Gynipral

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sumisa spune:

Eu am luat Gynipral. Intradevar efectele secundare sunt tare neplacute, palpitatii , senzatia de sufocare,tremuraturi, pierderea puterilor. Dar se pare ca e cel mai eficient pentru mentinerea sarcinii.
Cine are nevoie mai am o cutie aproape intreaga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adi spune:

Buna!

Am promis sa spun despre Gynipral. Dupa ce am luat vreo 5 pastile m-a apucat un tremurat si o stare de agitatie ca si cum as fi trecut printr-o mare emotie. M-am speriat si nu am mai luat sambata si duminica, m-am jenat sa sun dr sa ii spun. Azi, luni, cand l-am sunat mi-a spus ca nu avem alta sansa. Ca sunt efecte secundare neplacute care vor trece...

Stie cineva daca nu il afecteaza pe bebe efectele astea?

Numai bine, Adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adi spune:

Buna Salina,

nu vreau sa te descurajez dar eu ma simt GROAZNIC de la Gynipral.Am mai incercat sa iau, dar cand trec cele 6 ore si trebuie sa iau din nou imi este frica efectiv de pastila mica si alba care imi creste pulsul la 100 si imi da atatea stari proaste.

Nu stiu ce va spune dr (ma tem sa ii spun...) dar eu nu mai iau nici o pastila.

Adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

Draga Adi,

Am aflat si eu de aceste efecte secundare...m-am speriat si am renuntat la Gynipral. Slava Domnului ca mi-a facut rost cineva de Duvadilan, pe care doctorita mea mi-l recomandase in loc de Gynipral.
Ma mai linistisem putin ca aflu ca am alte chestii care trebuie tratate. Sunt ingrozita!!! Alte medicamente dupa care trebuie sa alerg si care costa o gramada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

A- si apropo de ce zicea Anisia- mie mi-a trantit o farmacista in fata: "Domnisoara (nu-mi vazuse verigheta probabil ) nu stiti ca nu se mai da nimic compensat sau gratuit?" Si noroc ca-mi adauga "De azi ..." Asa ca ramane totul relativ in legatura cu gratuitatile...

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

Dragele mele viitoare mamici: aveti si alta sansa in afara de Gynipral, pe care nici eu nu l-am suportat, dar este groaznic de dureroasa. Tot din cauza acestor mici contractii care trebuiau evitate (iminenta de avort), am facut Sulfat de Magneziu injectabil timp de cinci luni, cate doua pe zi. Este un relaxant nemaipomenit, dar dupa cateva saptamani te doare fundul de nu poti sa stai nici in picioare. Si totusi, pentru ca nimic nu dadea rezultate si pentru ca nu am putut efectiv sa stau in pat non stop, ba chiar am mers la serviciu pana aproape de nastere, am facut injectii, fara nici un fel de efecte secundare si am luat doar NoSpa.

Va doresc multa multa sanatate si rabdare.... Mai aveti putin!!!

Alina si Andra

www.bebelus.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adi spune:

Salina,
sper ca ai reusit sa mai rezolvi din problemele de sanatate si financiare. Eu nu am mai luat Gynipral. Dr a zis ca nu e nimic daca nu iau, dar sa iau NoSpa.
In rest speram in toate bune.

Numai bine, Adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

Draga Adina,

Am intrebat-o pe doctorita mea de aceste efecte secundare ale Gynipralului si mi-a spus ca stie, ca sunt neplacute dar ca dispar dupa 2 saptamani. Totodata, cand i-am spus ca am facut rost de 2 cutii de Duvadilan, s-a aratat foarte interesata...pt o cunostinta a ei. Mi-am pus si eu intrebarea -logica- de ce nu-i recomanda si ei Gynipralul cum mi-a recomandat mie ?!?

Altfel, vreau sa-ti spun ca de cand iau Duvadilan, ma simt minunat. Abia acum imi dau seama cat de rau imi era inainte cand mi se intarea burtica din orice, chiar fara alt efort decat acela de a ma deplasa.
Eu zic sa mergi pe NO-SPA , dar sa ai mare-mare grija sa nu faci efort prea mare. Menajeaza-te, draga mea, ca asta tot mi se spune si mie...

Multa sanatate si zile insorite(mie imi dau o stare superba aceste zile...parca ar fi un drog...ma umplu de sentimente frumoase si muuulta fericire - ceea ce-ti doresc si tie)

ALINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adi spune:

Buna Salina!

Am aflat de pe forum ca vei avea un baietel. Sa fiti sanatosi toti trei si sa fii o soacra mare cumsecade(!!).
Eu voi avea o fetita.

Am aflat ca sotia Dr Branescu lucreaza la Municipal. Deci probabil dr la care mergi tu. Spune-mi si mie te rog cum este, cum se poarta, cat ii dai la consultatie. Ti-a spus cumva daca vine la nastere fara probleme? Eu am de gand sa il intreb pe dr meu fiindca am auzit ca unii spun ca nu vin decat ziua, sau sambata - duminica nu vin.

Eu acum iau NoSpa, chiar mai putin ca inainte si sa stii ca ma simt bine desi mi-a crescut burtoiul.

Va pup pe amandoi, Adina

Mergi la inceput