Ptr. cele care ati nascut inainte de termen

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Am nascut la 32 de saptamani.In luna a 8a.E cel mai rau.Bb a respirat normal dar au tinut-o la incubator 3 saptamani pt ca avea o infectie de la mine spuneau ei.La mine s-au rupt membranele ,cauza nu o stiu.Poate o infectie cum spun ei,poate un deficit hormonal sau un efort mare.
Simonica este bine sanatoasa si o obraznicuta.Am avut ceva probleme dar acum este bine.Copii nascuti inainte de termen recupereaza totul pana la 2 ani.Asa scriu ei in carti si e adevarat.Simona mereu arata ca un bb mai mic chiar si la trasaturi...
A avut 50 cm si 2800 g.Era ca un bb normal.



Gabi si Simonica de 2 anisori .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manu spune:

Draga Helen,

eu am nascut printesele mele la 32 sap si 5 zile. Au avut la nastere 2055g si 2300g, au stat vreo 4 zile la incubator ca nu reuseau sa-si mentina temperatura corporala. In rest, nu au fost probleme, au respirat si au mancat singurele. Chiar de a 2-a zi am dat-o pe cea mai micuta la san si am avut surpriza sa manance 50 ml fata de 20 ml cat aveau ele portia. Am avut contractii de la 27 sap, colul la 25 de sap era 1.9 cm, moment in care am facut cerclaj si stat la pat. Vreau sa-ti spun ca este f important sa stai in pat si sa nu faci absolut nimic. Nici dus prea des sa nu faci ca si din cauza asta apar contractiile. Am stat 6 sap inainte sa nasc in spital cu perfuzii non stop. Cel mai periculos este daca contractiile sunt regulate si mai dese de 3/ora. Mie doctorii imi spuneau ca e important sa duc sarcina cel putin pana la 32 sap. Este f bine ca ai colul lung, dar asta nu inseamna ca poti sa faci efort. Te tot stresez cu efortul asta dar este extrem de important sa stai numai lungita in pat. Fiecare zi inseamna f mult pt bebe.

Iti doresc sarcina cat mai lunga si un bebe sanatos!
Manu


http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=manu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaH spune:

Si eu am nascut prematur la 32 de saptamani doua fetite de 1,400 kg si 1,250 kg si 41 de cm. Mi s-au rupt membranele si nu a mai fost nimic de facut, desi am avut o sarcina fara probleme. Nu vreau sa te sperii dar sa stii ca au trecut prin toata simptomatologia grava de prematuritate: sepsis neonatal, anemie de prematuritate, retinopatie de prematuritate, hranit prin gavaj, etc. Probleme au tot fost in primul an cand am batut usile spitalelor, dar au trecut. Au acum aproape doi ani sunt mai micute (si ca greutate si ca inaltime)decat ceilalti copii de varsta lor dar sunt sanatoase si foarte foarte nazdravane. Au inceput sa si spuna cateva cuvinte si de inteles inteleg tot ce le spui. Iti doresc o nastere cat mai aproape de termen si un copil sanatos si fara probleme.

Toate bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Eu luam Gynipral si Diazepam, si Magne B6. Diazepam nu prea am luat cat a zis dr, da se eda frecvent pt contractii. POti avea contractii si de la lipsa magneziului. Multa sanatate!

Mergi la inceput