Dr.Mateescu-Sef sectie ginecologie Elias

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Curaj, s maria!!!
mamaruta, asa e Oliv....mai sarita, da face treba buna....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melinav spune:

Buna ziua!

Vreau sa postez si eu in legatura cu spitalul Elias si cu doctorita DOBRESCU, care s-a purtat execrabil cu mine, dar in ROMANIA nu exista respectul fata de pacient si totul este posibil!
Cand am aflat ca sunt gravida eram inscrisa de la servici la policlinica Medsana; astfel ca la inceput am fost la doctorul Herghelegiu, de care am fost multumita. Din pacate, la scurt timp, am fost mutati de la servici la policlinica 10. Aici m-am dus la doctora la care m-au programat (din oficiu), la Dobrescu, fara recomandare (greseala fatala - daca nu ai recomandare, nu ai ce cauta la medic, decat poate la cabinetele particulare, dar nu imi puteam permite).
Vreau sa va spun ca, atata timp cat am urmat cu ea, la fiecare sedinta i-am dat bani, si ii spuneam mereu ca vreau sa nasc cu ea, care se eschiva ca, daca suntem sanatosi pana atunci, o sa vedem... Eu am mizat pe faptul ca, dandu-i bani de fiecare data, se va stabili o anumita relatie intre noi si va avea grija de mine la nastere. Cu toti banii, de fiecare data stateam la o coada imensa in fata cabinetului, cu toata programarea, pana intrau in fata toate pilele ei.
Pe la 6 luni am avut o problema cu sarcina si m-a internat la ELias; fetele din salon (una pierduse o sarcina cu ea, prin luna a 5-a) au incercat sa-mi deschida ochii cine e Dobrescu, si cum isi neglijeaza pacientele in spital, dar nu le-am crezut (a 2-a greseala a mea). Cat am stat in spital 2 saptamani, o singura data s-a interesat de mine si m-a consultat.
Aveam termenul de nastere intre 28 decembrie si 8 ianuarie 2001, chiar ea mi-l calculase; la ultima sedinta, in jur de 20 decembrie, i-am subliniat din nou faptul ca vreau sa nasc cu ea, ca o sa-i platesc alti bani, pentru nastere. A ramas sa o sun cand incep durerile.
Durerile au inceput pe 31 decembrie fix la pranz. Imediat am luat mobilul si am sunat. Am spus cine sunt, ce vreau si S-A INCHIS. Dupa repetate apeluri la care nu raspundea nimeni, raspunde o voce de barbat (probabil amantul cu functie), ma prezint din nou si el spune: "Ligia, vezi ca te cauta una..." astept ce astept si se inchide telefonul. Ai mei au insistat sa plec la spital. Tot drumul in masina, am sunat, fara sa mi se mai raspunda. Ca sa aflu la spital ca dr Dobrescu e plecata in concediu la munte si nu se intoarce decat dupa 6 ianuarie! Putea sa-mi spuna foarte bine "mai fetito, eu anul asta plec la munte, dar te las pe mana lu' cutaritza..."
La spital nimeni nu era bucuros sa ma ia in primire! Era dr Mistoi! M-au pus la aparatul de masurat contractiile, mi-au zis ca pana dimineata o sa nasc si m-au condus politicos in salon, spunandu-mi ca ele o sa aiba grija de mine... In timp ce eu strangeam prosopul in dinti de durere si ma tineam de barele patului si tipam, SINGURA in salon, doctora si asistentele au intins masa in holul unde e televizorul, cu sarmale, salata de boeuf, prajituri si sampanie si -s-au pus pe chef!!! La un moment dat eu am tipat asa de tare din salon ca au dat buzna peste mine, m-au luat pe sus si m-au dus pe masa de consultatie, tipand la mine, ca, ce, cum e posibil sa tip asa, vreau sa le fac lor probleme??? Asistenta (una batrana, rea si sclerozata, a tipat la mine zicand "de ce dracu' mai faci copii daca te comporti asa, daca tu tipi acum asa, dar cand o sa ajungi la bare, ce mai faci?!", pentru ca, dupa ce am nascut, si era iar in tura, la spalat, cand i-am impins banii, mi-a zis mieros "a, vezi ca nu ai vrut sa nasti cu mine!"), mi-a facut o injectie care mi-a dat o stare de somnolenta, si mi-a potolit contractiile. Am fost expediata din nou in salon. La miezul noptii (de Anul Nou) ele au ciocnit cupele si au aruncat cu artificii!
A 2-a zi de garda era dr Sandu, care la vizita de dimineata a tipat la mine "Ce e dezordinea asta in salonul tau?". Eu aveam iar dureri, dar nimeni nu-mi dadea atentie. Ai mei sunau de jos de la garda, sa intrebe de ce nu nasc ( eu le spusesem pronosticul initial, cum ca nasc pana dimineata), si el le spunea ca totul e Ok. A mai trecut asa inca o zi, vroiam sa plec la alt spital.
A urmat dr Andrei. Ai mei au contactat-o (pe scara de servici), dar nici ea nu vroia sa se implice, stiind ca am urmat cu Dobrescu. A fost de acord sa plec pe semnatura proprie, dupa ce mai ma consulta o data.
In final, s-a indurat de mine si mi-a declansat nasterea. Am avut si o asistenta buna (bineinteles ca i-am bagat banu inainte).
Vreau sa va spun ca dr Dobrescu nu a calcat prin spital cat am stat acolo (pana pe 9 ianuarie).
Asa ca, mamici sau viitoare mamici, feriti-va de ea! Puteti fi urmatoarea care patzeste ca mine!

Mergi la inceput