Dr.Mateescu-Sef sectie ginecologie Elias

Dr.Mateescu-Sef sectie ginecologie Elias | Autor: Flavia

Link direct la acest mesaj

Acest subiect nu este unul de multumire cum ar fi normal ci unul de avertizare pentru cele care intentioneaza sa aiba de a face cu el.
Am sa o iau cronologic. Adica inainte de nasterea primului meu copil in 1997 am fost internata 10 zile cu viroza pulmonara chiar in luna a 9a si am avut ocazia sa il aud pe acest domn catde duios le vorbea pacientelor sale . Exemplu: " Ce tipi ca o vaca?" Lasa curu jos ca te pleznesc", " Cand te-ai.... cu barbatul nu te-a durut?"
Bun spre norocul meu am nascut pe garda doctoritei mele si nu am ajuns pe mana lui.,pentru ca dragele mele nu conteaza la cine esti daca nimeriti pe tura lui , doctorul care te-a avut in grija trebuie sa ceara voie lui si nu o data nu a permis acestuia sa isi ajute pacienta.
Au mai trecut 5 ani. si a aparut bebe 2, stiind lectia cu cerutul voie aveam lista cu garzile lui si de fiecare data cand era de garda in ziua respectiva nu ma dadeam jos din pat.Dinnou am nascut pe garda doctoriti mele.Si credeti-ma ce am vazut la pacientele lui te apuca groaza. O mamica cu cezariana facuta de mana lui de artist avea vezica ciupita si statea de 3 saptamani cu punga atarnata pentru ca nu mai facea pipi.Alteia care a avut fibron uterin mare odata cu sarcina a avut prezenta de spirit sa ii spuna cu acelasi ton duios ca "aproape ti-ai omorat copilul" de femeia a inceput sa plinga. Alta pacienta avea placenta previa dar el a considerat ca nu trebuie cezariana si nu a aprobat pentru ca nu era pacienta lui cu toate ca, copilul avea si cordonul ombilical in jurul gatului, si el stia sigur pentru ca el fusese cu ea la ecografie. Femeia respectiva aproape a murit la nastere si copilul a avut zile si asta datorita unui medic super de acolo.Dar cea mai revoltatoare faza pe care a patit-o prietena mea ca mai buna a fost ca la 5 luni i s-a rupt apa si ca urmare copilul a murit. Doctorita ei era in concediu si ca urmare a preluat-o cine credeti? Mateescu 2 zile au tinut-o pe perfuzii si in final au decis sa o chiureteze.Dupa acesta intamplare nefericita nu i-a mai venit ciclu deloc 2 LUNI.Saptamana trecuta mergand la un centru sa faca ecografiE vaginala a descoperit ca avea ceva ciudat in uter diagnosticat intai ca tumoare si la chiuretaj ce credeti ca au gasit doctorii: PLACENTA BEBELUSULUI CARE MURISE.Prietena mea a fost felicitata pentru rezistenta organismului ei si pentru faptul ca nu a murit din cauza infectiei care incepuse sa se instaleze de catre doctorul de la municipal care a facut interventia.
Eu zic sa reluam lista de medici= animale . Avertisment pentru pacientele doctorite Dobrescu din acelasi spital ELIAS din acelasi spital, ea nu isi asista pacintele pe toate le paseaza bunului ei prieten Mateeescu.
Nu mai scriu pentru ca deja m-am enervat cumplit amintindu-mi toate aceste lucruri .
Va pup, si avti grija de voi,
Flavia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana spune:

Dumnezeule!!! Nu poti sa-ti inchipui ca poate exista atita nesimtire
intr-un om dar mai ales intr-un medic. Mai este si sef???!!!
Imi pare rau pentru prietena ta si pentru toate celelalte fete care au "picat" pe mina lui. Eu nu mai aveam curaj sa calc in acel spital daca eram in locul tau. Sa ii urmaresc turele ca nu cumva sa nasc cu el???!!!
DA lista cu medicii pe care sa-i ocolim trebuie sa continue!!

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Ingrozitor!!!!!!

Nu se poate face nimic cu astfel de oameni????


Romana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxette spune:

Flavia, m-am panicat cand am citit mesajul tau, mai ales ca urmeaza sa nasc la Elias in luna iunie 2003. Sunt sigura ca exista cate un neom din asta in fiecare spital daca nu mai multi. Intrebarea e ce putem noi face ca sa nu ne mai terorizeze cu incompetenta, nesimtirea si ticalosia lor. Inca nu am gasit raspuns la intrebarea asta. Bineinteles ca as putea naste intr-o clinica particulara, dar nu se pune problema acum pentru ca nu-mi permit.
Pana una alta, am de gand sa-i cer informatii doctoritei mele (dr. Andrei Aneta), despre acest dr. Mateescu. Sa vedem ce are de zis despre asta. Daca n-are nimic de zis, o sa-i spun ca merg la alt spital si gata, chiar daca nu am certitudinea ca in alta parte lucrurile stau altfel. Sau poate nu va fi nevoie sa iau masuri atat de drastice. Oricum multumesc pt. mesajul tau, e bine sa stim lucrurile astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Am aflat de la o colega de la servici ca si ea a nascut cu Mateescu. A spus ca e cam dur in limbaj, dar parerea ei este ca e un medic bun.
Nu mai stie omul ce sa creada.

Sarbatori fericite!

Sa incercam sa fim optimiste si optimisti.

Romana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia spune:

Dragele mele,
Nu am vrut sa va panichez ci sa va avertizez.Dasemenea nu toti sunt ca Mateescu. Andrei, Parvu ,Mistoi sunt super stiu de la surorile si respectiv verisoarele mele care au nascut cu acestia.Am revenit in acel spital pentru ca medicul meu a facut minuni cu primul copil care a avut circulara de cordon si nici nu m-a lasat sa ma chinui.Iar la al doilea copil cu toate ca am facut un scandal monstru din cauza durerilor si nu mi-a spus decat ca ma intelege si sa mai am un pic d rabdare ca merita efortul.Eu zic sa intrebi in ce relatii e medicul tau cu Mateescu si daca va fichemat cu certitudine de catre acesta si pentru linistea ta ia si lista cu garzile poti afla la telefon .
va pup si va doresc nastere usoara.
Flavia
PS preturi 1,5 mil-2 mil nastere naturala am auzit si d e 1 milion la tipe mai amarate
la cezariana standard 100$
moasa 500 de mii
spalat 10 mii asistenta pediatrie 50 mii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

Dragele mele, sper sa nu se iste acum o mica furtuna. Am tot ezitat sa scriu, dar mi se parea o lasitate din partea mea sa nu scriu. Eu am nascut cu Mateescu, de fapt nu am nascut mi-a facut Mateescu cezariana. Eu una am fost foarte multumita, la mine nici nu s-a pus problema sa tipe, sau sa ma bruscheze cumva. Acum adevarul este ca nici nu am avut probleme, multumesc lui Dumnezeu, in al doilea rand fetita mea a venit acum 4 ani pe lume. Nu pot sa zic ca nu l-am auzit tipand, ba da l-am auzit, dar l-am auzit tipand la asistente la infirmiere, la femeile de servici. Ce m-a speriat pe mine e greseala profesionala de care povestesti tu Flavia, sincer nu ma asteptam din partea lui. Partea cu vorbitul urat cred ca sunt multi ginecologi si chirurgi care o practica, dar profesional......... Acum sincer ma mai gandesc daca mi-o ajuta Dumnezeu sa mai pot face un bebe, nu stiu daca ma mai duc la el.
Noi sa fim sanatoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaesn spune:

Eu am nascut la Elias in iulie dar nu cu Mateescu. Stiam ca manierele lasa de dorit dar traiam cu impresia ca e foarte bun profesional. Pacientele lui, mai ales cele cu cezariana vorbeau foarte frumos. Ce spui tu m-a cam speriat. Adica daca era Mateescu de garda in noaptea in care am nascut degeaba il chemam pe Parvu ca tot cu el nasteam?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eapopescu spune:

Pai, ar fi ceva de facut cu astfel de oameni, dar cere curaj, rabdare si nervi de otel, si, s-ar putea, procese si bani. Trebuie reclamati! Mai ales in cazul fetei cu retinere de placenta! Daca alt medic atesta aceasta greseala medicala probabil ca doctorul respectiv ar fi dupa gratii acum. Desi nu se stie, la sistemul judiciar din Romania! Aici in Japonia a fost de curand un scandal pe tema unei erori medicale in urma careia o fetita de 10 ani si-a pierdut viata pentru ca medicii nu i-au dozat cum trebuie oxigenul, sau ceva de genul asta, si au incercat sa falsifice fisa medicala. Si tatal fetitei a descoperit totul iar medicii, inclusiv complicii care au falsificat si ascuns fisa medicala, sunt la zdup deja, desi procesul inca nu s-a incheiat. Si se plang ca sunt prea putine procese de acest gen, desi mie cifra mi se parea semnificativa, si ca doar 40% obtin castig de cauza. La noi nu stiu daca exista astfel de procese sau daca obtine cineva castig de cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Eu sicer ma ingrozesc!!!
CHiar daca exista si pareri pro dr mateescu, totusi fara foc nu iese fum...iar despre serviciile medicilor de la Elias.... mai bine sa nu comentez ca nu se shtie ce imi iese din gura Eu am fisha la policlinica 10, care apartine de acelashi spital Elias, si unde dau consultatii multi dintre medicii care au si ore in spital.
Hmmmm, pot sa spun ca de 2 ori am fost la dna dr Dobrescu si... sa dai sa fugi!!! Este probabil destul de buna profesional, isi face intr-adevar riguros treaba, te informeaza despre ce este vorba, dar, este o persoana f dura si rece. De ex la un control (facut iarna, cind tremuri de frig de iti ingheatza si pitzi) cind isi pregatea "instrumentele" sa ma kontroleze, probabil ca am avut o ushoara stringere, la care ea mi-a replikat scurt si f. dur "stai draga linishtita ca sa shtii ca nu te mai kontrolez! ce, crezi ca ejti prima mea pacienta?" Faza la care aproape am , pentru ca eu chiar nu facusem figuri... De atunci, am mai fost la ea doar sa imi iau rezultatele la acele analize, si pe aici ti-e drumul. Nu mai calc pe la aceasta dr in veci!
Dupa ce ca si asa este injositor si frustrant ce avem noi femeile de indurat cu controalele astea gineco, sa mai dai si peste un medic din asta hain, fara nici un pik de omenie...si mai este si femeie! Nu mai spun cat se ajteapta la usa ca sa iti vina rindul, cu toata programarea cu tot...
Va dati seama ce ar insemna o nashtere cu asa o persoana . Doamne fereste!!!

Pe de alta parte as vrea sa o laud pe dr Doina NITULESCU de la policlinica Sahia, care este un suflet maaare, care discuta prieteneste si binevoitor cu toate pacientele, stie sa iti dea un sfat, e preocupata de toti, iubeshte copiii si e fericita cind aude ca o pacienta a ramas gravida, e un om super!!!
La fel si dna dr Rodica CHIRCULESCU de la Policlinica Spitalului Pantelimon, o adevarata prietena a pacientelor sale, care oricind iti este de ajutor cu un sfat, fata de care iti poti deschide oricand sufletul si care are mereu un zambet, o gluma si o vorba de incurajare pentru pacientele sale!
Doamne ajuta ca mai exista si astfel de medici, ca altfel, cred ca am nashte din nou pe camp si am taia cordonul bbului cu coasa

danat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Si eu am nascut in iulie la spit. Elias, dar cu dr. Andrei - O MINUNE DE OM!!! - dar tot ce se spune despre dr. Mateescu e adevarat! Am avut o colega de camera care era pacienta lui, si nici nu se prea interesa de ea, era deja in saptamina 42 si nu facea nimic ca sa-i provoace nasterea. Pina la urma, desi colega stia ca va naste normal, intr-o seara, a anuntat-o ca a doua zi ii va face cezariana. Bineinteles ca au apucat-o crizele de plins, ca nu stia de ce. A doua zi a vorbit cu el si a insistat sa nasca normal. El a fost de acord dar nu i-a spus de ce ii recomandase cezariana cu o zi inainte. A lasat-o sa se chinuiasca toata ziua in sala de nasteri, pina el a iesit din tura. N-a ramas sa o asiste si a nascut intr-un tirziu cu alta doctorita care era de garda, si a avut o fetita cu cordonul incolacit in jurul gitului de doua ori. Trageti voi concluziile!!


Catalina+Andrei(bb-5L1/2)

Mergi la inceput