Laparoscopie - 6

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laviniaN spune:

BUNA FETELOR!!!

as avea si eu o intrebare poate ma ajutati....mi sa propus sa fac laparoscopie(dar din cate am citit pe la voi ma apuca groaza).DR LA CARE MERG EU ESTE IN CONCEDIU IN LUNA AUGUST CAND AR TREBUI SA FAC INTERVENTIA......asa ca o sa profit de situatie si o sa merg 2 saptamani la sovata la tratament.....poate rezolv asa problemele.
analizele hormonale sunt ok...cred ca singura problema sunt trompele pe care inca nu le-am verificat.
DACIOVI am vazut ca tu esti din arad...ce poti sa-mi zici de dr MICLEA IOAN(LA EL M-AM DUS)....SI UNDE SE POATE FACE LAPAROSCOPIE IN ARAD
am vazut ca tu ti-ai facut programare la szeghed pt laparo ....e mai bine acolo?


va pup pe toate si bafta
LAVINIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea de colt spune:

buna laparoscopistelor..
mai fetelor ce am citit pe aici ..de cand am lipsit...cum se practica aceasta operatie prin germania..m-am felicitat ca am facut operatia in romania.

sincer....desi pana acum am trait cu impresia ca totusi este o experienta traumatizanta...si ca daca nu ar fi fost pt viitorii mei copii nu as fi facut-o niciodata.....dupa ce am citit mai sus..pot spune fetelor ca am avut noroc si ca a decurs totul bine..

sa va povestesc asa mai pe scurt...
vineri m-am internat , pt analize de sange si urina precum si pt raza la plamani si am fost si la cardiologie.vineri la amiaza mi=am luat bilet de iesire.m-am intors in spital dumnica pe la 3.

intr-adevar, a trebuit sa nu mai pap nik de duminica de la amiaza.a trebuit sa beau fortrans (un laxativ f puternic)ca sa scap de o clisma.am baut cu chiu cu vai apa aia cu praful ala care avea un gust oribil.dar luni dimineata pe la 6 am facut totusi o clisma .pt operatiile de jos , orice fel ar fi ,se fac doua clisme una seara una dimineata iniante de operatie.
doctorul meu a vrut sa ma scuteasca de una din clisme si de aia am luat praful ala.
pana aici a fost ok.adica e destul de desconfortanta clisma aia..dar ma rog..am indurat cu stoicism totul.
luni dimineata , pe la ora 8 am plecat catre sala de operatii.am intrat f repede.chiar prima dintre doamanele care asteptau si ele pt dif.alte operatii(fibron sau san).
nu stiu cat a durat , pt ca anestezia si-a facut efectul repede.nu am simtit nimic.
pot spune insa ca toata lumea s-a purtat f dragut.te incurajeaza si sunt f calmi.
ceea ce a urmat dupa operatie a fost f f nasol.
m-am trezit cu perfuzii ,si cu senzatii de voma...am si vomat de mai multe ori...si aveam si sonda..pt ca eram prea anesteziata ca sa pot merge singura pana la baie.
am avut perfuzii si sonda doua zile.a doua zi dupa amiaza ,cand mi-au scos sonda , am putut sa ma dau jos din pat si sa ma misc cate putin.
a treia zi deja mergeam binisor.pe la ora 1 mi-au dat drumul acasa.
am trei gaurici pe burtica.una in buric si doua pe lateral.pot sa dau pansamentele jos ,maine.adica a 5 zi de la operatie.firele nu trebuie scoase pt ca se absorb.pot sa fac baie in cada abia dupa 10 zile.
ieri cand am ajus acasa am facut totusi o baie , faca sa ud pansamentele.

concluzia...aveam aderente pe ambele trompe.care au fost eliminate.
deasemeni aveam crescute niste membrane..care in timp au acumulat ceva lichid ,pe partea stranga.au fost eliminate si ele.
s-a vazut si un folicul pe partea stranga.(eram ziua 8 de cm)cand am facut interventia.eu am un cm de 25 de zile.
nu intervenit pe el deci voi avea menstra si apoi pot avea contact sexual fara prob.speram noi ca va si fi cu noroc.
cam asta e istoria laparoscopiei in cazul meu.

ce pot spune este ca, asistentele si medicii se poarta ca niste profesionisti...tocmai pt ca , desi se considera o interventie usoara , nu te iau , pana nu faci set compet de analize.incluziv viteza de coalgulare si tot tacamul.
ceea ce e f greu de indurat este , prima si poate a doua zi de dupa , cand sunt insuportabile senzatiile de voma.pe mine nu ma doare nimic.adica nu ma doare operatia in sine.atat doar ca ma misc mai greu ...si azi de exemplu sunt la servici.nu ma agit mult..am grija sa ma deplasez incet.

dar,nu vreau sa sperii pe nimeni...daca ,considerati ca , din orice motiv ,e posibil sa aveti probleme cu trompele se merita sa faceti laparo.daca nu , nu stiu...ce sa zic...

pup pe toate si daca mai aveti intrebari raspund cu drag.
spor la bebici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayna spune:

floarea de colt ma bucur tare mult sa vad ca esti bine dupa operatie. Acum cu toate fortele inainte si poate cat de curand te duci la odisee. Te dulce si sa auzim de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciovi spune:

LaviniaN, nu stiu ce sa iti spun despre Miclea , dar eu nu mai merg la nici un dr din Ro pt ca pe mine m-au plimbat 2 ani si nu mi-au facut nimic ,nici macar sa imi de-a o pastiluta.In Ungaria este super OK, si mai ales ca dr.este roman si ne putem intelege.De ce nu mergi la Debrecen, este f aproape, si acolo este clinica Kali.O cunostinta a fost acolo si are un baietel de 2 ani acum. Apropo de laparo in Arad si Tim, am aflat din sursa sigura ca nu au aparatura performanta si numai ei stiu ce fac acolo.
Va doresc succes la operatie tuturor care asteapta si celor care au facut sa se refaca ff repede si sa trecem la treaba.
Va pup .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea de colt spune:

multumesc de urari ayna...si tie din toata inima ,iti doresc numai bine si copii multi si frumosi!!!
ca de altfel tutoror fetelor care au facut sau urmeaza sa faca aceasta interventie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Marunzika, multumesc de informatii. E' acum nu mai conteaza ca ti-au dat drumul asa repede, important este ca te simti mai bine.
Roel, imi pare rau ca pentru tine a fost asa dificila operatia. Sper sa te faci bine cat mai repede.
Floare de Colt, ma bucur ca ai trecut cu bine de laparo.
Acum nu va mai ramane decat sa faceti bebicii, fetelor.
Pe mine ma apuca groaza pt ca vad ca nu e asa simplu cum imi imaginez. Sa inteleg ca ar fi mai bine sa nu mananc mai nimic cu o zi inainte ca sa scap de starile de voma? Mi-e cam greu sa nu mananc ca eu sunt cam gurmanda dar trec eu si peste asta.

Va pup pe toate, Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Eu am plecat la o ora dupa operatie acasa, aproape data afara ca sa tina ei programul de lucru strict. Apoi a doua zi am avut voie sa-mi scot pansamentele si sa fac dus. Nu am avut nici un fel de problema de la anestezie, nu am vomitat si nu am avut ameteli. Ieri, la 24 ore dupa operatie deja eram la plimbare prin oras. Ce ma sperie e ca am o pofta de mancare teribila, probabil sunt inca traumatizata de regimul de 2 zile de dinaintea operatiei.
Va doresc la toate ca rezultatele dupa operatie sa nu se lase asteptate si sa va laudati cat mai curand cu testele II.
Sa auzim numai de burtici norocoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasha_4as spune:

pentru fetele care au probleme tubare!!!cel mai important este faptul ca operatia trebuie facuta cu..."TUB DE DREN"...succes si mai ales daca in maxim sase luni nu se intimpla minunea! solutia e fiv-ul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Dragele mele,
am facut laparo acum 2 luni si jumatate, la Giulesti. Am sa incerc sa va impartasesc din experienta mea:
- in dimineata internarii nu trebuie sa mancati si sa beti, cu 2 zile inainte nu trebuie sa faceti spalaturi vaginale.
- in acea dimineata, inainte de internare, mi s-a facut control ginecologic si mi s-a recoltat sange (nu stiu pentru ce analize)
-am fost repartizata intr-un salon (am avut norocul mare sa nu impart patul cu nimeni)
- in aceeasi zi am facut radiografie la plamani si colposcopie
- mi s-a interzis sa mananc in schimb mi s-a recomandat sa beau cat mai multa apa
- am primit 10 pastile de carbune (purgativ)pe care mi s-a recomandat sa le iau in interval de 2 h. Mi s-a ma dat de asemenea un diazepam pentru seara
- din cauza carbunelui toata seara am petrecut-o la toaleta!
- atentie!!! sa va epilati complet inainte pentru ca altfel o sa va chinuiti ca mine, seara inainte de operatie, sa va radeti, in cea mai incomoda pozitie, la toalete, sau o sa va rada asistenta, daca aveti curaj!
- cu tot carbunele, nu a scapat de clisma. nu este cine stie ce dar nu este nici placut. cea mai neplacuta sensatie e ca te scapi efectiv pe tine dar senzatia nu apare decat din cand in cand in timpul clismei. dupa, se recomanda sa te abtii 5-10 min iar apoi sa mergi la toaleta. eu nu a reusit nici 5 min
- tot in ziua internarii a venit cineva care a stat de vorba cu mine, m-a intrebat despre bolile de familie, despre bolile si problemele mele
- noaptea dinainte se doarme bine datorita diazepamului
- dimineata, la 5 sau m-au trezit si pe mine s pe celelalte fete care se operau pentru spalaturi vaginale!!! unele au mai facut o clisma (depinde de medic)
- eram moarte de foame dar auzisem ca inainte de operatie se fac perfuzii cu glucoza care te mai intremeaza
- pe mine m-au luat pe la 8 jumate' si m-au dus direct in sala de operatii. nu-mi venea sa cred ca intru direct si intrebam continuu de glucoza, spunandu-le cat imi e de foame
- mi-au dat o camasa de operatie (in dimineata operatiei sau cu o seara inainte - nu mai stiu exact - te imbraca oricum cu o camasa de la ei) si in timp ce ma imbracam a aparut anestezista care mi-a spus sa-i spun cate ceva despre problemele / bolile mele.
- nu am mai avut timp nici sa-mi sun sotul, am intrat in sala. erau in jurul meu mai multe persoane. una imi punea un cateter (m-am gandit eu fericita ca pentru glucoza), una imi facea anestezie, cineva parca mi-a legat picioarele ... nu mai stiu ... am inceput sa clipesc des. mi s-a facut somn. m-am gandit ca trebuie sa tin ochii deschisi mai mult ca sa-si faca anestezia efectul si sa nu simt cand ma intubeaza sau cand imi pun sonda! am adormit imediat dupa acest gand
- prima senzatie "dupa", a avut-o cand m-au pus dupa o masa pe alta. dar a fost ca o senzatie in vis
- m-am trezit si am omitat (mi-au spus fetele, eu nu-mi aduc aminte). mi-au dat voie sa-mi chem sotul si apoi am adormit din nou
- am stat doar vreo 2-3 ore la eanimare tim in care adormeam si ma trezeam pentru 2 min si iar adormeam
- mi-era foarte, foarte sete. i-au dat voie sotului meu sa-mi dea cateva picaturi de apa de la care am vomitat imediat
- era aglomerat la reanimare asa ca -au dis in salon cu patul si mi-au lasat camasa de operatie pentru ca ameteam rau si numai daca ridicam capul
- am mai incercat sa beau apa si am mai vomitat de cateva ori. ameteam numai daca vorbeam mai mult
- am renuntat sa mai mananc in ziua aia
- spre seara m-am ridicat ajutata de o colega de salon si m-am dus cu sonda dupa mine in sala de pansamente sa rog sa-mi scoata sonda si cateterul
- sonda nu a vrut sa mi-o scoata pt ca eram slabita rau dar am scapat de caeter
- am dormit foarte prost din cauza sondei. trebuie sa cereti un diazepam si in aceasta seara!!!! la reanimare se da!! (am avut colega care a ramas noaptea de dupa operatie la reanimare)
- dimineata mi-a scos sonda. a fost tare neplacut. celelalte colege au spus ca a fost ok. eu am avut si inceput de infectie urinara dupa dar am facut tratament si am scapat
- in ziua de dupa am avut voie sa mananc iaurt, branza, supa. nimic ce ar putea balona inainte de primul scaun. nu paine, nu cartofi, nu carne.
- taieturile dor ca orice taieturi. nu puteam rade, tusi, abia ma ridicam, etc. dar asta nu a durat decat cateva zile. eu, dupa 4 zile, m-am dus la servici. mai greu, dar am reusit.
- m-a durut rau in capul pieptului de la intubare,in momentul in care ma ridicam in fund.
- cam asta... in a doua zi la pranz am plecat acasa
- despre preturile de la Giulesti: am dat 3 mil medicului care -a operat si 1 mil medicului meu (nu m-a operat medicul meu, spre surprinderea mea), 1 mil anestezistului. apoi, cate 50 mii asistentelor pentru: clisa, spalatura vaginala, injectia cu anticoagulant (am uitat sa va spusn ca se fac 2; una sera dinainte si una dimineata - se fac in burta sau in mana, in burta doare mai putin)
- de filmat nu au filmat operata pt ca am aflat prea tarziu ca se poate desi as da oricat sa am inregistrarea)
- din 2 trompe mi-au desfundat doar una (cea care la HSG iesise infundata). cealalta care la hsg iesise permeabila partial, au spus ca e infundata rau, langa uter si ca nu se poate desfunda. Mi-au mai "omorat" un chistulet si au anihilat un mic focar de endometrioza.

in concluzie, desi nu e o operatie cu risc, are toate ingredientele unei operatii! sper sa va fie usor tuturor acelora care urmeaza sa faceti laparo si sa ramaneti cat mai repede .

Va pe toate!


Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea de colt spune:

nasha ce inseamna tub de dren??
poti fi putin mai explicita?
fetele care au povestit pe aici , inclusiv eu, nu am pomenit nik de tub de dren?
adica dupa ,inainte de a inchide complet gauricile trebuia sa ramana pe undeva un tubulet cu o poseta , in care , sa se mai scurga ceva??
eu am mai sangerat slab , cateva zile dupa,dar f f putin ,cateva pete de tampon.
in rest , gauricile au fost inchise.

Mergi la inceput