Gynipral

Gynipral | Autor: Adi

Link direct la acest mesaj

Buna dragi viitoare mamici si actuale!
La multi ani tuturor pentru maine!

Eu sunt in saptamana 25 conform numaratorii de la data ultimei menstruatii, numaratoare care nu coincide evident cu cea calculata pe acest site. Spun evident pentru ca nu inteleg numaratoarea...

Problema este ca doctorul meu sustine ca am contractii si mi-a prescris NoSpa... Ma simt destul de bine cu 3/zi dar acum mi-a prescris Gynipral. A mai luat cineva acest medicament? M-au ingrijorat efectele secundare din prospect! Va multumesc mult de tot.

Daca nu ati fi voi, prietene nevazute, multe nelamuriri si temeri as avea - in plus fata de cele pe care le am -.

Va multumesc, Adina


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabi25 spune:

Buna, eu sunt mamica unei minuni de 8 luni. Si eu am avut probleme cu contractiile inca din luna a 4-a. Prin luna a 5-a mi-a dat si mie doctorita Gynipral, pe langa ca l-am gasit foarte greu, dupa ce am luat doua tablete am constatat ca imi creste foarte tare tensiunea. Calma contractiile dar mai era problema ca il agita si pe bb tare si incepea el sa ma loveasca.
Ma linisteam mult mai bine cu NO-SPA. Am facut si injectii cu Gravibinon, am luat si alilestrenol luni intregi, injectii cu scobutil si papaverina......
Dar asta nu e general valabil, se spune ca de obicei tabletele astea dau rezultate bune, depinde de fiecare corp cum reactioneaza.

Pupicei si sarcina usoara

http://community.webshots.com/user/cameliac
``````````` Just hope ```````````

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

Draga Adi,

Eu sunt insarcinata in 22 de saptamani. Si mie mi-a prescris medicul Gynipral, spunand ca NO-SPA este prea slab. Problema mea este ca am cautat la o gramada de farmacii acest Gynipral dar n-am reusit sa-l gasesc. Toate farmacistele ridicau din umeri...Sunt disperata pt ca medicul care-mi urmareste sarcina mi-a dat ca alternativa Duvadilan, dar nici acesta nu se gaseste...iar mie mi se intareste burtica din te miri ce - uneori nu fac alt efort decat acela de a merge... Rau nu ma simt, dar am inteles ca ceea ce am eu eu ii poate face rau lui bebe...
Te rog din suflet sa-mi spui de unde ai cumparat Gynipral-ul...pt ca eu nu mai stiu incotro s-o iau. Deja mi-am alertat cunostintele sa caute si ele pe la farmaciile din zona in care locuiesc.
Multa sanatate si tie si lui bebe.

ALINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi25 spune:

Salina, iti dau adresa mea de mail, imi scrii adresa ta si daca ai incredere iti trimit eu cutia mea( eu nu am luat decat 2 tablete din ea) intre timp poti sa mai cauti, pe ale mele mi le-a cumparat mama soacra de la Iasi. Si ea le-a gasit cu greu.

camelia_carciu@hotmail.com

Sanatate voua si bebicilor ce vor veni

http://community.webshots.com/user/cameliac
``````````` Just hope ```````````

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adi spune:

Nu am apucat sa caut gynipralul. De abia am facut rost de reteta. Este f scump. Multe farmaciste nici nu auzisera de medicament, pentru ca eu nu intelesesem denumirea corecta si intrebam de el si numeni nu auzise sa fie inregisttrat la noi.
Daca il gasesc iti dau de veste.

Sanatate multa. Cred ca trebuie sa incerci sa nu faci efort. Si eu patesc la fel dar poate nu asa des cum spui tu. Mi se face burta beton.

Va pup pe toate, Adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adi spune:

Salina am gasit Gynipral!!!
Farmacia HelpNet de pe Mosilor. Costa o suta si ceva de mii cutia, iar telefonul farmaciei este 212.00.47.
Sper sa ajung si eu sa il iau.

Sanatate maxima! Adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adi spune:

Buna,

Gabi25, iti multumesc mult pentru raspuns si incurajare.

Salina, scuza-ma ca nu te-am intrebat mai intai daca esti din Bucuresti, ca sa te ajute cu ceva daca am gasit medicamentul aici. Daca esti de aici, aseara il avea si la farmacia de la Sala Palatului, daca o stii este pe colt pe strada Luterana sau asa ceva.

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

Mersi mult, Adi.

Da,sunt din Bucuresti si ,daca farmacista care mi-a promis ca-mi face comanda nu se tine de cuvant, ma voi duce pe Mosilor. Cica o cutie costa cam 124.000lei si contine 20 de pastile. Mie mi-a recomandat medicul 1 la 6 ore. Dar mi-e teama de efectele secundare despre care ai scris mai sus...cu cresterea tensiunii.Cred ca prima data voi lua o singura cutie ca sa vad cum tolerez...Stii, eu sunt cam certata cu medicamentele - nici macar pt raceala nu ma inghesuiam sa ma indop cu pastile , dar pt bebe fac orice...Mi-e atat de teama sa nu-l pierd!

Am vazut ca vei naste la Polizu cu dr. Branescu. Ideea e ca si pe doctorita mea o cheama la fel, doar ca lucreaza la Municipal. O fi vreo legatura de rudenie intre ei sau doar o coincidenta???

Daca ai inceput sa iei Gynipralul, spune-mi si mie cum te simti...Pt ca mie mi-a recomandat dr. Duvadilan ca inlocuitor pt Gynipral...dar oricum Duvadilanul nu mai exista in farmacii de luni de zile(sau cel putin asa mi-au zis mie farmacistele)

Sanatate si tie si lui bebe mic.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adi spune:

Buna Salina,

Nu am apucat sa cumpar medicamentul. Am fost foarte ocupata. Oricum cand incep sa il iau te tin la curent cu efectele sale. Nici nu stiu daca trebuie sa mai luam NoSpa sau nu - trebuie sa il intreb pe dr..

Tu cand nasti? Ce zici de tarife??

Despre Dr Branescu nu stiu daca are sotia la Municipal. Tu cam cat dai la consultatie?
Cand te vad pe tine asa ingrijorata parca ma vad pe mine. De cate ori merg la Spital la consultatie nu pot sa nu plang.

Pupici la bebe cuminte si sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

Draga Adi,

Vreau sa-ti spun ca, de cate ori plec de la medic, am niste temeri ingrozitoare...Se spune ca perioada sarcinii este cea mai frumoasa - asa este cu siguranta, insa eu sunt stresata de orice mi se pare mie ca ar fi in neregula...Nu-mi doresc decat sa-mi tin copilasul sanatos in brate...Si-atunci stiu ca voi fi cea mai fericita femeie din lume!

Am fost la Eco la dr.Pop cand eram in sapt.17(se pare ca bebe era dezvoltat cat pt mai mult) si mi-a zis ca este posibil sa nasc intre 9-14 iulie. Acum, stii tu cum e...se naste cand vrea Dumnezeu.

Despre tarife...ce sa-ti zic - m-am ingrozit!!!Eu sunt foarte revoltata in privinta asta si cred ca am petrece ore intregi daca ar fi sa-ti vorbesc despre teoriile mele si despre neincrederea in doctori. Dar asta e! Daca vrei sa fie bine - trebuie sa te conformezi, nu? Nu stiu cat voi da...sincer. Eu sunt studenta si, chiar daca am cat de cat un venit, nu-mi pot permite sumele incredibile pe care le pretind unii. Si, oricum, as prefera de 1000 de ori sa folosesc acei bani direct pt bebe, nu sa platesc suplimentar niste oameni care sunt platiti sa-si faca meseria. Mie sau sotului meu nu ne da nimeni nimic in plus. Muncim si castigam...Hai ca intru in teorii care nu-si au rostul. Se pare ca sunt lucruri care TREBUIE facute - ca sa fie bine. Pentru toata lumea.

Te pup si-ti doresc multa sanatate.

Alina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisia spune:

Buna fetelor,
Eu sunt la tratament cu no-spa si pe langa 3 no-spa pe zi mi-a prescris doctorul si duvadilan,inca din saptamana 20..acum fiind in saptamana 31.La inceput am luat 2 pastile de duvadilan pe zi acum mi-a spus sa iau 4 pentru ca s-a deschis nitel colul si parese ca am pierdut si dopul si vrem sa-l mai pacalim nitel sa stea la caldura. I-am spus doctorului ca nu se mai gaseste duvadilan si sa-mi prescrie si alti inlocuitori.nu mai stiu exact care sunt doi dintre ei,e reteta la sot,dar unu din ele era ginipralul.Apropo eu le-am luat gratuit pana acum cu reteta de la doctorul de familie voi nu le puteti lua gratuit?Acum stiu ca s-a dat legea ca trebuie sa ai sub salariul minim pe economie...eu sunt casnica .nu am venit ,,nu stiu cazurile voastre insa...mi-am dat doar cu parerea...

Mergi la inceput