Pareri despre profesorul Ancar de la Pantelimon

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Rolul clexane-ului este de a preveni aparitia trombozelor in timpul sarcinii. Indicatia facuta de Ancar este corecta. In momentul in care ramai insarcinata trebuie sa refaci toate analizele si in functie de rezultate ti se va doza si clexane-ului. In acelasi timp se recomanda control + analize + eco in fiecare luna.

Eu am facut clexane 0.2 toata sarcina si totul a fost ok, dar am facut santz la analize si eco.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:



Noroc cu tine Tia ca ai mai multa experienta si avem ce invata de la tine. Tie cum a stiut medicul sa iti prescrie Clexane, se fac niste analize specifice? Nu de alta, dar eu am probl. cu circulatia si acum, cand voi fi va fi jale. Oare exista o metoda de preventie prenatala a problemelor cu circulatia din timpul sarcinii?



Iepumic
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/ankadam_2000/album?.dir=97ad
All's Well That Ends Well.So...MAKE IT END WELL.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greenapple2611 spune:

Buna ziua dragele mele,

Multumesc pentru incurajari. Iepumic, eu fac tratament cu detralex pentru circulatie si cred ca ti-ar folosi si tie dupa ce nasti, cu conditia sa ti-l indice un medic.
Mi-am mai facut acum niste analize APTT(Timp de tromboplastin partial activat cu caolin)si mi-a iesit marit: 33.6 sec, normal intre 24-33 sec. Timpul quick este in limite normale. Ce pot sa inteleg eu din acest APTT? Inseamna ca sangele se coaguleaza mai usor, deoarece timpul de formare sau activare a acestui factor de coagulare este mai mare?
Va sarut.
Greenapple

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Buna, fetelor!
Am stat ceva timp sa ma gandesc daca sa scriu la acest subiect....dar am zis ca, mai bine pentru mine ar fi sa ma lamuresc...in legatura cu ce?Simplu: cu competenta prof. Ancar.Dar sa ma intelegeti, mai intai sa va pove....cand l-am contactat acum 7 luni, eram intr-o situatie nu prea roza:tocmai aflasem ca nu putem face copii.Cand m-am dus la dumnealui,nu m-a incurajat prea mult, dar nici nu m-a descurajat.Ne-a dat un set complet de facut analize, pe care bineinteles ca le-am facut la Medsana...urmand sa luam legatura cu dumnealui prin telefon...ce-a urmat, numai sufletelul meu stie.De ce?Nu ma astept ca un dr sa-mi vorbeasca ca unei printese, dar atat timp cat il platesc pentru o consultatie sau sunt pacienta lui, ar trebui ca el, sa se ocupe mai mult de cazurile noastre, mai ales ca am investit destui de multi bani.Am tot citit ca trebuie sa te duci la cabinetul dumnealui cu "lectia invatata" :intrebari sigure,raspunsuri sigure.Dar la ce folos cand dumnealui iti spune: vorbim cand ai rezultatele, suna-ma atunci, iar cand il suni iti spune: sunt in masina, sunt in magazin sau am pacienti in cabinet.......mai faci un drum la Buc si iti faci programare sa vb cu dumnealui.......la care iti spune:trebuia sa vii intre 14-15, nu mai trebuia sa platesti consultatia...dar stati linistite, am fost si in intervalul respectiv si mi-a zis..doamna, nu am timp acum , repede ca ma grabesc...si in 30 sec erai data afara...trebuia sa-ti platesti un alt doctor sa-ti explice ce ai tu pe fisele alea...
Imi pare rau ca sunt drastica cu dumnealui....am o mare incredere in competenta lui, dar incet, incet, regret.Poate ca mi-am facut o impresie numai dupa ce am citit de dumnealui pe net;poate ma insel...nu stiu ce voi face pe viitor.......as putea inca inghite tot acest "ritual" de tratare a pacientelor, macar sa stiu ca ne poate ajuta...
De multe ori prietenele ma sfatuiesc sa ma mut la alt dr....as vrea, dar parca ceva ma retine.De multe ori dupa ce m-a respins in dialog, am plans...
De multe ori am zis ca e o somnitate...si uite asa un intreg razboi in sufletul meu...
Scuzati-ma daca v-am retinut prea mult, dar de 7 luni am aceasta lupta interioara!Multumesc ca m-ati citit si sper sa iau decizia cea mai buna si inteleapta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

quote:
Originally posted by andrabirni

Buna, fetelor!
Am stat ceva timp sa ma gandesc daca sa scriu la acest subiect....dar am zis ca, mai bine pentru mine ar fi sa ma lamuresc...in legatura cu ce?Simplu: cu competenta prof. Ancar.Dar sa ma intelegeti, mai intai sa va pove....cand l-am contactat acum 7 luni, eram intr-o situatie nu prea roza:tocmai aflasem ca nu putem face copii.Cand m-am dus la dumnealui,nu m-a incurajat prea mult, dar nici nu m-a descurajat.Ne-a dat un set complet de facut analize, pe care bineinteles ca le-am facut la Medsana...urmand sa luam legatura cu dumnealui prin telefon...ce-a urmat, numai sufletelul meu stie.De ce?Nu ma astept ca un dr sa-mi vorbeasca ca unei printese, dar atat timp cat il platesc pentru o consultatie sau sunt pacienta lui, ar trebui ca el, sa se ocupe mai mult de cazurile noastre, mai ales ca am investit destui de multi bani.Am tot citit ca trebuie sa te duci la cabinetul dumnealui cu "lectia invatata" :intrebari sigure,raspunsuri sigure.Dar la ce folos cand dumnealui iti spune: vorbim cand ai rezultatele, suna-ma atunci, iar cand il suni iti spune: sunt in masina, sunt in magazin sau am pacienti in cabinet.......mai faci un drum la Buc si iti faci programare sa vb cu dumnealui.......la care iti spune:trebuia sa vii intre 14-15, nu mai trebuia sa platesti consultatia...dar stati linistite, am fost si in intervalul respectiv si mi-a zis..doamna, nu am timp acum , repede ca ma grabesc...si in 30 sec erai data afara...trebuia sa-ti platesti un alt doctor sa-ti explice ce ai tu pe fisele alea...
Imi pare rau ca sunt drastica cu dumnealui....am o mare incredere in competenta lui, dar incet, incet, regret.Poate ca mi-am facut o impresie numai dupa ce am citit de dumnealui pe net;poate ma insel...nu stiu ce voi face pe viitor.......as putea inca inghite tot acest "ritual" de tratare a pacientelor, macar sa stiu ca ne poate ajuta...
De multe ori prietenele ma sfatuiesc sa ma mut la alt dr....as vrea, dar parca ceva ma retine.De multe ori dupa ce m-a respins in dialog, am plans...
De multe ori am zis ca e o somnitate...si uite asa un intreg razboi in sufletul meu...
Scuzati-ma daca v-am retinut prea mult, dar de 7 luni am aceasta lupta interioara!Multumesc ca m-ati citit si sper sa iau decizia cea mai buna si inteleapta!



Andra,

Scriu mesajul din impuls! Daca gandesc, ma temperez si nu mai scriu...
Am senzatie de daja-vu la ce ai scris tu!
Nu fa ca mine. Daca nu poti sa comunici cu el, SCHIMBA-L!
Nu sta pe ganduri , ca sa nu treaca timpul, ca in cazul meu, iar tu sa aduni doar intrebari fara raspun si regrete!
Cel mai mult mi-a amintit faza : "nu pot acum, sunt in masina...sunt in magazin...etc".
Eu am ajuns cu el la FIV...sarcina a fost cu probleme...eu ii dadeam telefon, sa-i spun care-i problema...si-mi raspundea la modul asta...pe urma daca indrazneam sa-l sun peste juma'de ora, ori nu-mi raspundea, ori se repeta faza...
In consecinta, am pierdut sarcina, la 11 saptamani....nu am renuntat la Ancar, ca de...somitate, face FIV...etc, etc....si am facut si al 2-lea FIV, la Medsana!
DECLAR PUBLIC: ACEST AL 2-LEA FIV LA MEDSANA A FOST FURT PE FATA!
Am pus anumite intrebari ( ce deja eram informata ce si cum)...am devenit incomoda ...de aici si mai multe mormaieli la o consultaie...si mai putine cuvinte..
Schimba-l! Este lumea mica, dar se gaseste inlocuitor pt. oricine!
Daca ai nevoie de FIV, intra putin pe subiectul Szeged si o sa vezi un alt mod de a aborda pacientul!

Pt intrebari directe si eventuale explicatii, pe tema asta, nu ezita sa-mi dai PM!
CREDE-MA CEEA CE TI-AM SPUS CONSIDER O MODALITATE DE A FACE UN BINE!
Nimic nu-i mai crud in viata, decat sa ai regretul ca nu ai facut ceva in plus, mai ales cand puteai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheyla spune:

ce pot sa spun?
Aproape o jumatate de an m-a tot plimbat pe la cabinet ca sa-mi spuna ca am chisturi pe ovare- o luna pe unu' o luna pe altu'. Fibromul care era cat un cap de bebe nu a fost in stare sa-l vada.
Noroc ca am consultat si alti medici (Giulesti). Am facut si operatia, acum sunt bine si astept si un bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Cine a spus ca acest om e un doctor bun????
Se pare ca e ori si ce alceva, numai bun nu e....

What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

http://paul-aaron-domme.memory-of.com/

http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2d4d0366fd97a7fe09e3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atena_grecu spune:

Buna!
Aceeasi parere proasta o am si eu despre dr. Ancar. La inceput a fost amabil, dar dupa aceea s-a schimbat. Am fost cu rezultatele analizelor si i-am spus ca mi-am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv. Nu m-a consultat ci mi-a spus sa ma duc la Sf. Pantelimon si sa il anunt ca sunt pacienta dumnealui de la Medsana. Asa am si facut si s-a enervat si a inceput sa tipe la mine, m-a facut cu ou si cu otet. As fi plecat dar nu stiam unde sa ma duc. In final m-a chemat in cabinet si mi-a spus ca este vb despre o sarcina extrauterina. A doua zi m-am dus la Peltecu iar acesta mi-a dat foto cu sarcina. Era acolo unde trebuie. Din pacate, s-a oprit in evol. Dar la Ancar n-o sa ma mai duc niciodata. Si nici n-as recomanda cuiva sa se duca la el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Nu sunt pacienta dr. Ancar dar am avut o cumostinta care a institat cu 3 FIV-uri la el si nu a reusit nici pana in ziua de azi. Asa ca sa ne intrebam unde sunt acele rezultate exceptionale in FIV?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManuC1010 spune:

buna

si eu sunt pacienta lui, dar in paralel mai am un alt medic acre in primul rand este uman.
Competenta nu pot sa i-o judec, cel putin nu inca, dar ca om lasa mult de dorit. Eram la inceputul sarcinii si am ajuns cu rezultatele la analize la el la cabinet exact cand plecat.
I-am spus ca veneam cu rezultatele la el si nu stiam exact la cat termina programul. Mi-a taiat-o scurt ca el are 'programari' si nu 'program' si sa imi fac o programare.
Am ramas muta. Putea sa intrebe daca analizele sunt in limite normale sau sa imi spuna sa merg a doua zi la spital. Stie ce greu se pot face programarile la Medsana la el.
Am ramas ca proasta in strada plangand nestiind incotro sa o apuc. Poate fi asta un medic care sa iti urmareasca sarcina?
Oricum si cand mergi la Medsana si ai programare intri tot cand are dumnealui chef. Mi-au spus chiar si fetele de la receptie
Am continuat sa merg la el pentru ca inca mai am incredere in experienta lui, dar in paralel merg si la o doctorita mai tanara care inca nu e acoperita de glorie si iti acorda atentie.

Asta e patania mea


Mergi la inceput