Dr.Mateescu-Sef sectie ginecologie Elias

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxette spune:

Katty, ai nascut cu dr. Andrei Aneta la Elias? Daca da, atunci ai putea sa-mi spui cum a fost? Ai nascut prin cezariana? Si eu voi naste cu ea in iunie si in cele 4 intalniri pe care le-am avut pana acum n-am putut sa-mi dau seama prea bine cum este, stiu doar ca vorbeste frumos si ca este cam grabita din fire. As vrea sa stiu cam care sunt "tarifele" pt. dr. si pt. restul lumii de pe-acolo si cum sunt rezervele.
Multumesc mult!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Roxana, am nascut, intr-adevar cu doamna (caci este chiar o doamna) Dr. Andrei, dar eu am nascut normal. ESTE DE O BLINDETE EXTRAORDINARA, CU BUN SIMT, SI INTODEAUNA STIE CE SA FACA SI SA ZICA. De la prima intilnire m-a intrebat daca vreau sa nasc cu cezariana, si eu am zis ca nu, si mi-a spus ca ea nu e de acord cu cez., dar ca daca se va ivi vre-o complicatie, va apela la acest mod. Insa nu stiu daca cezariana mi-ar fi facut-o dumneaei sau dr. Mateescu, nu stiu, si cit am stat in spital, nu am auzit decit de dr. Mateescu ca ar face cezariene. Dar nu sint sigura si nu as vrea sa te dezinformez. Ptr. o nastere normala ~ 50USD (euro), ptr. cezariana 100 USD (euro), moasa 500.000, asistente 50.000, infirmiere 10.000, dr. copii 200-300.000 etc. Daca mai ai intrebari, NU EZITAAA!!!

Catalina+Andrei(bb-6 luni pe 27.01.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

quote:
Originally posted by roxette

Katty, ai nascut cu dr. Andrei Aneta la Elias? Daca da, atunci ai putea sa-mi spui cum a fost? Ai nascut prin cezariana? Si eu voi naste cu ea in iunie si in cele 4 intalniri pe care le-am avut pana acum n-am putut sa-mi dau seama prea bine cum este, stiu doar ca vorbeste frumos si ca este cam grabita din fire. As vrea sa stiu cam care sunt "tarifele" pt. dr. si pt. restul lumii de pe-acolo si cum sunt rezervele.
Multumesc mult!

Roxana



AI DREPTATE CA E CAM GRABITA, DAR ASTA FIINDCA E FOARTE SOLICITATA PE SECTIE!!! DAR NU ITI VA PAREA RAU, DACA II URMEZI INSTRUCTIUNILE, VEI AVEA PARTE DE O NASTERE USOARA CA A MEA!!!

Catalina+Andrei(bb-6 luni pe 27.01.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxette spune:

Multumesc mult pentru lamuriri, mai ales ca pe forum n-am mai gasit decat vreo 2 mesaje in legatura du Dr. Andrei Aneta si nu erau foarte detaliate. "Tarifele" sunt mult mai mici decat ce auzisem eu pe forum pe la alte spitale. Oricum la partea cu banii o sa ma simt ca naiba pentru ca niciodata n-am fost in situatia de a da unui doctor sau altor cadre medicale bani pentru ceva ce-au facut pentru mine. Pentru ca pana acum n-am prea avut de-a face cu ei, decat cu dentistul. Nici eu si nici sotul meu nu le-avem cu lucrurile astea. Eu, de exemplu, i-am mai dat ei cand am fost la control un buchet de flori, o cutie cu bomboane, insa am ramas cu senzatia ca nu astepta nimic special de la mine.
In legatura cu cezariana am intrebat-o eu daca se poate face la cerere si mi-a zis ca nu, pentru ca nu este de acord, si am intrebat-o si de anestezie epidurala si mi-a zis ca nici asta n-o face pt. ca iar nu este de acord si mi-a expus mai multe motive, cu care am fost de acord, ca tot nu aveam de ales . Mi-a zis ca va face cezariana numai daca e nevoie, iar in legatura cu faptul ca port ochelari (miopie), dar nu am dioptrii f. mari (pana in 2), mi-a zis ca nu e motiv suficient pentru o cezariana. Si mi-a mai zis ca nu se supara daca ma duc la alt spital care permite operatia asta la cerere si daca vreau imi recomanda ea pe cineva. Dar eu n-am vrut, ca mi-a placut si cum arata spitalul si mi-a placut si de ea. Acum, singura mea nemultumire este faptul ca este grabita si am cateva probleme pe care as fi vrut sa le discut cu ea mai in detaliu si n-am avut cum. La ultima consultatie chiar mi-a fost imposibil pt. ca avea o nastere, asa ca o astept pe urmatoarea.
La tine a decurs bine sarcina? Iti facea control vaginal la fiecare consultatie? Ca mie nu-mi face de fiecare data si eu am o fixatie cu colul, pt. ca n-am reusit sa ajung inca la un ecograf mai performant care sa-mi spuna exact lungimea lui. Si am si niste dureri f. usoare si f. scurte, asa ca inainte de menstruatie. E normal? Ea mi-a zis ca e normal sa ma mai doara burta.
Ai stat cu bebe in camera? Intr-o rezerva? Care e pretul la o rezerva? Te invata cum sa-l alaptezi si sprijina acest lucru? Sau se baga repede cu laptele praf?
Hai ca m-am lungit prea mult.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica spune:

Roxette, am cautat dar nu dau de mesajele unde am scris despre Dna Dr. Andrei...pentru ca am scris cāteva mesaje pe tema asta.
Despre Dna Andrei.. numai de bine!!!!! La fel shi despre conditiile din maternitatea de la Elias!
Uite aici singurul subect pe care l'am gasit:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1193

Sanatate!!

Monica, mama lui Vladut, nascut pe 7 mai 2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

quote:
Originally posted by roxette

Multumesc mult pentru lamuriri, mai ales ca pe forum n-am mai gasit decat vreo 2 mesaje in legatura du Dr. Andrei Aneta si nu erau foarte detaliate. "Tarifele" sunt mult mai mici decat ce auzisem eu pe forum pe la alte spitale. Oricum la partea cu banii o sa ma simt ca naiba pentru ca niciodata n-am fost in situatia de a da unui doctor sau altor cadre medicale bani pentru ceva ce-au facut pentru mine. Pentru ca pana acum n-am prea avut de-a face cu ei, decat cu dentistul. Nici eu si nici sotul meu nu le-avem cu lucrurile astea. Eu, de exemplu, i-am mai dat ei cand am fost la control un buchet de flori, o cutie cu bomboane, insa am ramas cu senzatia ca nu astepta nimic special de la mine.
In legatura cu cezariana am intrebat-o eu daca se poate face la cerere si mi-a zis ca nu, pentru ca nu este de acord, si am intrebat-o si de anestezie epidurala si mi-a zis ca nici asta n-o face pt. ca iar nu este de acord si mi-a expus mai multe motive, cu care am fost de acord, ca tot nu aveam de ales . Mi-a zis ca va face cezariana numai daca e nevoie, iar in legatura cu faptul ca port ochelari (miopie), dar nu am dioptrii f. mari (pana in 2), mi-a zis ca nu e motiv suficient pentru o cezariana. Si mi-a mai zis ca nu se supara daca ma duc la alt spital care permite operatia asta la cerere si daca vreau imi recomanda ea pe cineva. Dar eu n-am vrut, ca mi-a placut si cum arata spitalul si mi-a placut si de ea. Acum, singura mea nemultumire este faptul ca este grabita si am cateva probleme pe care as fi vrut sa le discut cu ea mai in detaliu si n-am avut cum. La ultima consultatie chiar mi-a fost imposibil pt. ca avea o nastere, asa ca o astept pe urmatoarea.
La tine a decurs bine sarcina? Iti facea control vaginal la fiecare consultatie? Ca mie nu-mi face de fiecare data si eu am o fixatie cu colul, pt. ca n-am reusit sa ajung inca la un ecograf mai performant care sa-mi spuna exact lungimea lui. Si am si niste dureri f. usoare si f. scurte, asa ca inainte de menstruatie. E normal? Ea mi-a zis ca e normal sa ma mai doara burta.
Ai stat cu bebe in camera? Intr-o rezerva? Care e pretul la o rezerva? Te invata cum sa-l alaptezi si sprijina acest lucru? Sau se baga repede cu laptele praf?
Hai ca m-am lungit prea mult.
Multa sanatate!



Roxana, si eu la controale mergeam cu cadouri si am avut aceeasi senzatie ca si cu si fara cadou tot la fel s-ar fi purtat adica frumos.
Nici mie nu-mi facea control vaginal la fiecare vizita (nici nu e bine ptr. copil sa umble pe acolo mereu). Oricum tu urmeaza-i toate indicatiile si sigur va fi bine. Sarcina mea a fost usoara, am avut o singura asa-zisa complicatie in luna a VII-a (sapt. 33) cind, in urma unei caderi, am avut niste singerari usoare, si m-a internat citeva zile ptr. orice eventualitate si mi-a facut mii de analize si controale. N-a fost nici o problema grava si am dus sarcina pina in sapt. 41 cind am nascut, era dumneaei de garda. Zisese ca imi provoaca nasterea, dar n-a mai fost nevoie fiindca s-a declansat de dimineata singura. Am nascut in 3 ore de la declansarea travaliului, am urmat toate indicatiile pe cre mi le dadea si am nascut f.f. usor. Un rol important l-a avut si moasa, nu mai stiu cum o chema,parca Mariana, dar toate sint profesioniste si sufletiste.
Spitalul e curat si mincarea destul de buna. N-am stat cu BB in camera, ei sint dus la nou-nascuti, n-am stat in rezerva ci intr-un salon de 3 paturi (dar eram singura, de altfel eram cite o mamica in fiecare salon, asa de putine nasteri au fost atunci). Te ajuta cu alaptatul. Chiar daca nu ai sin din primele zile, ele hranesc copilul cu lapte praf, dar te pun si pe tine la pompa sa-ti desfunde canalele daca e nevoie. Sper ca ti-am raspuns la toate problemele. Oricum,sper ca te-am lamurit, daca mai e ceva, intreaba-ma si eu iti voi raspunde. Cu drag!

Catalina+Andrei(bb-6 luni pe 27.01.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Renate spune:

quote:
Originally posted by roxette

Multumesc mult pentru lamuriri, mai ales ca pe forum n-am mai gasit decat vreo 2 mesaje in legatura du Dr. Andrei Aneta si nu erau foarte detaliate. "Tarifele" sunt mult mai mici decat ce auzisem eu pe forum pe la alte spitale. Oricum la partea cu banii o sa ma simt ca naiba pentru ca niciodata n-am fost in situatia de a da unui doctor sau altor cadre medicale bani pentru ceva ce-au facut pentru mine. Pentru ca pana acum n-am prea avut de-a face cu ei, decat cu dentistul. Nici eu si nici sotul meu nu le-avem cu lucrurile astea. Eu, de exemplu, i-am mai dat ei cand am fost la control un buchet de flori, o cutie cu bomboane, insa am ramas cu senzatia ca nu astepta nimic special de la mine.
In legatura cu cezariana am intrebat-o eu daca se poate face la cerere si mi-a zis ca nu, pentru ca nu este de acord, si am intrebat-o si de anestezie epidurala si mi-a zis ca nici asta n-o face pt. ca iar nu este de acord si mi-a expus mai multe motive, cu care am fost de acord, ca tot nu aveam de ales . Mi-a zis ca va face cezariana numai daca e nevoie, iar in legatura cu faptul ca port ochelari (miopie), dar nu am dioptrii f. mari (pana in 2), mi-a zis ca nu e motiv suficient pentru o cezariana. Si mi-a mai zis ca nu se supara daca ma duc la alt spital care permite operatia asta la cerere si daca vreau imi recomanda ea pe cineva. Dar eu n-am vrut, ca mi-a placut si cum arata spitalul si mi-a placut si de ea. Acum, singura mea nemultumire este faptul ca este grabita si am cateva probleme pe care as fi vrut sa le discut cu ea mai in detaliu si n-am avut cum. La ultima consultatie chiar mi-a fost imposibil pt. ca avea o nastere, asa ca o astept pe urmatoarea.
La tine a decurs bine sarcina? Iti facea control vaginal la fiecare consultatie? Ca mie nu-mi face de fiecare data si eu am o fixatie cu colul, pt. ca n-am reusit sa ajung inca la un ecograf mai performant care sa-mi spuna exact lungimea lui. Si am si niste dureri f. usoare si f. scurte, asa ca inainte de menstruatie. E normal? Ea mi-a zis ca e normal sa ma mai doara burta.
Ai stat cu bebe in camera? Intr-o rezerva? Care e pretul la o rezerva? Te invata cum sa-l alaptezi si sprijina acest lucru? Sau se baga repede cu laptele praf?
Hai ca m-am lungit prea mult.
Multa sanatate!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Si eu am doua cezariene cu Dr Mateescu si sunt bine mersi.
De Dr Andrei Aneta numai de bine!!!
La mine au fost complicatii ca am vrut sa nasc la Municipal, sa asiste si sotu', dar cei de acolo erau prea aglomerati, si desi am vorbit si cu seful sectiei, m-au trimis acasa!!!
Mai fusesem la Mateescu la cab lui particular asa ca decat sa nasc pe strada cum ma lasasera cei de la Municipal, am venit in Elias, la 5 ore de la ruperea membranelor, stresata si infricosata de necunoscut.
Dr Aneta m-a consutat, dar l-a chemat si pe Dr Mateescu.
Toti dadeau din colt in colt, nimeni nu-mi spunea nimic.
Ecografie de urgenta, sange la laborator, urcat pe masa, cezariana cu Mateescu si Dr Andrei. Pe scurt ne-au salvat!

Si a doua oara am scapat cu bine, fara nici un fel de probleme de limbaj si alte injurii...
La nou nascuti Dna Gabi (asistenta sefa)e de nadejde pt bebeii nostri! Ca pediatri am avut pe dr. Viorica Paruta si pe "Oliv"- porecla ca numele nu-l stiu.
(Copiii mei au 3ani respectiv 4ani)

Flavia i-a mentionat pe toti dr buni din Elias.

Si eu sunt la Pol 10 la Dr Mistoi (ea m-a indrumat in spital cu alaptatu' ca aveam canalele infundate)-FF Buna la policlinica.
Sanatate fetelor, si puiuti APGAR 10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

Rodica eu am nascut cu vreo 3 saptamani inaintea ta. Pe 04.07.1998. De 'Oliv' am ceva de comentat, pe mine m-a enervat groaznic. In ultima zi, la alaptare ne da biletul de iesire pentru bebeuti, ne da cica niste indrumari si gata. La ora 13.00 vine sotul meu sa ne ia in sfarsit acasa( am prins sambata si duminica cand nu se fac externari). Eu ma pregateam de plecare. Intra tantitza asta la mine in salon, inchide usa si imi spune sa va zic doamna P de copilul dumneavoastra. Am simtit ca-mi fuge pamantul de sub picioare. Ce e, ce s-a intamplat. Ea isi deschide tacticos agenda(mie mi s-a parut o eternitate)si-mi zice stati linistita vreau doar sa va spun cum a crescut copilul. Imi venea sa-i dau cu ceva in cap. Hello cucoana, mie mi-ai dat deja biletul de externare. Aha da, scuzati-ma, si a iesit. In rest si eu pot sa spun doar de bine de doamna Gabi, care e o super dulce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_maria spune:

Si eu o sa nasc la Elias in aprilie cu d-na doctor Andrei. Mi se pare o femeie sufletista.
Nici pe mine nu m-a urcat pana acum pe masa tot timpul.
M-ati cam speriat un pic cu Mateescu asta, caci nu as vrea sa pic pe tura lui.Eu speram sa nasc prin cezariana, ca mor de frica cu nasterea naturala. O sa mai vedem.

Multa sanatate la mamici si bebici!
Maria

Mergi la inceput