BURSA PRENUMELOR !!!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Ma inscriu si eu sa cer parerea .
Asteptam un baietel si dupa multe rugaminti sotul meu a acceptat sa ne gandim la un nume, pt ca el este foarte superstitios , . Astazi s-a decis : Amos Daniel Clim.
Ce parere avetzi ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

ALba, nu imi plac prenumele romanesti in combinatie cu numele nostru de familie. Cum suna Ovidiu A... ? Sau Grigore A... ? Sau Radu A.... ? Sau Virgil A.... ? Ca nuca-n perete... Adevarat e ca inca de multa vreme ma zbateam ca in Ro nu as putea sa-mi numesc copilul cu un nume strain ca nu merge la noi. Acum ma bucur ca pot sa o fac, asta e adevarul, nu cad pe spate dupa prea multe prenume romanesti.Sunt prea putine parca... Imi pare asa de rau ca Yannick e des intalnit... imi place foarte tare. SI Patrick...

Saphir sa-ti spun parerea mea.
Amos NU imi place
Daniel - e un nume normal , nici prea-prea,nici foarte-foarte. Dar daca as fi in Romania mi-ar sta pe lista.
Clim - E numele de familie? daca e cumva al treilea prenume... nu imi place..
Asta e.. gusturi si gusturi...

Laura www.desprecopii.com/forum/gravida.gif" border="0"> (19 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

quote:
Originally posted by Adela
Imi plac (mai ciudate asa):

Anton, - aus Tirol ? .
Thomas, - asa-l cheama pe ta-so
Sebastian, -
Nicolas, - imi place dar nu cred ca va fi ales
David fain

Fetite:
Rebecca-Michaela
Julia natürlich Imi place,dar as vrea sa se pronunte Giulia, nu Iulia...
Anna-Evelyne
Merlin
Agata
Nathalie - hm...asa. si-asa..
Sonia
Norra


Multumesc pentru propuneri!
Sa nu credeti ca nu le citesc, am o lista si tot trec acolo ce mai apare fain, apoi tai, apoi iar scriu, si tot asa...Na, apucaturi de fomee grafida..






Laura www.desprecopii.com/forum/gravida.gif" border="0"> (19 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Pe fata noastra o chama Ada Sofia.O strigam Sofia( cu accent pe I, desigur, nu ca orasul bulgar)
Am un exemplu de nume romanesc , care poate fi germanizat cu succes! Gheorghe ce devine Georg!E nume de mari oameni!


Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Fetelor, am si eu o intrebare: in alegerea numelor preferate nu are influenta faptul ca stiti o anumita persoana care poarta numele respectiv? Nu stiu daca m-am exprimat bine, eu ma refer mai mult la influenta negativa. Sa va dau un exemplu: mie mi-a placut de cand eram mica numele Sergiu dar in facultate am avut un coleg tare nesuferit pe care-l chema Sergiu si de atunci nu prea-mi mai place acest nume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucamatei spune:

Pe baietii mei ii cheama Luca si Matei Olson, eu zic ca merg cu numele de familie au si 2 nume americane...Luca Samuel and Spencer Matei.La nume de fata nu m-am gindit toate sarcina dar mi-au placut Ilinca, Eva, Sabina, Sara.
Daca voi mai avea un baiat imi place Felix, Filip, Radu, Grigore..Oana

oana olson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara26 spune:

Fetelor,eu sunt deja mami .Va povestesc un pic cum am ales noi numele lui bebe.INTR-un WEEKEND ne-am suit in pat toti 3 ,evident bebe era in burtica si am inceput sa spunem noi 2(mami si tati) cam ce am vrea sa semnifice numele lui bebe,ce sa spuna lumii despre el/ea.Si apoi am luat-o in ordine alfabetica si ne spuneam reciproc parerea.Vreau sa va spun ca nu am vrut sa aflam sexul bebitului,dar intotdeauna aveam inspiratie pt nume de fetite,iar cu 2 luni inainte de nastere am visat amandoi ,in aceeasi noapte ca avem fetita.ASA A FOST.TATI a vrut ca bebe sa aiba al 2-lea nume numele meu,coincidenta a fost ca bebe s-a nascut de CRACIUN si atunci numele de CRiSTINA a capatat inca o semnificatie.SE pare ca generatia noastra are inca ceva in comun,numele de MARA....Cam asa s-a nascut fetita noastra MARA-CRISTINA.CE parere aveti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara26 spune:

Lucamatei,iti doresc sa ai fetita! Cred ca ILINCA suna cel mai frumos.Parca se aud clinchete de clopotei si numai veselie si zburdalnicii sunt in jurul ei . Sunt foarte frumoase numele baieteilor tai. Cum le-ai ales?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

quote:
Originally posted by osolita

Fetelor, am si eu o intrebare: in alegerea numelor preferate nu are influenta faptul ca stiti o anumita persoana care poarta numele respectiv? Nu stiu daca m-am exprimat bine, eu ma refer mai mult la influenta negativa.



Ohooo si inca cum.... Chiar chestia asta ma impiedica cel mai mult sa gasesc un nume! Am multe nume care-mi sunt antipatice doar din cauza ca nu mi-a placut vreo persoana care se numeste asa... Aici intra (fara suparare intre fetele de pe forum, nu e vorba de ele) : MAriana, Roxana, Monica, Ramona, Alina, Sabina, Adriana, Melania, etc.. Astea sunt deci excluse...

Laura www.desprecopii.com/forum/gravida.gif" border="0"> (19 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Originally posted by Lauraa

quote:
Originally posted by osolita

Fetelor, am si eu o intrebare: in alegerea numelor preferate nu are influenta faptul ca stiti o anumita persoana care poarta numele respectiv? Nu stiu daca m-am exprimat bine, eu ma refer mai mult la influenta negativa.



Ohooo si inca cum.... Chiar chestia asta ma impiedica cel mai mult sa gasesc un nume! Am multe nume care-mi sunt antipatice doar din cauza ca nu mi-a placut vreo persoana care se numeste asa... Aici intra (fara suparare intre fetele de pe forum, nu e vorba de ele) : MAriana, Roxana, Monica, Ramona, Alina, Sabina, Adriana, Melania, etc.. Astea sunt deci excluse...

Laura www.desprecopii.com/forum/gravida.gif" border="0"> (19 saptamani)



Huh bine ca nu-i si numele meu pe-aici ca m-as zburli rau de tot!
Putina diplomatie n-ar strica!

Adela-

~~Sarbatori Fericite!

Mergi la inceput