credit pt locuinta

credit pt locuinta | Autor: Liliann

Link direct la acest mesaj

ma intereseaza daca vreo mamica aflata in CIC a luat credit pt locuinta si de la ce banca.
noi intentionam sa luam de la volksbank insa cica indemnizatia mea de cic nu e luata in considerare, salariul nici atata. noi dorim sa cumulam cele doua venituri, astfel incat sa luam un credit mai mare.
mi se pare nedrept. adica o mamica singura, nu ar putea sa-si cumpere locuinta atata vreeme cat e in cic?
asadar, stiti daca exista vreo banca ce sa ia in considerare si venitul meu din cic?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ADINUTZA spune:

Nu se pune CIC la socoteala pt ca e pe o perioada determinata si tu creditul nu-l iei doar pentru 2 ani. In plus, ca si norma de hrana pentru militari, e un venit care nu poate fi atacat, adica ei nu-si pot recupera banii din aceste sume cu care "omul" trebuie sa traiasca.
Si eu am luat un credit ipotecar pt locuinta in noiembrie si am primit acest raspuns de la majoritatea bancilor.

www.adina.as.ro/" target="_blank">noi
tot noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Vesti bune : eu si sotul am luat de curand asa un credit de la www.alphabank.ro/ro/produse/index0ro.htm" target="_blank">Alpha Bank! Au acceptat ca sunt in CIC, l-au cumulat cu salariul sotului, totul e ok, chiar aveam emotii. Asa ca bafta multa si sper ca veti rezolva cu bine!

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliann spune:

andora, nici nu stii ce veste buna mi-ai dat
io ma gandeam sa merg la serv. si apoi sa revin in cic (daca se putea ac. miscare).
chiar mi-era ciuda ca pt 3-4 mii de euro nu ne puteam lua un apartament asa cum vrem.
poti sa-mi spui te rog, in cat timp v-au acordat creditul Alpha Bank??si v-a acordat in ron sau euro?sau in ce ati solicitat voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Liliann, des cred ca stii deja - raspund:
1} creditu' in Euro
2} cam in 3 sapt de la depunerea dosarului (dupa o sapt de plimbat la serv ca tot mai trebuia cate o stampila, cate o mentiune)
Bafta multa si ma bucur daca te-am ajutat

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliann spune:

bine ca ai adus deja subiectul in fata, ca ma gandeam io de cateva zile s-o fac.
am fost a doaa zi la banca la mine in militari si au facut alea niste oki cat cepele can le-am zis ca unei prietene ( ) aflate in cic i s-a laut in calcul si indemnizatia. mi-au zis ca nuuu, nu se ia.....
in fine , mi-au facut calculul cu salariul sotului numai si imi iese suma pe care o doream - 27 mii euroi, mai mult decat ne dadea bcr sau volksbank-24 mii.
so, tot e bine ca m-ai ajutat cu banca
acuma, sa gasim apartamentul....ca e mai greu

Lili si Serban (17 iunie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuc spune:

Eu am facut credit cand eram in CIC. Am cerut adeverinta de salariu de la serviciu si am primit-o fara sa scrie nicaieri ca sunt in CIC. Pe vremea aceea aveam oricum 85% din salariu care insemna mai mult decat indemnizatia care se da acum.
De unde reiese din adeverita ca esti in CIC?

Manuela si Costin (care nu mai e bb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliann spune:

nu reiese din adeverinta ca esti in cic, ca e tipizata si m-am chiorat io la ea.
pb este ca atunci cand esti in cic iti suspenda contractul de munca (cel putin asa aeste la mine la serv.).
si ma gandesc ca daca ma duc la finaciar nu stiu daca scarbele alea imi trec salariul in adeverinta. nici nu stiu, ar trebui sa-mi treaca salariul din cartea de munca daca eu sunt in cic?!!!!!


Lili si Serban (17 iunie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Aveti idee pentru credit de 20mii de euro cam cat trebuie sa fie veniturile tinand cont k familia e compusa din 3 membrii toti cu venituri?Merci.

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Cait, pentru un credit imobiliar pe 25 de ani, venitul minim necesar (singur sau cumulat) la 20.000 euro este de aproximativ 19 milioane (lei vechi)(dar depinde si de banca, dobanzi, comisioane, etc).

Oana si bebe Andrei (18.02.2005)
Poze cu minunea mica, Andrei
www.desprecopii.com/forum/classDetail.asp?id=2763" target="_blank">Cu ce se ocupa sotul meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliann spune:

cait, LA alpha bank, la 19 mil da 25 mii euro pe 25 ani,
la bcr la 21 mil da 22 mii euro cu rata 200 euro pe 20 ani
dar poti intra la ei pe site si sa-ti calculezi singura

Lili si Serban (17 iunie 2005)

Mergi la inceput