Informatii utile Iasi

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teomaria spune:

quote:
Originally posted by elflo

teomaria e super pretul de la avicena pt monitorizare. stii cumva ce medic iti face monitorizarea? sau la cine pici? sau poti alege medicul pe care il vrei? eu trebuie sa sun medicul in fiecare zi de monitorizare si sa-i spun rezultatele si ma tot framintam si ma gindeam cum sa fac. Orgoliile sint mari si ar fi vai si amar de mine sa ma duc sa spun: "buna ziua! am venit sa-mi faceti monitorizare, medicul meu e la bucuresti deci nu ma intereseaza ce-mi spuneti in afara de dimensiunile foliculilor si endometrului !"



Prima data cand am fost m-am dus fara programare pt. ca aveam un test de ovulatie pozitiv in mana si era si vineri, deci n-avea rost s-astept pana luni.Dar se face programare cam cu o saptamana inainte.Am avut bafta ca m-a primit desi erau decalate programarile cam cu o ora ,insa am stat cuminte si-am asteptat vreo ora1/2 si-am spus ca nu vreau decat o eco pt. monitorizarea ovulatie si-am picat si cand era dr.Socolov(ea), ca de dr.barbati (mi-e cam rusine) si totusi histeroscopia operatorie am facut-o cu el (n-am avut de ales, ca numai el face , acolo la cabinet), dar a fost ff. dragut, nu m-a durut deloc.
Ca sa scurtez, dai telefon (numai dupa ora 13 - 276433)si-ti raspunde o tipa(asistenta)si-i spui ca vrei o programare pt. monitorizarea ovulatiei, iar ea te-ntreaba numele si cand poti sa vii(adica din ce zi e liber pe carnetel).Vezi ca miercurea e de garda si cred ca si martea.Dna dr. Socolov e la parter, la etaj e dna dr. Stratan.
Eu maine ma duc la a2a eco pt. monitorizarea ovulatie.Va tin la curent!
Pupici dulci

http://tt.lilypie.com/ohRfp2.png
Daca vrei sa primesti..., invata sa daruiesti
“Tout ce qui arrive, arrive toujours pour une raison”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

Draga marig, cu VSH-ul mare nu e de glumit. Am vazut mai sus mesajul postat de paula33 care enumera cauzele VSH-ului mare.
Prietena mea cea mai buna a descoperit in urma unor analize ca are VSH-ul foarte mare (de 26, vad ca tu ai aceeasi valoare). Doctorita la care mergea i-a spus sa descopere cauza si sa rezolve problema ca abia dupa ce revine la valori normalepoate face HSG. Timp de cateva luni a facut o droaie de analize si investigatii, toate iesind foarte bune. Intr-adevar exista persoane care au VSH-ul mare toata viata fara sa existe probleme. Insa din pacate la ea a fost mare din alta cauza, una groaznica. Imagineazati ca nici unul din zecile de doctori pe la care a fost nu s-a obosit sa ia in calcul chestia asta, toti se multumeau sa dea din umeri fara sa gaseasca cauza.
Cauza VSH-ului foarte mare era cancerul.Da, din pacate si asta poate indica valoarea mare.
marig, te rog din suflet sa nu te panichezi si sa nu te superi pe mine. Postez acest mesaj doar ca sa tii cont de asta. Incearca sa descoperi cauza si daca vezi ca toate analizele ies bune fa si un tomograf. Costa mult, dar eu zic ca viata are o valoare mai mare decat banii. Nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva. Prietena mea e un adevarat inger cu un suflet mare si nu merita sa se confrunte cu aceasta boala, are doar 30 de ani.
Iti doresc multa sanatate. Sa ne dai de stire cand rezolvi problema.

Cu drag GUGU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saryta spune:


teomaria - eu sunt pacienta dr Socolov(ea)de 4 ani... am nascut cu ea 2 fetite minunate si m-a ajutat f mult.Acu merg la control odata la 6 luni si se poarta extraordinar ...eu zic ca e un om de nota 10 plus ... asa ca iti recomand cu placere sa ramai pacienta ei ... nu cred ca o sa regreti.

Mariana - de ANTONIA (21.11.2006)
Mamicuta de 3 -ANDRA, SARA si ANTONIA
ANTONIA - 1 , 2 , 3 ,
SLIDESHOW TONITA
varsta ANTONIA
fulguletii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elflo spune:

as vrea sa intervin si eu in privinta vsh-ului. nu cred ca e cazul sa va panicati.eu il am tot timpul peste 20 din cauza unui reumatism, iar in privinta cancerului, crede-ma ca valorile sint mult, mult mai mari. vsh-ul este foarte sensibil la orice infectie in organism, asa ca nu te speria( in paranteza fie spus, am avut septicemie si atunci valorile erau de 160 la o ora si 180 la 2 ore, iar mama care era suspecta de cancer il avea peste 100).
multumesc teomaria pentru informatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

Trebuie sa te contrazic.Prietena mea nu avea absolut nimic, toate analizele aratau ca e perfect sanatoasa. Nimeni nu-si imagina ca poate fi vb de cancer(stadiul III pancreas). VSH-ul era 26. Nu va culcati pe o ureche.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinach spune:

teomaria - si eu am probleme de infertilitate si tot la d-na Socolov merg si sunt multumita de ea (imi explica cum stau lucrurile, e foarte calma, cind i-am dat telefon sa o intreb ceva mi-a vorbit foarte frumos). Am facut si eu histeroscopie cu domnul doctor la cabinet, iar in ianuarie am facut inseminare artificiala. Din pacate nu a fost pozitiv, am facut o luna pauza iar azi ma duc iarasi pentru alta IA luna asta. Pretul este de 3 mil. fara medicamentele necesare(clomifen, pregnyl, utrogestan). Inseminarea tot cu domnul doctor am facut-o. Am cautat foarte mult pe forum sa gasesc ceva despre sotii Socolov, iar cind am gasit m-am bucurat f. mult ca si alte paciente sunt multumiti de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marig spune:

Buna fetele!
am citit mesajele voastre.
azi am facut o recoltare de sange pentru VSH.sa vad care-i treaba.
eu din totdeauna am avut probleme cu dantura.de pe la 13 ani merg la dentist.n-am un dinte sanatos.sper sa fie de asta cauza VSH -ului mare.
azi merg la doctorita mea(medic de familie),sa vad ce-mi spune.
poate ar tb. sa fac niste analize mai serioase.

m-am cam speriat,sicer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teomaria spune:

Multumesc, Irina si Saryta, si mie mi-au facut impresie buna sotii dr.Socolov, dar sambata am fost la eco , la o saptamana dupa histeroscopia operatorie (facuta acolo la cabinet cu dl dr)sa vad cum au evoluat lucrurile si am avut o surpriza..in cavitatea uterina mai am ceva de 8mm care , a zis dna dr. este fie un fragment de polip, fie un cheg si va trebui sa fac o alta histeroscopie(alti bani , alta "distractie"), daca e fragment de polip, sper sa aiba bunul simt sa nu ma mai puna sa platesc din nou operatia (asa mi s-ar parea normal).Va dati seama c-am ramas fara cuvinte si n-am mai intrebat dac-o sa ma coste ceva interventia.Cand am ajuns acasa, am recitit foia de observatie si scrie clar "la eco -polip se 21/15mm" , iar dupa operatie "polip modif de 15/9mm".Cred ca-i clar ca e un rest de polip..Off, cum a putut sa-mi mai lase ceva pe-acolo??In adancul sufletului sper sa fie un cheag si poate se elimina la menstra???
Ma duc peste-o saptamana ,cand vine el sa vedem ce mai e pe-acolo -inca n-am ovula.Oare daca se prinde ceva, ar putea afecta sarcina??

Mariq, stai linistita si nu mai plange, ai sa vezi ca nu-i nimic grav!!

http://tt.lilypie.com/ohRfp2.png
Daca vrei sa primesti..., invata sa daruiesti
“Tout ce qui arrive, arrive toujours pour une raison”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marig spune:

Mersi Teomaria pentru incurajare.


pentru toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

Draga MARIG, sa nu te sperii. O sa fie bine. MAi mult ca sigur e mare din cauza dintzisorilor. Sanatate.

PUP.Cu drag GUGU

Mergi la inceput