hiperprolactinemie (2)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Papushiyka spune:

Buna giulia17.Nu am luat absolut nimic pentru ca "teoretic" nu am nimic.Analizele mele sunt in limite normale,iar la ecografie,iarasi nimic.Eu am avut niste chisturi la sani(cu sange,care supurau) la pubertate,tot din cauza hormonilor.Dar acum nu mai e vorba de asta.Ma dor foarte tare,ii simt grei si simt ca ma ard .Doctora mi-a zis ca ii am mari si ca de-aia ma dor poate,dar i-am avut toata viata mari si stiu ca nu e normal sa ma doara asa.Inainte ma dureau numai cu o saptamana inainte de menstruatie.Acum incontinuu.Tu ce ai luat pentru ameliorarea durerilor?Am auzit ca ceaiul de coada soricelului ar fi bun pentru scaderea prolactinei?Multumesc mult si sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia17 spune:

buna papushiyka.eu am luat brocriptin pt ca ma dureau groaznic ,erau atat de grei ca mergeam cocosata.dar prolactina nu scadea si acum am trecut pe dostinex.cand am foat la parhon luna trecuta am vorbit cu o doamna care avea prolactina 10 era bine dar avea dureri mari de sani si dr ia dar o crema sa se unga.pe mine acum nu ma mai dor dar din noiembrie si pana in ianuarie am avut dureri mari.sper sa mai vorbim.cred ca tu nu ai copii parca asa am inteles,eu am 2 si asta ma face fericita.iti doresc sa ti se intample si tie bucuria asta,mai vorbim.pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabynovac spune:

buna.ma numesc novac gabriela si acum 2luni m-am hotarat sa ma duc la ginecolog din cauza intarzierii CM.Mi s-au facut un papanicolau si niste secretii iar rez au iesit normale,putina flora tinand cont ca eu urmam tratament cu moldamin din cauza unui streptococ in gat.dar dna ginecolog s-a gandit sa ma trim si la ginecolog din cauza faptului ca sunt mai plinuta.asa sunt de cand ma stiu,mi s-au facut teste pt tiroida si pt hormonii secretati.la tiroida nu mi-a iesit nimic ba chiar valori normale.LH-ul e sg analiza care a iesit fff mare(in jur de 400) si fara sa mi se faca CT sau RMN am fost diagnosticata cu ADENOM HIPOFIZAL HIPERSECRETOR.tin sa specific ca prolactina mi-a iesit in limitele normale.momentan urmez tratament cu bromocriptina si deja au aparut reactiile adverse.la clinica unde ma duc eu analizele se repeta in noiembrie.CM mi-a venit pl 11ani, niciodata nu l-am avut regulat si in afara de prima data cand mi-a intarziat 6luni nu mi s-a mai intamplat sa-mi intarzie mai mult de 2luni(maxim).prb e ca mi-am inceput viata sexuala si sunt stresata sa nu raman insarcinata.am fost nevoiata sa iau o data pilila de a 2a zi din cauza unei intamplari nefericite.mi-e groaza k incep sesiunea si n-am nici un chef de invatat si mi-e somn incontinuu.daca as intrerupe 2sapt tratamentu pot exista repercusiuni? poop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabynovac spune:

p.s. voiam sa zic endocrinolog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angellique spune:

Gaby de ce mai bine nu intrerupi tratamentul acum in timpul sesiunii?Daca nu iti creaza nicio problema ceea ce ai,mai bine le-ai lasa deoparte o perioada.Sa stii ca valorile hormonale(in cazul tau LH-ul)pot fi diferite de la 1luna la alta,in functie de starea ta fizica si psihica.Te pupic si multa sanatate!Eu zic sa vorbesti cu doctorul tau si sa-l intrebi daca poti intrerupe tratamentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Papushiyka spune:

Giulia17 eu docamdata nu-mi doresc copilasi,chiar daca sunt dorinta mea cea mai mare in viata.Abia fac 20 de ani in toamna.Cat despre prolactina,nu cred ca asta e cauza la mine.Ma tem doar sa nu fie doar inceputul spre hiperprolactemie,pentru ca sanii ma dor asa doar de 2 luni.Sa vedem ce zice doctorul maine.Stii ce-ti recomand din tot sufletul pentru dureri?Chiar daca nu vindeca,amelioreaza multttttt...Eu nu vroiam sa ascult de mama,pana intr-o zi cand ma durea atat de tare incat am acceptat:COMPRESE CU VARZA!Iei 2 frunze de varza mai mari,le bati putin ca sa iasa sucul din ele si le pui in cupa de la sutien.Incearca sa le ti toata noaptea si o sa vezi ce bine e!Multa sanatate si felicitari pentru copilasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marynik spune:

Daca nu vrei sa ramai insarcinata ai grija cum te protejezi !!
De la brocriptin poti ramane f usor insarcinata , acest medicament se da si pt cazuri de infertilitate , deci ai grija
Si intradevar are niste reactii adverse f urate , eu dupa prima jumatate de pastila am zis ca mor
Exista un inlocuitor pt acest med , care are reactii adverse minime si tratamentul este f usor de urmat , eu de ex am luat 1 pastila pe saptamana .Medicamentul se numeste Dostinex , este intradevar f scump dar merita !!
Poti merge la medic si sa i spui ca nu suporti brocriptinul , putina lume il suporta , sa stii
Mai ales ca esti in sesiune si ai nevoie de concentrare maxima acum
Dar eu nu cred ca la tine problemele sunt ingrijoratoare atata timp cat prolactina e in limita
Cred ca ti a prescris med mai mult pt reglarea cm si la fel zic si eu , analizele hormonale pot diferi de la luna la luna .De ex , o luna poti ovula , in alta nu , si atunci analizele pot iesi proaste sau bune
Cine ti a pus diagnosticul de ademon hipofizar , endocrinologul sau ginecologul ?? Mie teama ca ti a fost pus acest diag mult prea usor
Din ce oras esti ?
Daca esti din Buc iti pot recomanda un endocrinolog f bun


O vesnica aspiranta
Lupta pentru bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabynovac spune:

sunt studenta in bucuresti asa ca pot sa zic k aici lociuiesc.
la mn prolactina are valoarea de 8.4 in cond in care val normale se incadreaza intre 1.0-27.eu cred k stau ff bn la capitolu asta.nici macar nu e aproape de limita maxima.asa cum ziceam LH-ul e mai mare 44.7(0.5-10.5 fiind val normale).diagnosticul de adenom hipofizar hipersecretant mi se pare prea mult in cond in care am citit pe forum k acesta se descopera la examen de RMN sau CT.de cand iau bromcpriptin ma dor si sanii ingrozitor,in special cel stang.eu nu am avut dureri asa de mari niciodata.ca metoda contraceptiva folosesc prezervativul care pot sa zic e sigura si buna.iar diagnosticul mi-a fost pus de medicul endocrinolog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Papushiyka spune:

Marynik spune-ne de ce endocrinolog este vorba.Multumim mult si sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marynik spune:

Gaby , in ce zi a cm ai facut analiza LH ???
Si ce alte analize ai mai facut ?
Valoarea prolactinei este ff buna , chiar nu inteleg de ce ti a pus diag asta si ti a dat brocriptin
Tu ai facut cumva analiza dupa ce incepusei sa iei medicamentul ??

Doctora despre care va spuneam se numeste Corina Neamtu
La acest subiect am dat detalii despre unde poate fi gasita
Cititi aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=121202


O vesnica aspiranta
Lupta pentru bebe

Mergi la inceput