Spitalul Polizu -Cum e la Dr. Poiana?

Spitalul Polizu -Cum e la Dr. Poiana? | Autor: gabivalceanu

Link direct la acest mesaj

Buna, fetelor! Actuala burtica (vorba vine, "burtica" - e un burtoi!), viitoare mamica cu bebelus in brate, caut detalii despre Dr. Poiana si tarifele din Polizu. Daca vestile (tarifele) date sunt prea rele (mari), luati-ma cu binishorul, ca stiti ca gravidele sunt mai sensibile :-)
gabi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Gabi, o sa-ti raspund eu, desi despre dr Poiana stiu de la mama mea, care a avut o experienta foarte neplacuta cu el, si de atunci n-a mai calcat pe acolo.

A fost sa faca o intrerupere de sarcina, stiind ca este un doctor foarte bun, si pentru ca nu s-a gandit sa-i dea nimic inainte, dupa intrerupere, Poiana i-a zis cu un mare dispret ca are rana pe uter, pe care nu o avusese inainte sa se duca la el. Dupa aceasta experienta, atat ea, cat si alte paciente ale lui, au sfatuit o viitoare mamica, care era in travaliu atunci, sa ii dea doctorului ce poate inainte de nastere, ca sa fie dragut cu ea. Speriata cum era, fiind la prima nastere, Mamica si sotul ei s-au dus cu bani si alte cadouri la dr Poiana si a stat linistita. Cand a venit momentul nasterii, a venit alt doctor la ea, caci dr Poiana plecase acasa. Iti dai seama cred, cat de speriata a fost mamica, pt ca ea i-a dat unui doctor si a venit altul cu care urma sa nasca, si caruia nu-i daduse nimic. Din fericire, insa, acel doctor a fost dragut si totul a decurs bine. Dar nu-i doresc nimanui sa treaca prin asa ceva.

In alta ordine de idei, sora mea a nascut la Polizu, acum 6 luni, cu dr. Conci, care este un foarte bun profesionist, foarte dragut, cu bun simt si grijuliu. In plus, nu face diferente intre paciente deloc, indiferent daca ii dai ceva sau nu. Eu de cate ori am fost la el la controale sau ecografii, am plecat foarte multumita. Nu am nascut cu el pt ca nu am nascut in Romania

Ancuta

http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

Multumesc mult, Ancuta. Aud tot felul de lucruri - nu pot nega ca sunt de multe ori de bine, dar invariabil conditionate de spaga...Dar sa dai si spaga si sa nasti cu altcineva...mi se pare inadmisibil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Eu am nascut fetita cu dr Poiana in mai 1999, am fost tratata foarte bine, dar m-a costat si foarte mult, desi am nascut natural nu mi-a facut cezariana. Mi se pare un profesionist bun, destul de atent, dar e foarte ocupat, e seful sectiei la Polizu si normal are clientela multa, Dar este prea ciubucar, adica are onorarii foarte mari si nu merge sa-i dai cit crezi tu pentru ca iti cere el. A doua oara nu am mai nascut cu el pentu ca nu imi mai permiteam sa dau cit cere el, am inteleg ca in jur de 300-400 de dolari pentru o cezariana sau chiar mai mult, iar pentru o nastere normala probabil tot cam atit.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirescu spune:

fetelor,

nu ma innebuniti cu povesti din astea...eu nasc peste cateva zile,sint in saptamina 39,luni intru in 40...nasc la spitalul polizu.
tarifele mi se par foarte mari.eu ma gindeam la 150 de euro pt.medic.
am inteles ca la polizu trebuie sa fii atenta cu asistentele,infirmierele ,moasa...etc.Incepe sa-mi fie frica nu atat de nasterea in sine ci de conditiile de acolo si mai ales,mai ales de modul cum se vor comporta cu mine.Sint o persoana colerica si mi-e teama ca daca tipa vreuna la mine va iesi scandal,cat de rau mi-ar fi.
si daca medicul nu vine...ha
cum e mai bine sa dai banii inainte sau dupa?
va rog luminati-ma si daca mai are cineva detalii despre polizu, va rog ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubi spune:

depinde si cu cine nasti, eu zic sa nu te sperii. Eu am nascut in 2002 cu Magda Petrache si am dat doar 100 usd. E adevarat ca pe langa asta am platit rezerva medicover 60 euro/noapte, dar asta a fost alegerea mea. La asistente nu am dat bani, dar am dat produse cosmetice (gen cutie cadou).

multa bafta si nastere usoara

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=bubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samara spune:

nu stiu nimic nici despre spital, nici despre doctorul de care vorbiti, dar citind cele scrise de voi, zic, mai in gluma, mai in serios ca ar trebui sa dea banii o persoana apropiata tie (mama, sotul) doctorului care intra in sala de nasteri unde te afli tu sau daca nu are cine sa te ajute sa la dai banii exact cand esti in sala de nasteri, asistentei, doctorului care au venit sa te asiste. acum nu stiu daca merge asa in practica, mai ales ca mama e in chinurile nasterii. tuturor celor care vor naste in Romania le urez mult succes, nastere usoara si un copil sanatos.

Samara care e in 10 sapt.
DPN 24 august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anapharm spune:

Buna Gabi!
Nici nu stiu ce sa-ti spun sa te linistesc. Eu l-am cunoscut pe D-ul. Dr. Poiana in urma cu 8 ani. La dansul am facut prima consultatie ginecologica. Pe mine, m-a tratat cu succes pt. 2 anexite acute bilaterale, o mastita mamara cu un pronostic urat, la un pas de rezectie. Anul trecut am avut utima anexita insotita de o cistita. Am vazut cativa medici care n-au stiut sa-mi spuna exact ce este, dupa multe sumare de urina ce-mi ieseau sterile si restul analizelor normale, am incercat cateva tratamente, dar fara rezultat. In final am ajuns din nou la vechiul Dr. Poiana si ca-ntotdeauna a stiut ce sa-mi prescrie. La 2 zile am uitat ce inseamna sa urinezi imperios si durerile, usturimile pareau amintiri. Cat despre spaga... sa fim seriosi si sinceri! Cati dintre voi au mers la medic cu mana-n buzunar? Mereu pasim pregatiti intr-un cabinet medical, fiecare dupa posibilitati, cu mai multi sau mai putini bani pusi civilizat intr-un plic. Dar cine vrea o consultatie la un doctor bun si cu prestigiu, plateste mai mult.
ACEASTA ESTE REGULA, DRAGII MEI SI O STIM BINE CU TOTII. Atata timp cat salariile nu reflecta anii de sacrificiu, studiu, practica medicala si o meserie efectuata cu riscuri zilnice, sa nu ne mai plangem. Mi se pare inuman sa platesti un medic cu un salariu cat buticarul din colt. Iar acela nu-si petrece ore-n sir in sala de operatii, stresat de unele cazuri complicate. Si noi ce sa le daruim? Rautate si zambete strambe? Iar spaga este sursa principala de venit si nu-i condamn. Fiecare din noi contribuie la pastrarea acestui vechi obicei. Evidend ca nu mai putem cara curcanul in sacosa si oua intr-o galeata, ca drep rasplata. Acum banii verzi si bancnotele mari inving. De vina nu sunt ei, sa nu-i condamnam pt. ca-si fac meseria pt care primesc un umil salariu, uneori intarziat. De medici avem toata viata nevoi. Eu zic sa-i respectam mai mult, sa fim transanti si obiectivi. Sa nu-i mai privim dintr-un unghi gresit. Ne place sa facem pe desteptii, sa criticam si sa ignoram eforturile si munca altora. Eu am platit putin, pot sa spun simbolic, la fel cat as fi dat in orice al loc.
Parerea mea este sa nasti pe cat posibil cu D-ul Dr.Poiana, daca ai posibilitatea. Nu multa lume are ocazia sa-i fie pacient. Este un om deosebit, cu un suflet mare si mereu deschis cu pacientele. Poate ca unele mamici isi amintesc cum le certau ca nu respectasera un sfat al dansului, dar nu ne cearta niciodata din rautate. In fine, ultima veste pe care am auzit-o este ca o cunostinta a facut intrerupere de sarcina intr-un spital, nu vreau sa dau vre-un nume, dupa 24 de ore de la externare situatia ei s-a agravat rau. Cert este ca biata fata era cu un picior in groapa si in ultimele momente acest om minunat si doctor extraordinar Poiana a salvat-o. Dumnezeu sa-ti fie alaturi, sa ai o nastere usoara si sa aduci pe lume un copil sanatos de care sa fiti mandri si sa va bucurati toata viata!
Sanatate multa!
Ana 13 saptamani

Ana Burtch

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

gabi, nu-l cunosc pe dr. poiana, asa ca despre profesionalismul sau omenia lui n-am de gand sa comentez nimic.
Dar sincer am ramas socata de modul in care anapharm pune problema spagilor in romania avand grija sa sublinieze ca "ACEASTA ESTE REGULA, DRAGII MEI SI O STIM BINE CU TOTII." Nu e nici o regula, noi singuri facem asemenea regului!! Si ma mira ca cineva care nu mai sta in romania vine sa ne dea sfaturi incurajatoare sa dam spaga cat mai mare.
De acord, salariile medicilor in tara asta sunt de 2 bani dar nu le mai lua apararea, pentru ca un medic bun NU PROFESEAZA NUMAI IN SPITAL!! Si-tzi spun din proprie experienta, am fost la un cabinet particular al altui doctor de la polizu, 400.000lei/10 min de consultatie * 4 ore de consultatii pe zi = 10.000.000 lei / zi * 20 zile/luna....fa si singura calculul!!! Sau poate saracul doctor nu-si permite sa deschida un cabinet particular, asa ca mai face ore suplimentare la diverse clinci particulare (intotdeauna medicii buni mai lucreaza la cel putin 2 clinici fiecare)....unde tarifele unei consulatii sunt de peste 500.000. Si mai mult ca sigur, nu face voluntariat acolo, tot scoate cateva sute daca nu chiar mii de USD / luna in afara salariului. Deci hai sa nu-i mai plangem pe saracii medici ca au salarii de kko!!!

Daca ai optat sa mergi la un spital de stat, atunci "spaga" ar trebui sa fie optiunea ta, pentru ca de asta platim asigurarile la stat. De dat dam cu totii, pentru ca sanatatea noastra e mai presus de morala, dar de aici pana la a fi fortat sa platesti cateva sute de dolari unui doctor ca sa nasti intr-un spital de stat, e cale luuuuuunga!


Mickyyy 32 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisia spune:

"Parerea mea este sa nasti pe cat posibil cu D-ul Dr.Poiana, daca ai posibilitatea. Nu multa lume are ocazia sa-i fie pacient."
Normal,doar cei cu dare de mana pot fi pacientii acestui doctor!OFFF...si mai vrem sa eradicam spaga!!!!
Nu zic ca nu-i frumos sa multumim unui om caruia ne-a facut un serviciu,ne-a ajutat sau ne-a salvat copilul sau rudele sau chiar pe noi!Dar de la a multumi cu ceea ce are omul pana a plati la cerere,ca asta face domnul doctor Poiana-are tarif pe care daca-l respecti bine daca nu alege alt doctor!!!!e cale lunga fratilor!!!Nu vreau sa spun mai multe!
Itzi doresc doar o sarcina usoara in continuare si o nastere asemenea!Oricum daca ai fost pana acum pacienta lui cred ca ar trebui sa-ti dai seama cam ce are de gand sa faca.Eu nu am fozt pacienta lui ci al altui doctor de la Polizu si desi mi-a last impresia ca voi naste cu el m-a lasat balta.Probabil daca dadeam spaga innainte ramanea..sau mai rau pleca pentru ca oricum nu aveam sa dau atatia bani cati se dadeau la o nastere de obicei.Oricum eu una de Polizu,doctori si asistente nu am cuvinte de lauda.Cu spaga sunt toti lapte si miere dar mai sunt unii carora nici cea mai mare SPAGA din lume nu le-ar insufla Omenia de care ar trebui sa dea dovada ca medici.Nu stiu ce i-a DEZUMANIZAT in halul asta!!Nu neg,invata mult sa ajunga unde ajung..dau spaga mare sa ajunga sa lucreze intr-un spital..statul roman isi bate joc de ei cu salariile care le dau(ca de altfel cum isi bate joc de toti bugetarii-toti suntem in aceeasi oala)...dar daca sunt medici buni pot sa lucreze si la o clinica chiar doua particulare(toti care vor bani mai multi munces la firme particulare si-si sacrifica tot timpul pe care il au).Deci in nici un caz nu as vedea din asta un motiv sa fii tratat cu fundul si cu dispret chiar si de infrmierele acestui spital cati vine sa le iei la palme de ce aere de destepte au in ele!!!!
Gata ca deja m-am enervat!
Bafta multa!Sa dea Dumnezeu sa ai un copil sanatos,sa-l ai langa ine in salon si sa nu stai decat foarte putin in spital!
Pupici!


"Copilul nu datoreaza parintilor viata ci cresterea"
Adina si bb Rares Costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

Ana, multumesc pentru incurajare... Oricum voi plati, macar sa stiu ca sunt pe miini bune.
Bebelusul tau se va naste in SUA, sau vii in tara?
Multa sanatate tie si puiului.

Gabi, 33 de saptamini

Mergi la inceput