Dragoste!!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

si eu cred ca exista...nu stiu cat de pereche, dar compatibil este:)

ariel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

ce prostii spun! vroiam sa zic ca este compatibil si sper ca asa va ramane inca 1000 de ani:)
sorry, sunt proaspat sculata din somn.

ariel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubus spune:

quote:
Initial creeata de MariaM

Se spune ca sufletul barbatului si al femeii au format candva un intreg, rupandu-se unul de celalalt din cine stie ce cauze. De atunci sufletele pereche se cauta necontenit, negasindu-si linistea decat in momentul intalnirii. un cuplu rezista in timp, iubire si intelegere doar atunci cand, de fapt , cele doua suflete care se intalnesc se recunosc si se reintregesc. toate celelalte atribute - diferenta de varsta, de infatisarea, sunt false probleme. Compatibilitatea sufleteasca este tot ce conteaza.De-a lungul anilor, intr-o casnicie iubirea evolueaza si ea. nu numai oamenii se maturizeaza ci si sentimentele. Un "coupe de foudre" se poate transforma intr-o iubire profunda. dar oare ce se intampla atunici cand betia iubirii trece si realizezi ca nu exista nici respect, nici prietenie, nici intelegere? Incepi sa visezi din nou si sa speri, aproape imperceptibil, la jumatatea ta. " Oare exista cu adevarat?" te intrebi. da. Sufletul tau pereche exista si te cauta si el. Depinde doar de fiecare dintre noi sa ne curatim sufletele pentru a putea deschide usa iubirii.

Maria


ideea e misto. o poveste si ca in totae povestile nu poate spune nimeni cat dram de adevar exista.
am vazut de curand un film in care doua suflete pereche se intalnesc in rai. el moare intr-un accident si ajunge in rai unde-si intalneste perechea care intamplator era un suflet nou - adica nu fusese inca trimis pe pamant. o ecranizare perfecta a expresiei 'perechea mea nu s-a nascut inca'. o alta poveste frumoasa. dar putem oare trai fara povesti?

Mergi la inceput