida la gravida.

In orice caz sotul nu ar fi de acord pentru nimic in lume sa ma lase sa nasc in Romania asa ca si varianta asta cade...
Sper sa reusesc sa obtin cezariana pina la urma ca mi-e cam teama altfel...

Mariana 27+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

laura69silk, o stii si tu, ti-au spus-o si fetele si o repet si eu : ai o nasa asa cum si-ar dori toate finele, este un om extraordinar din toate punctele de vedere! Esti o norocoasa!
De abia astept sa citesc vestea cea mare de la voi...trebuie sa fie cat mai curand si ce frumos ar fi sa fiti gravidutze in acelasi timp amandoua! Doamne ajuta, eu va tin pumnii!

Eu nu am mari noutati...va citesc zilnic dar scriu mai rar. sunt imensa, burta e tare mare si ma simt ca un peste pe uscat. M-am saturat de stat in casa iar cand ies afara pana la dr la control ma simt ca si cand as pleca in concediu in strainatate. Acum vin sarbatorile de iarna si asa am un chef de mers prin magazine sa vad nebunia de culori, decoratiuni, beculete dar din pacate nu am voie...
Stau cuminte acum caci pe 9, 10, 11, 15 si 17 dec avem petreceri si mi-am anuntat sotul ca merg fie ce-o fi chiar dc vom sta putin si nu voi dansa deloc.
bb2 e un agitat si se misca f mult si loveste cu toata puterea lui. Dc o sa fie asa si dupa ce se naste o sa fie vai si amar de noptile nostre...hehehe
Alexia e o nebunatica si jumatate dar ma topeste cand il mangaie pe bebe "Andei" si mi-l cere sa i-l dau in brate. Tot ce are(jucarii, hainute, mancare) vrea neaparat sa imparta cu bebitza care e "pic, pic" (mic, mic).

Va pup pe toate!


Mihaela (30+) si Alexia- Maria26 august 2004

Utile pt burtici, viitoare mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Gata. A mai trecut o luna. Trebuie totusi sa remarc faptul ca tratamentul de luna trecuta a dat roade, adica mi-a venit ciclul la 28 de zile (un succes neasteptat, avand in vedere ca, de cand ma stiu, nu mi-a venit ciclul la 28 de zile!). Am de gand sa-mi procur un sac de teste de ovulatie, poate nu mai ratez momentul... Nu mai iau clostibegyt, o sa beau ceai de napraznic. Mi-am propus sa nu mai fiu atat de incrancenata pe ideea de a face al doilea copil; el va veni cand va hotari Doamne-Doamne.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Buna ziua tuturor!As vrea sa va intreb ceva,cred ca voi va pricepeti.Ieri am facut o ecografie abdominala, la care mi s-au dat numai vesti proaste, am trei fibroame,dintre care unul de aproape 5 cm,care mai si apasa de vezica urinara, am ptoza renala gr. II la un rinichi,dar mi s-a si spus ca am un folicul pe ovarul drept si unul pe ovarul stang,imi spuneti voi ce inseamna asta?Eu nu mi-am urmarit nici ovulatia,nici stimulari n-am facut,asa ca va intreb pe voi,ca va pricepeti mai bine.

Poze

One Stone is Enough to Break a Glass. One Sentence is Enough to Break a Heart.One Second is Enough to Fall in Love and One Misunderstanding is Sufficient to Break Friendship.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

La noi vine mos Nicolae cand se trezeste Razvan.Va primi o orga, oua Kinder,un excavator si mos de cicolata.Ultimele sunt de la bunici.
Abia astept sa vad ce mutra face.


Rosa faptul ca ai 2 foliculi e foarte bine.Asta inseamna ca ovarele functioneza bine.Fibroamele pot fi o problema mai ales cel care apasa pe vezica.Si eu am un fibrom de 3 cm care e pe peretele posterior al uterului si nu ma dernjeza deloc.Ptoza renala nu stiu exact ce inseamna.

Akella acum cand te-ai linistit ai mai mari sanse sa ramai .

Roandre distractie faina la petreceri si ai grija de tine si de bebe.

Laura
imi pare rau ca s-a intamplat asa dar fii fericita ca ai un om extraordinar langa tine pe nasa ta.

Mariana felicitari pentru fetita si nastere usoara oricum va fi ea.

Ioana ce mai faci fata frumoasa?Cum merge tratamentul cu plantele?





Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

asi
Culmea e ca "Mosul mic" (adica mos Nicolae) ii va aduce Dariei... o orga... Taman s-a intors "mosul" de la cumparaturi si asta e rezultatul a 2 ore de zgait la jucarii... De celelalte, dulciuri, fructe, nu mai zic... Vedem ce o sa primeasca si de la bunici, matusi etc. Diseara are program de lustruit ghetutele cu ta-su...

Edit ca m-a luat valu' si am uitat sa pun o intrebare on topic: cum se desfasoara fetelor monitorizarile? In ce constau? Ma cheama domnu' doctor la ecografie? De cate ori? Si cum se plateste toata afacerea?

Mergi la inceput