Laparoscopie - 6

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nasha_4as spune:

eu am facut laparo la timisoara cu marius craina si tocmai pt. ca pe aici nu am vazut pomenit niciun "tub de dren" v-am atras atentia(nu ca as fi avut vreo rezolvare,pt. ca la mine era tirziu deja)...cele mai reusite operatii mi s-a spus ca sint cele cu tub de dren,e un tubulet ce iese din una din cele trei "gaurici",mai precis din cea din ombilic si prin care mie timp de doua zile aproape mi-a curs un lichid incontinuu,chiar disperant...plecasem dotata cu tampoane super-long de acasa,dar la ceea ce a curs nu au putut face fata decit...cirpele lor sterile sau asa zise sterile!si m-au tinut 5 zile in spital,probabil pt. faptul ca interventia microchirurgica de refacere a trompelor e ceva mai complicata decit o laparoscopie(vizionare+hsg+ce or mai face)obisnuita...am plecat cu firele de la operatie pt. ca nu avea rost sa stau inca vreo 5 zile in spital pt. niste fire pe care mi le-a extras un doctor chiar la mine acasa...
senzatii de voma nu am avut,de clisma nu am scapat cu toata foamea pe care am facut-o 2 zile inainte,de rasul lor mizerabil nu am scapat desi ma dusesem pregatita..."cum m-a facut mama",au tinut sa imi rada puful de pe burtica!!!(vezi doamne cica s-ar fi infuriat munteancu o zi inainte)si daca imi mai amintesc ceva va spun ca`s moarta de somn acu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciovi spune:

Buna fetelor.Am facut insfarsit laparoscopia si sper ca s-a si gasit motivul inertilitatii mele.Am endometrioza ceia ce cred ca este destul de grav, dar eu m-am bucurat ca trompele sunt ok.
Interventia a decurs exact asa cum trebuia, lunea trecuta m-am internat,nu mi-au facut clisma, slava Domnului, mi-am pus doar un supozitor laxativ la ora 7 dimineata si la 8 am fost dusa in sala de operatii , toata lumea a fost f draguta si stiu doar ca mi-au pus un cateter si am vazut masca de oxigen venind spre fata mea.De aici stop joc.M-am trezit in salon cu dureri de burta si spate ca la ciclu, adormeam si iar ma trezeam, asta a durat cica vre-o 2 ore dupa interventie, timp in care am si mincat o supa de zarzavat ca nu mai puteam de foame. La ora 17 deja ma plimbam pe sectie si la ora 19 am iesit in curtea spitalului. A doua zi la ora 9 am plecat acasa si seara am fost in vizita la niste prieteni.Nu mi-a fost greu, mai mare este frica decit durerea de dupa.Am scris aici pentru toate fetele care urmeaza sa faca aceasta interventie, sa nu va fie frica si legat de cicatrici , abia se mai vad , aseara mi-am scos eu firele de la buric ca ma cam incomodau la tricou si nu m-a durut deloc.
Acum nu imi ramine decit sa ma lupt cu aceasta endometrioza si sper sa se trateze.Trebuie sa iau in fiecare luna o injectie cu Decapeptyl Depot timp de 6 luni, si abia dupa o sa trecem la actiuni de facut bebiti.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

daciovi: imi pare rau ca ti-au gasit endometrioza, dar cel putin acum stii cauza si o poti trata in consecinta. Iti urez multa rabdare si peste 6 luni sa dai o veste buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticul spune:

Fetelor , am recitit tot ce ati scris despre experientele prin care ati trecut . Si eu trebuie sa fac laparo dar adevarul adevarat este ca imi este ingrozitor de frica . Nu am facut nici o operatie niciodata ,asa ca nu am de unde sa stiu cum reactioneaza organismul meu in astfel de circumstante . Oricum , multumesc tuturor pentru informatii . Sunt intr-adevar de folos .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loina_ln spune:

buna fetelor.
am facut laparoscopie in februarie la iasi, la Cuza Voda.
a fost prima operatie din viata mea. in final a iesit bine,mi-a facut si drilling ovarian, iar despre trompe a zis ca sunt ok. acum fac tratament de stimulare.
sper sa merite prin tot ce am trecut acolo. nu vreau sa speii pe nimeni dar nu a fost placut.
cel mai tare am speriat-o pe doctorita anestezist care a stat langa mine dupa operatie mult timp deoarece nu mi-am revenit repede, s-a cam chinuit cu mine
cat despre dren, la mine nu a fost nevoie de asa ceva.
pentru toate care trebuie sa faceti operatia, eu va spun sa o faceti, sa nu mai asteptati,ca eu am asteptat 2 ani si nu a fost bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pmihaela spune:

Va citesc de ceva vreme pt. ca eu saptamana viitoare voi face laparo cu Moisa la Giulesti. Ma intereseaza daca este cineva care a mai facut la ea si ce puteti sa-mi spuneti. Eventual si cat costa, orientativ ca n-am nici o idee.
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Buna, fetelor. Eu am facut laparo in ian. pt. desfundarea trompelor si alta acum, la inceputul lui august, pentru eliminarea unei SEU si a unui chist gasit in timpul operatiei. Am facut la Giulesti. Eu sunt pacienta lui Moisa, dar m-a operat Marinescu, ca asa a fost conjunctura.

pmihaela: stiu pe cineva operata de Moisa si Ion Ionut (cica Moisa nu opereaza niciodata singura) si care a dat 2 mil lui Moisa si parca 1,5 mil lui Ion Ionut. Vrei si alte informatii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

eu cred ca am mai scris pe aici, am facut 2 laparo, una in C-ta si a doua in Buc cu Tutunaru. La prima mi-au facut clisma si mi-au pus sonda urinara iar la a doua n-am facut clisma si nici de sonda nu mi s-a zis. Ce-i drept as fi vrut-o pt. ca mi-a fost destul de greu sa ma duc la toaleta ( ma inhiba plosca lor) si chiar am cam ametit pe la baie, a trebuit sa ma asez pe vine n baie pana sa ajung la toaleta, si mai apoi sa ma cocot pe vasul de wc pt ca altfel nu pot face pp. Una peste alta am scapat cu bine de amandoua. A, si inca ceva, nu beti apa dupa operatie, veti vomita tot. Eu am facut asa la prima din intamplare si mi-a fost bine, dar la a doua am uitat si m-am chinuit toata ziua cu datul afara. A doua zi am plecat acasa. Gaurelele mi le-au facut peste cele existente, asa ca n-am alte semne in plus.
Mult succes celor ce veti face op.

gabi

http://pg.photos.yahoo.com/ph/bunica164/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelae spune:

fetelor am si eu o intrebare care ma macina, pentru cele care ati facut laparo. Ce acte iti trebuie cand te duci la spital? Iti trebuie trimitere de la Med de fam. ca al meu e arondat la C.S.M.B iar Spit Elias stiu ca e O.P.S.N.S , ma pune sa platesc spitalul ptr laparo, chiar daca duc adeverinta ca platesc sanatatea, C.A S ?
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BIENCUTA spune:

fetelor aveti filmuletele cu laparoscopia?daca da as vrea sa le vad si eu sa vad ce ma asteapta si pe mine.doc Niculescu a zis acum cateva luni ca trebuie sa ma operez iar eu astept sa vina din concediu si sa stau de vorba cu el sa vad ce si cum.dar eu vreau sa fiu pregatita.
andrada ai povestit cu lux de amanunte totul si asta este super bine.sa stie si fricoasele ca mine ce le asteapta.
multumesc!sa auzim de bine

Mergi la inceput