mie nu mi-a prescris medicul acid folic!!!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Da, pastilute de-ale mici si rosii...Sunt super-ieftine...Acidul folic e recomandat in primele 3 luni de sarcina, pentru ca previne unele malformatii, gen sindromul Dawn sau Spina Bifida... Eu ti-as recomanda sa iei...Acidul folic din alimentatie nu ajunge si nu se asimileaza la fel de bine.

Multa sanatate!

_Ella & Emma

http://www.emmaandreea.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

fetelor,

eu am fost ieri la prima consultatie si primul eco - medicul mi-a prescris acid folic din prima! inainte de analize, inainte de orice, mi-a spus sa iau acid folic pentru dezvoltarea neurologica a .

reteta spunea 2 pastile/zi, acid folic XX. l-am trimis pe tatic la farmacie sa cumpere pastilutele si a venit cu o pungulita de hartie in care sunt 20 de pastilute de acid folic... farmacista i le-a dat dintr-un recipient mai mare in care incapeau cam 100. nu stiu ce concentratie au si ce-i cu ele. sunt niste pastile albe cu o dungulita pe una din fetze. ia cineva astfel de pastilute? imi poate spune ce concentratie au?
multumesc.

m 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpintilie spune:

Eu nu am luat nici acid folic nici prenatale. Am baut suc de portocale natural, cat incape. Multe fructe, m-am ferit de E-uri. Am luat doar fier, eram usor anemica la un moment dat. Medicul meu mi-a spus sa mananc cat mai diversificat si mai sanatos. Cam asta a fost. Si am nascut un baietzel sanatos si vioi. Fiecare face cum crede, oricum rau nu face daca iei acid folic. Are sens sa iei pana in luna a 3-a. Dupa nu mai are nici un sens, coloana copilului e formata.

Dana si Andrei(5 sapt)

http://community.webshots.com/user/dpintilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Eryka,nu te ingrijora!nici mie nu mi-au recomandat nici un acid folic,eu numai aici pe forum am auzit de asa ceva.Nu cred ca sint totusi niste incompetenti,nici in Japonia,nici in Suedia.Sint de acord cu tine..ne facem griji din orice..si nu cred ca e bine in primul rind pentru bebelusi.Singurul lucru recomandat aici a fost fierul,iau cam o pastila pe zi.Eu consider ca nu a fost prea amabil sa ti se dea tot felul de exemple..cu bebelusi care au murit,etc.Aici vin mamici ca sa auda incurajari,nu tot felul de prapastii!!!
rayuela cu bebe 30 de saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Intre timp am mai citit pe ici pe colo si am zis ca e bine luate acele pastile, rau nu fac, si apoi macar stim ca am ferit bebelusul de acele crunte boli!
Sa auzim numai de bebelusi sanatosi si mancaciosi!!!!

va pupicim pe toate!Ana si bebelusul din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Draga mea , nici mie nu mi-a prescris medicul acid folic,,,, acum eu nu vreau sa te speri si sa te gindesti ca ceea ce mi sa intimplat mie ti se poate intimpla si tie sau alteia, dar dupa cite sti baietelul meu sa nascut cu malformatie la inima si a trebuit sa treaca prin 2 operati la inima si 1 la stomac , la care se poate dar nu cred ca se trage de la acid folic,atunci cind bebelica al meu sa nascut doctorul meu a spus ca la ceea de a doua sarcina ar fi bine sa iau de la inceput acid folic .
Azi am fost la dr ginecolog sa imi faca controlul sa vada cum stau dupa nastere si de azi mi-a prescris pentru un an de zile acid folic !!!
Multa sanatate si nastere usoara !!!

http://community.webshots.com/user/elenalove27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy spune:

Draga Rayuela,spuneai in mesajul tau ca "Aici vin mamici ca sa auda incurajari,nu tot felul de prapastii!!!" as dori sa-ti aduc aminte ca AICI este de fapt vorba de mesajul inceput de ana_a, in care ne cerea sfaturile/parerile in legatura cu 3 nedumeriri pe care le avea:

1) pastilutele acelea portocalii....DA, acela e acidul folic
2) de ce nu scrie pe prospect ca se recomanda gravidelor.....in Canada scrie asa: An Essential Pre-Natal Vitamin Posibil sa se fi omis pe prospectul acidului folic romanesc. Observ ca ai acces la Net, da un search cu "folic acid" si-ai sa observi cit de recomandat este
3) sa-si schimbe medicul ?....in locul tau l-as schimba IMEDIAT

Eu am observat ca majoritatea celor care au postat raspunsuri pe-aici au incercat sa exemplifice faptul ca acidul folic este necesar in perioada de inceput a dezvoltarii fatului. Bineinteles ca unele exemple au fost dure, insa asta este adevarul... Nu se poate raspunde cu incurajari la intrebari simple si la subiect. Parerea mea

Un link explicativ :


http://www.sbaa.org/html/sbaa_folic.html

Sanatate maxima la si la

http://community.webshots.com/user/luminitafeodorov

Lumy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Draga Lumi,imi pare rau dar imi este imposibil sa fiu de acord cu tine.Consider ca in momentul in care,cu buna stiinta,se dau exemple teribile,desi poate pentru unele dintre noi este prea tirziu ca sa mai reparam ceva,persoana in cauza da dovada nu numai de o lipsa atroce de diplomatie,ci chiar de iresponsabilitate.Stiu ca oricine are dreptul la opinie.Din pacate,se fac usor abuzuri in directia asta.Mi-ar fi foarte greu sa fiu in pozitia asta..sa dau un exemplu care poate provoca lacrimi,griji,insomnii.Se pot spune multe...intr-un fel mult mai discret..mai flexibil.Dar probabil ca eu sint o gravida hipersensibila si atit.
rayuela cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Rayuela eu zic ca tu esti o gravida care n-are de ce sa-si fac griji atita vreme cit dr tau ti-a spus ca e OK :)



"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

dragele mele, pastilele sunt una, iar acidul folic din alimente alta. fetele care nu au primit prescriptie inseamna ca au avut analizele excelente si au ascultat de sfatul medicului privind dieta corespunzatoare. prin urmare, toata lumea ia acid folic, intr-un fel sau altul. asa ca linistiti-va, nu ati dus lipsa de acid folic daca v-ati alimentat corect

Mergi la inceput