mie nu mi-a prescris medicul acid folic!!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roller025 spune:

Mie nu mi-a recomandat doctorul la sarcina precedenta acid folic. Ca aveam analize bune si mancam cam tot si urmaream programe de hrana specifice fiecarui trimestru. Si nu am avut cazuri in familie. Si la eco de 28 de saptamani am primit o veste nemaipomenita: baietelul meu avea spina bifida cu meningocel si multe alte complicatii pentru ca 4 vertebre ale coloanei nu s-au inchis. Din lipsa de acid folic!
Si pe 7 martie 2003 am nascut un baietel mort.
Vrei sa iei sau nu acid folic e pur si simplu decizia ta! Eu mi-am ascultat doctorul cu sfintenie. Dupa ce s-a intamplat si-a cerut scuze. Nu m-au ajutat prea mult!

Dana M 12 saptamani
29 ani si 5 luni
DPN 28 iulie
Dr. Badiu Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eryka spune:

Hai mey fetelor ca a-ti bagat o spaima in mine.Ce sa fac eu acum? Daca sunt asa de importante mie de ce nu mi-a recomandat??Se mai poate face ceva acum in 23 de saptamani??Stau acum cu niste griji.

Eryka & sufletzelul de fetitza din burtica --->23 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Din pacate, Eryka, tu nu mai are rost sa iei acum acid folic, e prea tirziu. Riscul de spina bifida exista la orice sarcina, se stie, dar bb nu e obligatoriu sa aibe. Ereditatea creste riscul existent de boala. De aceea este esential sa luam acid folic care, la urma-urmei, este o vitamina B-nu-stiu-cit, ca si vit.C pe care o iei practic din orice fruct! Ce vad unii dr. rau in asta, de nu recomanda sa se ia acest supliment, n-am sa inteleg niciodata! Culmea ca sint convinsi ca medicina incepe si se termina cu ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Eu am luat toata perioada sarcinii vitamine -Prenatale- care contineau si o doza de acid folic.
Prenatalele mi-ai intarit oranismul si nu am avut nici un fel de problema: nu am racit nici macar o data (si am dus toata sarcina pe perioada iernii, am fost si la munte... :) De felul meu sunt fff sensibila chiar si acum sunt racita bocna insa cat am fost insarcinata nimic n-am avut!), parul nu mi-a cazut dupa nastere si nici cu dintii nu am avut probleme mai mari decat de obicei. SI toate astea ca am luat prenatale.
Singurul incovenient a fost ca m-am ingrasat dar am dat jos si acum is mai slaba ca inainte de sarcina.

Asa ca nu are ce sa-ti strice daca iei acid folic sau mai mult! vitamnine!


~~Adela&Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Vai fetelor m-am zapacit de tot! Acuma tot stau si ma gandesc...timpul trece, deja sunt 7 saptamani...eu ce sa zic...sa decid singura si sa iau acidul ala folic?cum ati zis si voi, rau nu face, ma sperie gandul ca as putea din cauza asta sa fac rau bebelusului!mai bine il iau, iau cate una pe zi ma gandesc nu? si apoi cand am sa merg la medicul ginecolog am sa-l anuntz ca iau asa ceva, nu stiu daca am mentzionat, mie medicul de familie mi-a zis sa nu iau
Uite, sora mea, pe la 5 luni s-a dus la medicul ei, si acesta i-a zis, deci iei incontinuare aicd folic, dar la inceputul sarcini a uitat sa-i zica sa ia, si nu luase, si apoi a inceput sa ia si de la 5 luni, nu stiu daca a facut bine pentru bebelus care era deja mare la 5 luni, si scapat de spina bifina, dar oricum a nascut un junior mare de 4 kile si acu e istetz de-ti vine sa-l mananci....deci, cred ca o sa imi asum decizia de a lua acest acid folic, mai ales ca medicii astia de familie nu-s ei prea documentati cu toate cele...
(stiti, e asa de greu cand vrei ca copilul tau sa fie bine, si ai de luat decizii dastea in locul medicilor....)
Si as mai avea o mica intrebare, voi ce mancati?sau se povestea aici de un program de mancare conform perioadei de sarcina...unde il gasesc?

va pupicim pe toate!Ana si bebelusul de 7 saptamani din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Eu am luat acid folic, la recomandarea medicului, pana la 12 saptamani si inainte de sarcina - exact cel ieftin din farmacii (pilulele mici si portocalii-rosiatice). Acidul folic este similar vitaminelor si cand luam vitamine nu ne punem problema daca sunt produse sintetic sau extrase din produsele naturale.

Poate excesul de acid folic, ca de altfel si al altor vitamine (bine cunoscuta vitamina A) pot produce malformatii. Insa lipsa lui categoric conduce la deficiente cum ar fi spina bifida.

Rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Pe mine nu m-au lasat doctoritele (de familie si ginecoloaga) sa iau decat acid folic (dinainte sa raman gravida) pana la 4 luni jumate (pana cand a miscat). Dupa aia am luat si prenatale (nu le-am luat mai devreme din cauza vit.A) si fier. Mi-au mai dat vigantol (vit.D) si zymafluor.
Acidul folic e cel mai important!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaella spune:

Rau nu iti face,dar doctorul tau are dreptate.Atata timp cat toate analizele tale sunt bune,nu ai de ce sa iei nimic...
Daca totusi vrei sa fii sigura mananca multa margarina si unt,spanac,stevie,urzici.Toate sunt bogate in acid folic.Teoretic este mult mai bine sa asimilezi pe cale naturala.
Nu intra in panica!Inseamna ca estyi sanatoasa tun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

De care acid folic ati luat inainte de sarcina?Prenatale sau doar acid folic?

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns azumi spune:

Io am luat si iau acid folic din sapt a sase-a, la sfatul unui domn doctor foarte bun in meseria lui (doctor la spitalu POlizu), si io cred ca m-a ajutat.Acuma doctorul meu de aici care mi-a supravegheat sarcina incepand de la 7 saptamani, nu mi-a dat nici un fel de medicamente sau vitamine, ca zice el, nu e nevoie.Mi=a spus intr-o doara asa , ca daca totusi insist sa iau ceva pot sa iau ca rau nu-mi face. Am auzit si io de spina bifida ...... nu as dori-o nici la dusmanii.Deci,daca vrei sa iei acid folic, asa cum a zis si dr.Teo, rau nu-ti face.


va pup

ana

Mergi la inceput