Ce SPAGI trebuie sa dam la nastere?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gianina spune:

Am nascut in iulie la spitalul Municipal prin cezariana si am dat asa: 300$ la doctor, 1000000lei anestezist si cate 200000lei la fiecare 8 ore cand schimbau asistentele(100000pt.cea care se ocupa de mine si 100000 pt.cea care se ocupa de bebe) Mai dadeam cate 20000lei cand imi schimbau patul. Erau si asistente care cred ca se purtau frumos si daca nu le dadeai nimic dar am vazut si una care s-a purtat urat cu colega mea de salon pt.ca nu i-a dat . Eu le-am dat pt. ca imi era frica sa nu se poarte urat cu mine si am fost multumita . De cerut mi-a cerut doamna care mi-a dat camasa in momentul internarii -dupa ce i-am dat 20000 lei mi-a spus sa-i mai dau 20000 ca ele sunt 2.

gianina si bebe Simona Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna maria spune:

[font=Courier New]cu ce am contribuit:am nascut la mat.Cuza-voda din Iasi in nov.2002,pacienta Dr.M.Onofriescu(dir.mat.);nu m-a sistat,ma consultat o singura data,dupa care a plecat si nici nu a vrut sa i-a milionul inainte,dar sotul meu i-a dat adoua zi si i-a luat!Pe mine m-a asistat o dr."colaboratoare",o asistenta si infirmiera.Cind eram in travaliu i-am bagat asistentei 100000lei dupa care mi-a spus "lasa ca va trece,i-a si imbratiseaza targa asta".Dupa ce am nascut mi s-a facut epiziotomie iar pina dimineata am facut un hematom si atrebuit sa ma coase din nou si sa ma chiureteze.Esntialul este ca tot i-am dat 300000lei dr. colaboratoare,iar cit am stat internata am platit ficare tura de asistente(intre 20000-50000lei)atit pt. mine cit si pt. .Si acum sunt insarcinata in 7 sapt. si deja imi caut un dr.competent si chiar daca e sa dau bani multi macar sa nu mai patesc ce am patit,si poate schimb si maternitatea. .

anamaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelly lipton spune:

AM FOST SI EU CURIOASA CAM CE SPAGA SE DA LA MEDICI IN SPITAL SI PRIN LUNA A 8 A MI-AM LUAT INIMA IN DINTI SI AM INTREBAT PE DOCTORITA GINECOLOGA CIT SE DA EA FIIND MEDIC IN SPITALUL PANTELIMON UNDE AM SI NASCUT.STIAM DINAINTE CA VOI NASTE PRIN CEZARIANA SI STIAM CA OPERATIILE COSTA MULT:200 EURO DOCTORUL CE OPEREAZA,1000000 LEI ANESTEZISTUL,500000LEI ASISTENTELE DIN SALA DE OPERATIE SI 200000 LEI CINE SE MAI INVIRTE PRIN SALA.AM AJUNS LA SPITAL,AM NASCUT PRIN CEZARIANA ADICA AM LASAT DOCTORII SA-SI FACA TREABA SI ATITA TOT.ADICA NU LE-AM DAT NICI UN BAN.SE POATE CRED SI ASA CEVA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Fetelor, inainte de a termina Litere, am absolvit o postliceala sanitara de 3 ani, obtinand diploma de asistent generalist. Am facut practica obligatorie in spital clinic si am fost atat de scarbita de ceea ce se intampla in sistemul sanitar (si acum cativa ani situatia era ceva mai roza dacat cea de acum) incat am renuntat total la aceasta meserie, care, sincer, mi-ar fi placut (initial am dat examen la Medicina si am picat). Eram in practica in spital cand inca mai soseau ajutoare cu tirurile (era prin 1993) si i-am vazut cu ochii mei pe medici cum aruncau de la etaj paturi si carau fara jena in portbagajul masinilor tot ce se putea, si nu ma refer doar la medicamente, ci si la paturi pliante, masute pentru mic dejun, saltele, pampers, asternuturi de pat, tensiometre, aparatura de tot felul, in valoare de mii de dolari, cu care ulterior si-au deschis cabinete particulare. In cateva zile efectiv carasera acasa tot-tot, iar bolnavii erau tot fara feshe, fara medicamente. Si nu cu jena sau pe ascuns, ci in vazul lumii, pana si portarii au primit cate ceva ca sa-si tina gura.
Si acum, acesti medici continua sa lucreze IN PARALEL in cabinetul privat si in spital (cel putin dintre ginecologi cred ca nu-i unul sa nu aiba si cabinet privat) si isi trimit pacientii de la spital acasa, dar investigatiile si le fac tot in spital, pe banii statului, si iau salariu de la stat, bani de la pacienti + SPAGA.
Sa fim seriosi, nici nu merita numiti medici, sunt CRIMINALI! Cum altfel se poate numi cineva care a depus un juramant ca va pune mai presus de orice Viata, si apoi pune mai presus de orice Banul si profitul personal?
Chiar daca toti romanii ar avea salariu de 500 de euro, 200 de euro pentru o nastere mi se pare strigator la cer!!! Nu am copii inca, dar cred ca medicul care mi-ar cere bani ca sa ma ajute sa nasc n-ar mai avea prea multe zile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by Candy


Sa fim seriosi, nici nu merita numiti medici, sunt CRIMINALI!


Scuza-ma, Candy, despre cine exact vorbesti?
Cu respect,
Catalina.
P.S. Noi acum vreo luna am segmentat motorul si am facut un schimb de ulei la masina noastra, un Renault 19 din 1990. Ne-a costat 200 de euro. A lucrat la ea un singur om. Citeva ore.

This is the first day of the rest of my life!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Despre cei care iau spaga de sute de euro de la femeile gravide, despre cei care fura ajutoarele din spitale ca sa-si deschida cabinete private, despre acesti indivizi vorbesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Aha! Cit pe ce sa cred ca vorbesti despre toti medicii. Multumesc ca m-ai lamurit!
Catalina.
P.S.Eu prin "criminal" inteleg o persoana care a omorit pe cineva. Tu ce intelegi? Si cu asta sper sa nu te mai bat la cap...


This is the first day of the rest of my life!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaluca spune:

Cu cine o sa nasti la Municipal?

Nastere usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Catalina, inteleg ca esti medic. Banuiesc ca te-a deranjat mesajul meu, crede-ma ca am si eu in familie medici, am si prieteni medici si nu o data le-am reprosat ca nu misca un deget pentru a schimba sistemul. Sa fim seriosi, au cazut guverne, s-au schimbat oranduiri sociale, de ce nu s-ar putea perfectiona un sistem care e evident ca e ineficient? (cel al asigurarilor de sanatate).
Chiar ti se pare normal ca un angajat care are, sa zicem, 3 joburi, (ca dintr-unul singur nu-si poate intretine familia) sa plateasca de 3 ori asigurarile de sanatate fara a avea, in fapt, nici un beneficiu? Cand cu medicamentele si siringile de unica folosinte merge de acasa, pentru ca in spital nu exista nici macar analgezice???
Cand trebuie sa-si duca si lenjeria de pat de acasa, pentru ca cea din spitale e rupta si murdara? Cand trebuie sa-si aduca mancarea de acasa, pentru ca cea din spital nu e comestibila? Si, colac peste pupaza, sa mai dea si spaga pentru asta?
Tie ti se pare normal? Am vazut cu ochii mei medici numarand banii din plicul dat de pacient. Oare acesti indivizi mai merita numiti medici?
Cand am vorbit de "criminali" m-am referit chiar la acei medici care, desi stiu ca pacientul lor mai are de trait poate cateva luni, nu se dau in laturi de la a lua spaga, la cei care stiu ca omul e sarac si-si rupe mancarea de la gura ca sa-i dea lui 200 EUR spaga, adica, in unele cazuri, 3 salarii!!! Le gasesti vreo scuza? Oare nu asta le e meseria?

Cat despre masina, ta, e cu totul altceva. Daca vrei sa nasti intr-o clinica privata, stii ca trebuie sa platesti si o faci, ca sa te bucuri de cu totul alte conditii. Sunt perfect de acord. Dar daca platesti asigurari si mergi intr-un spital de stat unde asistenta medicala se presupune ca e gratuita (cu anumite limite), de ce sa dai spaga?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anchi spune:

quote:
Originally posted by Candy

Catalina, inteleg ca esti medic. Banuiesc ca te-a deranjat mesajul meu, crede-ma ca am si eu in familie medici, am si prieteni medici si nu o data le-am reprosat ca nu misca un deget pentru a schimba sistemul. Sa fim seriosi, au cazut guverne, s-au schimbat oranduiri sociale, de ce nu s-ar putea perfectiona un sistem care e evident ca e ineficient? (cel al asigurarilor de sanatate).
Chiar ti se pare normal ca un angajat care are, sa zicem, 3 joburi, (ca dintr-unul singur nu-si poate intretine familia) sa plateasca de 3 ori asigurarile de sanatate fara a avea, in fapt, nici un beneficiu? Cand cu medicamentele si siringile de unica folosinte merge de acasa, pentru ca in spital nu exista nici macar analgezice???
Cand trebuie sa-si duca si lenjeria de pat de acasa, pentru ca cea din spitale e rupta si murdara? Cand trebuie sa-si aduca mancarea de acasa, pentru ca cea din spital nu e comestibila? Si, colac peste pupaza, sa mai dea si spaga pentru asta?
Tie ti se pare normal? Am vazut cu ochii mei medici numarand banii din plicul dat de pacient. Oare acesti indivizi mai merita numiti medici?
Cand am vorbit de "criminali" m-am referit chiar la acei medici care, desi stiu ca pacientul lor mai are de trait poate cateva luni, nu se dau in laturi de la a lua spaga, la cei care stiu ca omul e sarac si-si rupe mancarea de la gura ca sa-i dea lui 200 EUR spaga, adica, in unele cazuri, 3 salarii!!! Le gasesti vreo scuza? Oare nu asta le e meseria?

Cat despre masina, ta, e cu totul altceva. Daca vrei sa nasti intr-o clinica privata, stii ca trebuie sa platesti si o faci, ca sa te bucuri de cu totul alte conditii. Sunt perfect de acord. Dar daca platesti asigurari si mergi intr-un spital de stat unde asistenta medicala se presupune ca e gratuita (cu anumite limite), de ce sa dai spaga?





Sunt de acord cu tine.
Inteleg sa-i dai unui doctor o atentie (bani, flori, un cadou)ca semn de multumire pentru ce a facut pentru tine, in functie de ce ai in buzunar. Dar nu sunt de acord cu sumele impuse, cu magaria si nesimtirea. V-am povestit cum am fost trimisa din sala de operatie dupa bani, eu eram pregatita sa dau dupa, nu inainte, ca asa mi s-a parut mie corect, dar si practic, ca doar nu puteam sa las geanta cu bani intr-un salon unde nu cunosteam pe nimeni. Acum doi ani tatal meu a avut o criza de rinichi, am fost cu el in policlinica, la cab. de urgenta, plangea de durere, am incercat sa vorbesc cu medicul, acesta nu vroia sa-l primeasca in cabinet, ca sa stea la rand (multi erau doar pt retete). Atunci, am intrat in cabinet, i-am bagat in buzunar niste bani, in 10 minute tata era in salvare, in drum spre spital. Ce poti sa spui, sa simtim, cind vezi asa ceva? Doar ura, scarba si dispret.
De multe ori ma gandesc sa renunt, daca s-ar putea, sa mai platesc asigurarile sociale, ca oricum imi platesc cu varf si indesat toate consultatiile, si nici macar nu vad putin respect la cei care ar trebui sa-ti aline suferinta.
Din ce in ce ajung mai des la particulari. Oare de ce?
In functie de grosimea plicului este si zambetul lor mai mare pe fata.
Vi s-a intamplat sa intrati intr-un cabinet si doctorul sa scrie, si iar sa scrie, pana cand pui ceva pe masa? Eu intalnesc din ce in ce mai multi astfel de medici in sistemul bugetar.
Am tot respectul pentru cei care isi fac meseria fara sa se uite la ce primesc. Din pacate, sunt din ce in ce mai putini medici din aceasta categorie.
Am avut o doamna doctor ginecolog deosebita, o adevarata doamna. Din pacate a murit, iar de atunci nu am reusit sa mai gasesc un medic care sa-mi ajunga la suflet. Intotdeauna te primea in cabinet cu prietenie, vorbea frumos, se multumea cu ce ii ofereai. Nu de putine ori ma duceam la dansa la cabinet doar pentru ca simteam nevoia sa-i daruiesc o floare si sa-i dau buna ziua.
Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar cred ca fiecare trebuie sa-si faca meseria asa cum trebuie, nu doar medicii sunt prost platiti, mai sunt si alti muritori de foame. Sunt multi care si-au tocit coatele pe bancile scolii si nu au stictul necesar, nici vorba de casa sau de o masina. Pentru toti este greu.
Inca o data spun, tot respectul pentru cei care sunt oameni!

Mergi la inceput