Informatii utile Iasi

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marig spune:

si eu as vrea sa merg la un doctor specilaist in infertilitate.avem infert. de cuplu.deci nu e de glumit.de 2 ani incercam sa avem un bb,dar inka nimic...m-am cam saturat de toate si de toti.am luat vreo 5 luni diufastone,2 luni poldin ,vit. e,acid folic,si nimic.
asta este.de aproape 2 luni nu mai fac nimic.ce-o fi o fi.
daca as da peste cineva bun,sa-mi spuna care-i baiu,poate m-as apuca din nou de tratamente...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pusichet spune:

Marig la ce dr. ai fost pina acum?
eu cunosc vreo citiva medici, dar am auzit tot felul de lucruri despre ei,dar nici unul care sa fie bun pe infertilitate.
pupici

http://tt.lilypie.com/kLOwp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanara23 spune:

elflo
pe unde are cabinetul dr iliev? stii cumva si ce program are? si, daca nu-s prea cicalitoare, cam cat costa la el analizele?
marig, bine ca mi-ai spus, io-s mai incepatoare...io de aia am si zis ca nu stiu exact cum e ca fusei numa o data...
pupucuti

ioana

http://tt.lilypie.com/okk1p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

Draga MARIG si eu caut un doctor bun, nu neaparat pt probleme de fertilitate, vreau doar un ginecolog care sa/si faca bine treaba cu care sa pot discuta si care sa/mi supravegheze viitoarea sarcina.
Eu iti dau un sfat, poate o sa te ajute. Arunca si tu un ochisor la naturiste si homeopate si citeste ce scriu fetele de pe acolo. Foarte multe dintre ele au renuntat la tratamente cu tot felul de porcarii sintetice si au trecut la ierburi. Ai sa vezi ca in foarte multe familii s/a intamplat miracolul, dupa ani si ani de chin, datorita lor.
Iti doresc multa sanatate si sa auzim cat mai repede de.

Cu drag GUGU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elflo spune:

marig si sotul meu are acelasi diagnostic, ba mai mult, a aparut acum si teratospermie. am fost la bucuresti si a mai facut o spermograma care e mult mai completa. in iasi am facut la medicaltest, dar eu citeam pe net tot felul de informatii pe care le da o spermograma si eu nu le vedeam in hirtia mea. abia in cea facuta la bucuresti am gasit acele informatii. In primul rind te sfatuiesc sa mergi la un urolog, apoi sa ii dai ceva naturiste. sotul meu a reusit sa-si dubleze nr si sa treraca d ela motilitate 25 % la 70%, adica de la asteno severa la asteno usoara cu tratamentul liviei( pe care medicul meu nu da doi bani) si acum a inceput un alt tratament( daca te intereseaza ti-l trimit pe email). Tu esti ok? daca esti ok de ce iti da tot felul tratamente medicul? verifica trompele cu o laparoscopie. am vazut ca se face la Avicena.
ioanara23 ma interesez miine de cabinetul dr iliev si-ti dau mai multe amanunte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teomaria spune:

Eu, anul trecut in aprilie, am pierdut o sarcina de 7S (seara s-a eliminat sarcina si dr. Ciupilan, care era de garda mi-a facut a 2a zi dimineata chiuretaj (cica a fost incomplet).Dupa asta mi-a zis sa fac pauza 2 luni si intre timp sa fac niste analize, in urma lor mi-a reiesit c-as fi avut recent citomegalovirus(dar nu-s asa convinsa, pt. rezultatul la analize , desi am platit vreo 3mil. a ajuns intai la dr. (pt. ca fusesem sa le fac la un cabinet recomandat de ea si unde de fapt ea activeaza).Sincer, daca eu le-am platit , nu mi se parea normal sa le trimita la ea, poate voiam sa ma duc la un alt dr. ..In fine , dupa eco si control ginecologic, mi s-a zis ca am un chistulet, in rest totul e OK si sa vin cand raman.Dupa 6 luni m-am dus iar (timp de 4 luni am luat duphaston din Z16-25)si mi-a zis ca nu ovulez pt ca TB nu depaseste 37, desi graficele mele de TB arata o crestere semnificativa de la 36,2-36,5 (inainte de ovulatie), la 36,8-37(dupa ovulatie), aveam si teste pozitive de ovulatie, iar ciclu venea la 12-13DPO.Mi-a facut eco si-a zis ca am ovarul stang cu chistulete si m-a trimis sa fac HSG.Am platit-o ,la Maternitate, desi se poate si gratis(cu bilet de trimitere si adeverinta de salariat), si cand m-am dus la ea cu rezultatul(ca la Maternitate am astepat-o 2 ore, pe scaun si n-a binevoit sa vina ,desi mi-a zis ca vine) a zis ca am ovarul stang blocat, iar peretii uterului par lipiti pe undeva , ca nu a patruns bine substanta si se vad niste zone lacunare.Mi-a zis sa mai incercam o luna asa, apoi trebuie sa fac instilatii,dar am fost avertizata ca acestea pot duce la distrugerea cililor si-as putea face o extrauterina.Mi s-a parut ff. expeditiva!!
Dupa HSG am inceput cu teste de ovulatie si cand am avut unul ff. pozitiv m-am dus la Avicena(dr. Socolov-ea)sa vad ce-mi zice -ovulez sau nu?Si aveam ovarele normale ,fara chisturi si un folicul de 19mm, iar surpriza cea mare a fost un polip situat in fundul uterin de 21/15mm(cred ca bloca ambele trompe)
Intre timp mi-a venit ciclul si in Z7 am fost iar la eco , sa ma mai conving o data ca e vorba de un polip, iar a 2a zi l-am scos prin histeroscopie operatorie cu dl dr.Socolov.M-am decis sa raman la Dna dr.Socolov(pare ff.draguta si m-a lamurit la multe intrebari)Sambata, merg iar, sa vad cum au evoluat foliculii, in Z7 aveam 5 pe un ovar si 6 pe altul intre 2-4mm.La Avicena se poate face monitorizarea ovulatiei cu 60RON (3 eco endovaginale), iar la Ciupilan dadeam 60RON pe o eco .Va las s-alegeti!!O zi buna

http://tt.lilypie.com/ohRfp2.png
Daca vrei sa primesti..., invata sa daruiesti
“Tout ce qui arrive, arrive toujours pour une raison”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marig spune:

Elflo,daca poti sa-mi trimiti tratamentul,ti-as fi recunoscatoare..
si sotul meu a luat luna trecuta BU.(vreo 15 zile).
A fost si la urolog(ca avea dureri la urinat).nu i-a gasit nimic.dupa asta a fost la endocrinolog(s-ar putea sa fie varicocel,dar nu e 100% convinsa).am facut amindoi analize.parca nu are nimic,nici o infectie,dar cand urineaza,tot il ustura si il doare.m-am saturat,sincera sa fiu.
eu am fsh mare(sper sa nu gresesc ceva).cica s-ar putea sa am vreo infectie,pe undeva.
progesteronul mic(diufaston iau pt. asta).n-am facut HSG,nici laparo.
la eco(ianuarie vazusem un folcul pe ov.drept,ap prestat zilele alea de n-am stiut de mine,dar... n-au ajuns unde tb)
am vrut sa repetam spermograma,dar....au aparut pb. financiare...si am renuntat.
acuma sotul ia augmentin... e stresat si el saracu'
eu,mi-am cam pierdut speranta.cred ca tb. sa deschid un nou capitol"aspirante pesimiste"



pe unde e Avicena asta?
eu stiam ca e pe Stefan cel Mare.
poate sa incerc acolo?d

va pup
sper sa nu va fi suparat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marig spune:

si inca ceva.am uter usor retrovers.mi-a zis doctorita mea.Ei,Damaceanu nu mi-a pomenit nimic de asta.
cica dupa tb.sa stau pe burta(asa am citit pe aici)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elflo spune:

marig parerea mea : in primul rind sotul sa mai mearga la un urolog- varicocelul il descopera un urolog prin simpla palpare ( ma surprinde faptul ca ia zis endocrinologul).Incercati la dr Novac de la Novamedica. augmentinul de ce il ia? sotul meu a facut in septembrie si o spermocultura si i-a iesit pozitiva ( avea un enterococ) - a luat antibioticul, dar acum nu am mai repetat-o. Oricum, spermograa dupa antibiotic nu se face. B.U sotul meu a luat vreo 4 luni, cu zinc si altele tratamentul liviei. Nu renunta si nu fi pesimista! Noi ne-am informat pe net de problemele astea si cind am mers la bucuresti( eu la dr Tutunaru, sotul la biolog Matei si apoi la urolog Ciurel) ne-a venit usor sa intelegem ce vor ei de la noi( ne asteptam de altfel). Avicena e in centru. www.cabinetavicena.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marig spune:

tocmai aici e buba.urologul la palpare n-a simtit(vazut) nimic.la sf. spiridon a facut apoi o ecografie a ....
tb. sa faca spermocultura asta neaparat,ca cine stie.unde se poate face? si cat costa?
mersi mult pentru infomatii elflo

Mergi la inceput