Dragoste!!!!

Dragoste!!!! | Autor: MariaM

Link direct la acest mesaj

Se spune ca sufletul barbatului si al femeii au format candva un intreg, rupandu-se unul de celalalt din cine stie ce cauze. De atunci sufletele pereche se cauta necontenit, negasindu-si linistea decat in momentul intalnirii. un cuplu rezista in timp, iubire si intelegere doar atunci cand, de fapt , cele doua suflete care se intalnesc se recunosc si se reintregesc. toate celelalte atribute - diferenta de varsta, de infatisarea, sunt false probleme. Compatibilitatea sufleteasca este tot ce conteaza.De-a lungul anilor, intr-o casnicie iubirea evolueaza si ea. nu numai oamenii se maturizeaza ci si sentimentele. Un "coupe de foudre" se poate transforma intr-o iubire profunda. dar oare ce se intampla atunici cand betia iubirii trece si realizezi ca nu exista nici respect, nici prietenie, nici intelegere? Incepi sa visezi din nou si sa speri, aproape imperceptibil, la jumatatea ta. " Oare exista cu adevarat?" te intrebi. da. Sufletul tau pereche exista si te cauta si el. Depinde doar de fiecare dintre noi sa ne curatim sufletele pentru a putea deschide usa iubirii.

Maria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

bla bla bla ....visatuoarelor!

Luizax

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

bla bla bla...ai dreptate...

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Luizax, ca sa nu se dezminta, ne aduce cu picioarele pe pamint...
Mai visatzi fetelor, ca de la o virsta numai asta ne mai ramine

danat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Maria, chiar daca suntem visatoare, m-am gandit si eu de multe ori la chestia asta. Intre mine si sotul meu n-a fost "coupe de foudre" , dar, ma bucur ca pot spune asta, cred ca este sufletul meu pereche. De cand ne stim gandim la fel, de foarte multe ori ne gandim simultan la aceeasi chestie ( telepatie, sau cine stie ce..), ne luam unul altuia "vorba din gura". Ma rog, chiar daca mai exista mici neintelegeri (inerente la oricine), de aproape 14 ani la noi acasa este "liniste, cald si bine". Intrebarea este: ce ar putea sa apara in viata omului pentru a rupe vraja? Parerea mea este ca un "coupe de foudre" !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana nitoi spune:

dom'ne, sa stiti ca amorul etern exista! trebuie, e musai sa existe! atunci la ce buna toata zbaterea asta pamanteasca? nu trebuie decat sa crezi... si sa-ti lasi sufletul deschis... restul e simplu.

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gia spune:

Eu cred ca exista suflete pereche, suflete care traiesc la fel si au aceleasi vise si cit voi trai o sa cred in asta. Eu sunt o idealista, cred ca iubirea suprema exista cu adevarat, trebuie sa existe altfel nu am mai cauta cu totii sa o gasim... Asta daca nu cumva suntem toti de la natura defecti Si totusi cred ca exista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grace spune:

Eu sint convinsa ca mi-am gasit jumatatea. Recunosc ca la inceput cind ne-am cunoscut n-a fost "dragoste la prima vedere" dar intr-un rastimp f. scurt s-a transformat intr-o pasiune exploziva care a tinut ceva timp. Dupa ce ne-am casatorit, pasiunea s-a mai dus, deh rutina, dar nu s-a terminat ci s-a transformat in altceva mult mai trainic. Au trecut 11 ani de atunci printre care 9 ani de casnicie si pot sa spun ca-mi iubesc sotul nu stiu daca mai mult (pt. ca niciodata n-am simtit gradat, azi te iubesc mai putin, miine poate o fi loc de mai mult) ci altfel, mai profund, ca si cum ar face parte fizic si psihic din mine. Cum a mai spus cineva mai sus, ne completam de minune si gindim aproape la fel, telepatia functionind cu succes si la noi de foarte multe ori. Chestia e ca nu aberez prea mult pt. ca simt ca este reciproc altfel n-as mai gindi asa. Suna aiurea ce am spus, de fapt nici n-as putea sa descriu in cuvinte sau sa astern aici tot ce simt si tot ce gindesc in leg. cu asta dar, rezumind, pot sa spun ca sint f. fericita sa traiesc si sa impartasesc totul cu jumatatea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina6 spune:

dar se poate sa nu fi comentat cineva ....
Mie imi place ce a zis MariaM si are dreptate ....exista.si va doresc la toate sa il gasiti cat mai repede.
Hugs

Marina6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanataba spune:

sunt deacord cu aceasta idee! da, exista suflete pereche ,dar problema e de cele mai multe ori iti gasesti persoana potrivita intr-un moment nepotrivit...poate prea tirziu...sau poate prea devreme...si totul e sa iti dai seama ca intr-adevar este sufletul pereche....
roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kmel spune:

exista suflet-pereche.Dar e atat de greu ca amandoi sa isi dea seama ca sunt pereche unul pentru celalalt!!! ...

Mergi la inceput