CEZARA BUCUR

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns milana spune:

anny, ajuta-ma si pe mine cu o lamurire.
eu, urmeaza sa merg la ea peste doua saptamani (va fi prima daca cand ne vom vedea). va urma, bineinteles, controlul si ... imi va da trimitere sa imi fac analizele. eh, dupa analize ar trebui ma intorc la ea si pe baza a ce citeste in rezultatele mele sa imi prescrie vreo reteta. acum intrebarea mea este: eu mi-am facut programare la ea cu 3 saptamani inainte pt a face acest prim control, crezi ca si pt citirea analizelor va trebui sa astept tot atat de mult?! mi se pare ca nu e prea in regula sa stau alte 3 saptamani sa astept sa intru la ea pt citirea analizelor si in timpul asta sa nu stiu daca totul este bine sau nu.
te rog, ma poti ajuta cu vreo informatie sau sfat?

quote:
Originally posted by Anny

Fetelor,

Cezara este adepta nasterii normale, dar daca sunt probleme stati linistite ca nu va lasa fara cezariana. Eu am fost la ea de 2 ori pana acum dar mi-a lasat cea mai buna impresie pe care am putut-o avea vreodata de un medic.
Intr-adevar este bine sa discutati si daca veti naste sau nu cu ea ....ca de, e normal ca omul sa-si mai ia si concediu. Ideal, din punctul nostru de vedere, ar trebui ca ea sa nu isi mai ia concediu niciodata, dar sa fim constiente ca e imposibil.

Va pup



- 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anny spune:

Draga Milana,

Pentru ca intr-adevar programarile se fac destul de greu, te sfatuiesc sa te duci la primul control cu analize facute. Daca poti, du-te la medicul de familie sa iti dea o recomandare/trimitere, ceva de genul asta. Depinde unde ai de gand sa le faci. Si oricum, trebuie sa fii inscrisa la un medic de familie pentru ca de acolo ai sa iei concediile medicale, pre-post natale si retete etc.
Uite ce analize am facut eu (m-am dus cu ele gata facute la primul control la Cezara):
gr. sangvina+RH
HIV, sifilis
anticorpi rubeola
hemograma
biochimie (glucoza, uree, GPT, Ca)
sumar urina
coagulograma
analiza secretie vaginala
toxoplasmoza (IgG, IgM)
citomegalovirus (IgG, IgM)
Pentru toxoplasmoza si citomegalovirus iti recomand sa ti le faci la instit. Cantacuzino.

Si apoi, cu analizele in brate te duci la primul control la d-na dr. Poti sa incepi sa iei acid folic 1tb/zi. Se gaseste in farmacii, costa in jur de 6.000 lei si nu=ti trebuie reteta.
Asa ca daca te duci cu analizele facute iti va spune din prima ce sa faci.

Cand te duci la control? Sa ne zici si noua cum ti s-a parut.

Anny



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns milana spune:

draga anny, te mai bat putin la cap pentru ca mi-ai dat noi idei :))
am inteles, e mai bine sa ma duc cu analizele gata facute.
acum vreau sa te intreb:
1. unde pot face eu toate analizele astea deodata?
2. imi poti recomanda vreo policlinica cu plata sau vreun cabinet care le face pe toate?
3. as putea sa le fac direct la centrul medical unirea?
4. le pot face pe toate in aceeasi zi?
5. imi poti spune cat te-au costat toate aceste analize?
6. dupa ce te-ai dus cu toate aceste analize gata facute, ti-a spus sa mai faci ceva?
sper ca nu am abuzat de bunatatea ta
dupa ce am sa ma duc la control am sa va spun cum mi s-a parut cezara

quote:
Originally posted by Anny

Draga Milana,

Pentru ca intr-adevar programarile se fac destul de greu, te sfatuiesc sa te duci la primul control cu analize facute.
Anny







- 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anny spune:

Milana,

Ti-am trimis raspunsul pe mail.

Anny.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns milana spune:

multumesc frumos
fug sa ma uit

- 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anny spune:

Draga Milana,

Analizele poti sa ti le faci oriunde, depinde de cati bani dispui. In
general pe la centrele astea medicale mai "smechere" (gen Medsana,
Medicover, Unirea MC) te costa o caruta de bani. Dintre astea 3 care ti le-am zis cele mai "mici" preturi sunt la Medicover (intra pe
www.medicover.ro) si ai sa vezi. Eu personal, am facut o parte de analize la un spital ptr. ca cunosc pe cineva acolo si .... au fost gratis. Dar toxoplasmoza si citomegalovirus te sfatuiesc sa le faci la Cantacuzino ptr. ca inteleg ca sunt cei mai buni in asa ceva. Din cate stiu se platesc (toxo este vreo 600.000 iar CMV parca 300 nu mai stiu exact, dar cel mai bine ar fi sa te interesezi chiar la ei, suna la 4113500, 4113125/int.132 si intreaba-i). La astea doua rezultatul il primesti in vreo 5-6 zile. De fapt, am vazut ca fac si alte analize, cam tot ce se poate, vezi daca poti sa iti faci toate analizele la ei, cat costa si daca se fac gratuit ptr. gravide.
Oricum, ar trebui sa te duci si la medicul de familie, poate iti mai
recomanda si alte analize (in functie de ce boli ai mai avut tu sau in familie, daca exista diabetici etc).

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns milana spune:

iti multumesc frumos pt tot
sa ne scrii vineri cum a decurs vizita de maine de la cezara

quote:
Originally posted by Anny

Draga Milana,

Analizele poti sa ti le faci oriunde, depinde de cati bani dispui. In
general pe la centrele astea medicale mai "smechere" (gen Medsana,
Medicover, Unirea MC) te costa o caruta de bani. Dintre astea 3 care ti le-am zis cele mai "mici" preturi sunt la Medicover (intra pe
www.medicover.ro) si ai sa vezi. Eu personal, am facut o parte de analize la un spital ptr. ca cunosc pe cineva acolo si .... au fost gratis. Dar toxoplasmoza si citomegalovirus te sfatuiesc sa le faci la Cantacuzino ptr. ca inteleg ca sunt cei mai buni in asa ceva. Din cate stiu se platesc (toxo este vreo 600.000 iar CMV parca 300 nu mai stiu exact, dar cel mai bine ar fi sa te interesezi chiar la ei, suna la 4113500, 4113125/int.132 si intreaba-i). La astea doua rezultatul il primesti in vreo 5-6 zile. De fapt, am vazut ca fac si alte analize, cam tot ce se poate, vezi daca poti sa iti faci toate analizele la ei, cat costa si daca se fac gratuit ptr. gravide.
Oricum, ar trebui sa te duci si la medicul de familie, poate iti mai
recomanda si alte analize (in functie de ce boli ai mai avut tu sau in familie, daca exista diabetici etc).

Succes!




- 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anny spune:

Nu maine ma duc, ci abia pe 14 aprilie. Dar mai intai pe 9 aprilie ma duc la eco 3D.

vezi ce faci si tu cu analizele alea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns milana spune:

anny, inca o data mii de multumiri , in special pt sfatul cu cantacuzino. super draguta tipa de la laborator . ma duc maine dimineata sa imi fac toate analizele (mai putin coagulograma pe care ei nu o fac). am ramas placut impresionata de faptul ca a avut rabdare sa imi raspunda la intrebarile despre fiecare analiza in parte, mi-a spus toate preturile, m-a inscris pe lista de ginecologie.... foarte, foarte draguta
si eu tot pe 9 aprilie ma duc la cezara
de la ce ora te duci?

quote:
Originally posted by Anny

Nu maine ma duc, ci abia pe 14 aprilie. Dar mai intai pe 9 aprilie ma duc la eco 3D.

vezi ce faci si tu cu analizele alea.





- 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anny spune:

Pe 9 ma duc la eco morfofetala (la Centrul M. unirea), dar nu la Cezara. La Cezara ajung pe 14 aprilie, la Giulesti.

Apropo de coagulograma, mi-a zis o asistenta ca e importanta mai catre sfarsitul sarcinii, asa ca daca n-o s-o faci acum nu cred ca e o problema. Oricum, chiar daca o sa iti mai dea si alte analize de facut, in mare cam astea sunt cele mai importante.
Cat te costa analizele?



Mergi la inceput