Colicii - pana la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Of of, mai, mai! Iti raspund si eu asa cum imi raspundea ie pediatra "mai veti putintica rabdare pina pe la 3 luni", se pare ca 3 luni astea sunt chiar o "piatra de hotar" in dezvoltarea unui bebe, nu inteleg de ce, ca ei raman tot asa de firavi si pretentiosi si dupa, ca doar nu le pui furculitza si cutitul in maini dupa lua a treia!
La noi au trecut cam pe la 2 luni si un pic, sper sa treceti si voi cat de curand peste episodul asta!

danat

http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Si David a avut tot pana la doua luni. Mai exact dupa primul vaccin a spus un nu hotarat durerilor de burta.
Rabdare multa si nopti linistite, ca trece!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaR spune:

OOOOOF COLICII !!!
Tocmai s-a incheiat (deocamdata, sper sa nu cobesc) si la noi un episod de colici. A fost un episod record : 6 ORE ! De azi dimineata de la 5 o tinem tot in urlete, atipim cite 10 min pe burtica in brate la mami sau tati, mincam printre sughituri (lapte praf, ca mami nu are altceva ) si uite asa, asteptam si noi sa facem trei luni. Deocamdata avem doar trei saptamini si cred ca voi incarunti inca doua luni in ritmul asta. Si parca e tot mai rau, colicii astia sint tot mai lungi si mai feroci
Cu ce trec colicii astia inafara de ceai BabyCalm, sab simplex, ciorapel cu sare calda pe burtica si ... rabdare ??? Ca cu astea nu prea trec.

Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Colicii dragutzii de ei nu prea trec si gata! Mi-a spus clar dr.:"Madam, poti sa cumperi ce vrei, nu au efecte secundare, dar nu ajuta." :-(((Ei, am exagerat eu putzin de ciuda, nu mi-a spus "madam", dar restul e pe bune. Stefan are 5 luni si n-am scapat...inca!Asa ca imi vine in cap melodia aceea cantata de Celine Dion: "I'm alive!!!" Cred ca tzine de maturizarea sistemului digestiv...
Bafta.
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Noi am fost un exemplu nefericit; din cauza alergiilor mele colicile au tinut cam cat a tinut alaptatul. Dupa 4 luni a fost parca mai usor dar deja incepusem diversificarea si alaptam mandarinuta la san doar seara, noaptea si dimineata.
Nadina

"Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Prima luna a fost un cosmar, iar urmatoarele 3 luni au fost cumplite. Cand il vedeam cum se chirceste, strange din pumni, se inroseste si plange, plangeam langa el! Nu stiam ce sa-i mai fac, ca sa-i alin suferinta. Odata cu diversificarea alimentatiei s-au rarit crizele si s-au micsorat in intensitate. Cand l-am intarcat, s-a linistit, pentru o scurta perioada de timp. Puiul meu a avut colici si datorita aparititei dintisorilor. Deci la 9 luni, inca mai avea crize. Nu vreau sa te sperii, Carmen, sper ca la voi sa nu dureze mult timp.
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelabebe spune:


Cel mai bun medicament impotriva colicilor??? Zgomotul de la aspirator. Am ras in momentul in care medicul pediatrul mi-a spus. Dar cu asta am trecut usor prin cele 3 luni.Este uimitor cat de tare il calmeaza, la fel si zgomotul apei care curge cu presiune. Incearca, si daca merge figura,fa si tu ca noi si inregistreaza o caseta.

mihaelaH

Mergi la inceput