Laparoscopie - 6

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Biencuta eu ma internez duminica, chiar nu vrei sa imi povestesti si mie cum a fost?

Sper ca esti bine si ai sa ne povestesti foarte curand ce si cum a fost la operatie, cu lux de amanunte.

Multa sanatate si te astept cu vesti.

Pupici
Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BIENCUTA spune:

buna fetelor.gata am scapat si de operatie si sa stiti ca nu a fost chiar asa cum auzisem.am inteles ca azi se opereaza si micky si sa-i tinem pumnii sa vina sanatoasa acasa.
maine o sa intru sa va povestesc ce si cum a fost la operatie. va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Gata Biencuta am terminat si eu, acum am ajuns acasa. A fost foarte usoara operatia, mai greu a fost cu anestezia ca am cam vomitat. Dar a trecut. Merci pentru sustinere.

Povestesc si eu in zilele urmatoare cand pot sa stau mai mult in picioare.

Cred ca luna viitoare trec iar la IA.
Mie mi-au gasit chisturi endometriozice, trompele sunt foarte bune, numai una este un pic imflamata. Cam atat.

Pupici
Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nichi spune:

Michy ma bucur ca ai trecut cu bine peste operatie si mi-e mi-a fost rau de la anestezie .Cand ai sa faci IA sa-mi spui si mi-e cum e,daca nu raman pana in feb. dr. a zis ca-mi face IA,dar sper sa dea DD sa raman ca sa scap de spitale si toate alea.PUPICI la toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BIENCUTA spune:

micky ma bucur ca ai scapat cu bine.ai avut noroc ca a ta doc ti-a dat drumul mai repede acasa.
te pup si sa ai bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BIENCUTA spune:

am promis ca o sa revin pe forum pt a va povesti ce si cum a decurs laparoscopia.
luni dimineata am ajuns la 7,30 la spital si mi-am facut internarea .apoi am avut parte de oribilul control ginecologic facut de medic si de analizele uzulale care trebuiau facute,dupa care am fost trimisa pe sectie cu bagajelul sa ma instalez in salon.la scur timp a venit asistenta sa-mi spuna ca trebuie sa fac colposcopia si papanicolau.nu a fost nici o durere dar la mine papanic. a iesit gradII si trebuia sa fie I.deci na o infectie vaginala de care eu una habar nu aveam.o.k se rezolva si asta ca am cumparat de la spital ovule trofice si pliculete de septovag.
pe la 1 a venit madam viorica as. sefa si mi-a inmanat faimosii carbuni cu indicatiile de rigoare.pana la 6 i-am dat gata si apoi sa te tii ;dureri,crampe si senzatii de voma.mai ales ca in acea zi nu am mancat nimic .dupa ce am avut scaun -scaune mai bine spus am putut dormi si eu linistita dar si cu ajutorul diazepamului.
dimineata la 5,30 a venit o asistenta sa ne ia temperatura si sa ne pregateasca de operatie.am facut spalaturi vaginale(si o inspectie daca esti bine epilata de la ombilic in jos) si apoi un dus bine meritat,ne-am schimbat in camasa data de ei de la spital.pe la 7,30 a venit as. sefa si ne-a condus la ATI-reanimare pt a ne pregati.eu am avut ghinionul sa fiu a 5 si tot vedeam colegele de suferinta intrand si iesind din operatie unele vorbind altele urland e nasol .cand l-am vazut pe al meu sot sa stiti ca mi-a venit inima la loc si am cam uitat de frica si de stressul dinaintea operatiei.pe la 10 a venit medicul anestezist sa vorbeasca cu mine si sa-i dau plicul dupa care am fost luata frumos de manuta si dusa la sala -a am uitat in reanimare m-i sa pus o perfuzie si cu ia am plecat la sala.
cand am intrat in sala am incremenit erau 3 asistente ,o infirmiera,medicul meu,mana a 2-a si anestezistul.am zis ...gata pana aici a fost ce a fost acum .......mor.si nu am murit.
am fost suita pe masa de operatie(capra ginecologica)legata de picioare ,maini si dezinfectat locul unde se vor face inciziile.dupa care m-i sa spus ca o sa-mi injecteze ceva in perfuzie si o sa simt in guar cveva metalic un gust cidat..........de atunci ..nimic....somn....si voie buna.mi sa spus ca pe la 11,30 am iesit din operatie dar nu puteam vb cu nimeni. ciudat ca alte fete veneau vb de la sala .pe la 2 am iesit de sub efectul anesteziei(am inteles ca eu am vb tot timpul ca il chemam pe sotul meu dar eu nu mai stiu nimic)cand am inceput sa-mi revin aveam o durere musculara,ma dureau umerii si ma ustura gatul.am fost dusa in salon cu faimoasa sonda vezicala dupa mine si am cerut sa o scot ca aveam un disconfort.dupa-masa am dormit iar la trezire doar ca aveam bandajele si ma tineau cusaturile in rest parca nici nu ma operasem.alte colege au vomat si nu au putut sa se ridice din pat.eu am fost mai norocoasa.noaptea am dormit iar a doua zi am crezut ca-mi da si mie drumul acasa dar doc niculescu nu a vrut ca na sa ma aiba sub observatie.am cotizat si la dansul cu banutii si un cadou plus la toate asistentele si infirmierele.ce sa va spun am cheltuit in jur de 7 mil.cu totul.
nu ma gandesc la bani ci la ce o urma.sper sa fiu bine acum.
la operatie au gasit o membrana care acoperea ambele ovare si aceasta nu dadea voie nici la ovulatie si nici la CM.a umblat si la trompe sunt bune dar dreapta e mai slabuta putin dar nu e nici o problema.
acum astept sa ma duc la spital cam prin februarie-martie.
eu cam atat am avut de spus daca aveti nelamuriri va rog sa-mi9 spuneti si va raspund.
va pup pe toate si sa va duceti cu incredere ca nu e dracu chiar asa negru cum se spune.
paaaaaaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BIENCUTA spune:

mamaaaaaaaaaaaaace mult am scris.sper sa nu va plictisiti citind.
va pup si hai bataiela facut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Biencuta si eu iti urez tie bafta si la toate fetele sa ne iasa. Am vazut in spital numai fete disperate ca nu puteau ramane insarcinate si faceau tot ce era posibil pentru a ramane.
Asa face Cezara, daca te simti bine iti da drumul acasa a doua zi dupa operatie. Eu acum stau la calc fara probleme, dar probabil nu foarte mult. Am sa vad.

Nichi eu am facut IA luna trecuta si am scris la rubrica Inseminare tot ce am facut. IA este foarte simpla.

Pupici
Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Exact asa mi s-a intamplat si mie, numai ca pe mine nu m-au durut umerii si nici nu m-a usturat gatul. Aceeasi bani i-am cheltuit si eu. Biencuta, ce bine ca ai povestit tu, acum numai trebuie sa reiau si eu.
Stiu ca dr. Niculescu nu iti da drumul asa repede acasa. Au mai fost foarte multe fete pe care le tinea acolo dr. Niculescu.

Pupici

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Buna fetelor,
Ma operez si eu laparo saptamana urmatoare, joi, la Elias la dl. dr. Tutunaru...Am mari sperante in el si in primul rand ma bucur ca dansul nu face clisma si nu pune sonda urinara, doar ca nu am sa mai pap nimic incepand cu ziua dinaintea operatiei de pe la pranz. Mi-e tare frica de "verdict" ca in rest stiu ce se intampla, am studiat tot ce am gasit pe net referitor la laparo...
Biencutza , Micky- sanatate multa, refacere grabnica!
Daca imi poate da cineva vreun sfat , va multumesc!
Exista fete care au ramas gravidute dupa laparo?
O zi buna tuturor!

Kora

Mergi la inceput