Laparoscopie - 6

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns piticul spune:

Irima, prin ce peripetii ai trecut! Eu m-am uimit putin de faptul ca ti-a spus doctorul sa iti scoti firele de una singura. Mie mi-a spus ca poate sa mi le scoata medicul de familie si tot nu am avut incredere si m-am dus la un chirurg. Dar bine ca ai scapat cu bine pana la urma.Referitor la instilatti, eu zic sa nu te joci cu frigul pentru ca e nasol sa racesti.Si eu am lipsit 9 zile de la serviciu. Asta e, la urma urmei sanatatea e cea mai importanta. Important sa se rezolve trompitele cu ajutorul acestor instilatii si sa nu ne fi chinuit degeaba. Ceea ce spui tu ca ai simtit, am simtit si eu dupa operatie. Cred ca e normal, doar ni s-au dat "gauri" prin ovar.Pe tine cine te-a operat? Sanatate multa si ai grija de tine!
Biencuta si Micky, eu nu am avut caseta la operatie, dar stiu ca trebuie una obisnuita. Cine va opereaza la Giulesti? De la bun inceput vreau sa va spun sa nu va fie frica, pentru ca trece destul de usor. Sa aveti grija sa faceti tot ce va spun asistentele (clisma, carbuni, sa nu mancati atat cat va spune doamna Viorica-pe ea sa o ascultati) si o sa fie bine. Eu una am fost foarte cuminte si docila si asta m-a ajutat foarte mult. O sa vedeti ca intalniti oameni draguti peste tot, care va vor ajuta. Asa cum am mai spus, mie cel mai greu mi s-a parut cu foamea, operatia nu mi s-a parut grea. A trecut, am implinit deja doua saptamani si ma simt bine.
Biencuta, referitor la preturi, depinde cine te opereaza. Pretul normal cica ar fi 3-4 milioane pentru medic si 1,5 mil la anestezist. Pe mine m-a operat Domnul profesor Marinescu si am inteles ca ar merge pe mai mult 300 de euro. Eu i-am dat 10,5 mil si anestezistei 3 mil. Nu mi-a cerut nimeni, nu m-a obligat nimeni. Domnlui profesor chiar i-a dat sotul meu abia cand am iesit din operatie.Anestezista iar a fost minunata, m-am trezit de indata ce s-a terminat operatie, cu capul limpede si cu dureri usoare, ca la ciclu. Asa ca... chiar merita. De asemenea asistentelor de la reanimare cate 300 de mii, 50 pentru clisma, 50 pentru spalatura vaginala, 50 infirmierei carem-a dus la w. c. si mi-a pus sonda. Acu vedeti si voi acolo, mai vorbiti cu alte fete din spital. repet, depinde si de ce medic va face operatia.
Inca o data: NU VA FIe TEAMA, O SA FIE BINE, veti vedea!
Va doresc mult curaj si astept sa va intoarceti sa-mi spuneti ca totul a decurs perfect
PITICUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Piticul multumesc mult pentru sfaturi, mie nu prea imi este frica, ca am mai trecut printr-o operatie, dar este totusi neplacut, iar injectii, clisma...etc.

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticul spune:

Te inteleg foarte bine, Micky. Si pe mine ma cam apucase disperarea cu o saptamana inainte. Eu nu mai facusem nici o operatie. Dar a trecut. Chiar i-am spus si domnului profesor ca, daca stiam la ce sa ma astept, mergeam mai repede. Eu am amanat-o pret de cateva luni pentru ca mi-a fost teama si pentru ca nu eram eu convinsa inca ca e singura solutie.Mai ales ca la histerosalpingografie am crezut ca imi dau duhul. A durut ingrozitor. Dar banuiesc ca, oricum nu se compara spitalul judetean din Craiova (acolo am facut-o)cu medicii profesionisti pe care i-am gasit in Giulesti. In ce zi te operezi? Ce medic te opereaza?
Biencuta, ce faci mama? Sa nu plangi si sa fi stresata ca... O sa vezi ca va trece cu bine si ca e mai mare sperietura. La urma urmei, operatia asta nu e decat un pas inainte catre bebeii nostri.
Doamne Ajuta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Piticul eu sunt programata miercurea viitoare, dar cum mi-au venit uratii abia ieri, nu cred ca se termina pana miercuri, asa ca ma voi reprograma.

Laparoscopia a voi face cu Cezara Bucur, tot ea mi-a facut si inseminarea.

Referitor la Histerosalpingografia, nu am vrut sa o fac si nu o voi face in ruptul capului. Din moment ce se poate desfunda si cu laparoscopia si mai mult se poate remedia ceva mai mult pe acolo, numai stau pe ganduri si o voi face pe asta.

Nu pot sa spun ca nu am si ceva emotii, dar o sa treaca.

As vrea sa ma bage printre primii, sa scap, ce as putea face in acest caz, cu cine sa vorbesc?

Pupici

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BIENCUTA spune:

fetelor va multumesc din suflet pt raspunsuri si pt incurajari.eu ma operez la dr.Niculescu.sper sa iasa bine .de frica imi e tare frica dar na sunt si eu om.o sa va povestesc ce si cum cand vin.
va pup si aveti grija de voi.
mii de multumiri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticul spune:

Biencuta, Doamne Ajuta! O sa fie bine! Te astept sa te intorci sa ne spui ca a fost o reusita.
Micky, nu stiu ce sa zic. Eu in locul tau nu m-as reprograma. Cred ca pana miercuri o sa iti treaca ciclul. Cate zile te tine? Nu e bine sa lasi, fiecare luna ce trece poate face mai rau trompitelor tale daca sunt cu probleme. Vezi cum faci. Cristio, care a postat si aici s-a operat o data cu mine la Cezara Bucur.Era multumita si lucrurile au decurs bine. In ceea ce priveste faptul ca ti-ai dori sa te ia cat mai repede la operatie, te inteleg perfect. Dar...cum iti e norocul. Medicii in Giulesti sunt foarte ocupati. Pe cristio au luat-o inaintea mea la operatie. Pe mine din pacate m-au luat abia la ora 3. Iti dai seama ca eram deja moarta de foame si de asteptare. Dar, repet, trece repede si pe urma chiar nu mai conteaza nimic. Oricum, iti pune perfuzie dinainte de a intra in sala de operatie asa ca trece senzatia de foame.
Va sarut si va astept cu vesti bune,
PITICUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Piticul la mine CM tine in jur de 5 sau 6 zile, nu stiu daca trece pana miercuri. Ma gandeam ca in Z11 sau Z12 poate vedea mai bine acolo, ovulatie, etc...

Dar nu exista nici o regula la programare? In functie de ce te ia?

Eu vreau prima, sa scap.

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irima spune:

Piticule, eu m-am operat la dr Cristescu Ciprian, un medic tanar si foarte simpatic. Am auzit prin spital numai lucruri bune despre el. Are mana buna. Mi-a lucrat foarte frumos, iar taieturile sunt mici si finute. cea de la buric este perfecta. Nici nu se vede ca am ceva acolo! Doctorul meu insa este Puia, dar el nu opereaza laparoscopic asa ca am fost programata de dna Viorica, care mi-a zis sa merg pe incredere, la dr Cristescu.
Micky si Biencuta...multa bafta si nu aveti grija...totul va fi bine. Nici n-o sa va dati seama cand a trecut totul.Micky, programarea la laparoscopie se face in prima zi a ciclului, si ar fi trebuit sa precizezi cate zile tine, pt a sti cand sa te cheme. Ai putea sa te reprogramezi pt aceasi luna, dar cateva zile mai tarziu.
In legatura cu preturile...asa cum a zis si piticu, depinde de doctor. Eu de ex. am dat 3 mil. la doctor si 1 mil. la anestezist. Clisma nu mi s-a facut (si asta depide de doctor...mie mi-au dat doar cei 10 carbuni care te ajuta si sa ai scaun) iar pe la asistente cate 50 mii... cea care face irigatia vaginala, dimineata inainte de operatie, cea care m-a adus de la reanimare in salon (cu scaunul) si daca vrei si celei de la reanimare sau celei care iti va face injectia pt coagularea sangelui. (sfat: de preferat in burta...nu este dureroasa deloc si am inteles ca e mai bine asa). Aaaa...si dnei Viorica, care este sefa asistentelor si care dicteaza tot ce misca pe acolo. E super de treaba. Mie de ex nu mi-a primit banii fiindca prinsese drag de mine, din cauza ca avem acelasi nume de familie. :-)
Multa bafta!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Iri multumim mult pentru sfaturile pe care ni le-ai dat.

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Biencuta cum a decurs laparoscopia?
Nu ne dai de veste?
Sper sa poti intra cat mai repede pe forum sa ne povestesti.
Iti doresc sa nu te fi durut deloc.

Multa bafta. Pupici

Micky

Mergi la inceput