Ptr. cele care ati nascut inainte de termen

Ptr. cele care ati nascut inainte de termen | Autor: Helen

Link direct la acest mesaj

Buna,
Sper sa nu fie si cazul meu (cel cu nasterea prematura) dar situatia mea ma face sa imi pun tot mai des acesta intrebare: adica - am intrat azi in spat 30 si pana acum am tot avut iminenta de avort si apoi am trecut direct la imineta de nastere prematuta; mai nou am f multe contractii nedureoase - Braxton Hicks( sau sa zicem ca ceva usore intepaturi sau o durere f usoara as simti intre ele), am fost internata, am facut tratament, s-au mai ameliorat dar tot sunt multe - chiar in seara asta am avut vreo 15-20, una dupa alta, la interval de un minut, doua intre ele; situatia persista de vreo 3 sapt., am avut si sangerari maronii, se pare ca de la contactii mi s-au tras, ca placenta era in regula, dar au trecut; bb este bine, placenta a urcat un pic si nu mai este praevia (este la 8 cm de col), colul este lung si f putin intredeschis( mi s-a spus ca nesemnificativ).

Ce vreau sa va intreb este, daca a mai patit cineva asa ceva? si fara legatura cu acest motiv, cele care ati nascut prematur, la cate saptamni de sarcina ati nascut? bb-ii sunt bine?

Va pup,
Helen - sapt 30

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

36 de saptamani, bebe a fost foarte bine si nu are nici o problema. Am nascut pt ca D-ra nu mai vroia sa stea si dadea asa tare cu capul incat imi rupea colul. Am avut si cerclaj si simteam cum imi sare firul ala asa tare lovea ...
Bafta multa si ai griija mare...straduieste-te sa mai tii bb in burtica pt ca este totusi devreme pt a naste. Nu ca bb nu ar trai dar sa vezi ce chin e cu un bebe mic prin maternitate..ti se rupe inima.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana spune:

La 33 sapt-rupere membrane. Totul a fost ok. dar incearca sa stai linistita in pat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Draga mea,

Eu am nascut in saptamana 35 de sarcina, adica aveam 34 de saptamani si 3 zile. Ea a vrut sa iasa mai repede si mi-a rupt membranele. Nu am mai avut ce face. Fetita a fost micuta 2.250 kg si 44 cm, dar perfect sanatoasa. Nu a stat decat cateva ore la incubator, dar fara a fi conectata la aparate, doar sa-i fie cald. Apoi mi-au dat-o la cateva ore si a ramas cu mine. Nu am avut nici o problema, desi era micuta, a supt cu multa putere la 2 ore dupa nastere, a fost tare puternica. In primele 3 luni, a luat cam 1.200 kg in greutate. Acum la 15 luni, e cam cu vreo 2-3 cm mai micuta decat alti copii, dar in rest e mult inaintea altora. Totusi din cauza prematuritatii, a facut la 2 luni o hernie inghinala si hernie ombilicala. De cea inghinala care era cea mai grava, am scapat la 6 luni fara operatie, dar cea ombilicala a ramas. Va suporta o mica interventie chirurgicala, la 2 ani. Deci , cum a spus si neonatologa, copii dupa 34 de saptamani, aproape nu se cunoaste ca s-au nascut prematur, cei pana in 34 de sapt, au mai multe probleme. Deci tine cat poti de mult sarcina, cu cat mai mult cu atat mai bine. Fiecare saptamana conteaza. Sanatate maxima!


Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 2 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

In acceasi situatie am fost si eu,numai ca nu am avut singerari deloc.am stat in spital in sapt 28 cu iminenta de avort si in 34 cu iminenta de nastere prematura,contractii am avut si unele chiar dureroase,dar pina la urma dupa ce am luat tratamentul dat de dc si am stat numai in pat pina in sapt 36 am ajuns sa nasc la 40 sapt si 3 zile.
cel mai bine este sa stai numai in pat si sa respecti ce ti spune dc.
bafta multa sa ti sarcina cit mai mult.
adriana si julia de 14 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Buna, Helen! Si eu am avut placenta praevia, dar am stat de la 5 luni incepand in spital, pana a avut bb-ul 2 luni. La 27 saptamani a venit pe lume fiica mea, care a avut 1.700kg si 48cm. A avut in frageda pruncie multe probleme, a fost un copil sensibil si bolnavicios, dar acum, slava Domnului, la 12 ani, totul este perfect. E bineinteles de preferat sa amani cat poti, dar asta doar in masura in care nu afecteaza copilul la nastere. Fiica mea a avut nota 3 la nastere, din cauza ca s-a amanat prea mult operatia (mica cezariana). Multumesc insa lui Dumnezeu ca s-a rezolvat totul cu bine. Cred ca prematurul devine cu adevarat un copil ca ceilalti, cam cand incepe sa mearga la scoala. La gradinitza de exemplu, avea probleme sa tina un creion intre degete, nu putea sa deseneze nimic, acum insa picteaza foarte bine, se spune chiar c-ar avea talent. Ma rog, iti trebuie foarte multa rabdare cu copiii prematuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana77 spune:

Buna Helen,

Cum mai esti?

La pagina 15, aici la Nasterea pe glob, mai gasesti 2 povesti despre ce te (ne) intereseaza.

Ma bucur ca ai deschis tu sb asta ca si eu sunt tare interesata.

Sanatate multa,

Ioana si "Arturicii - sapt 30"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Eu de la 20 de sapt am avut contractii (nedureroase) dar dese, si tot de atunci am inceput sa iau o gramada de medicamente. Plus ca la mine colul era super scurt. De la 29 sapt dr nu a mai reusit sa-l masoare ( la eco tridimensionala!), iar la control nu putea sa-mi spuna decat ca e inchis. Am stat in pat (doar in pat!) 2 luni, cu 10 zile inainte sa nasc am inceput sa am dilatatie - 1, apoi 2-3, si am ajuns la spital cu trei zile inainte de termen! Si nasterea a fost un pic "provocata" pt ca aveam dilatatie si contractii dar bb nici gand de altceva.
Stiu ca este f greu sa stai sa numeri sapt, si cand mai trece una sa te bucuri. Eu cautam pe net poze cu bbi nascuti la 24, 25 sapt....ca sa vad cum ar fi aratat bb in caz ca...Si totul a fost bine pana la urma. Ai incredere ca o sa fie bine. Si pune-i pe toti sa te ajute - sot, parinti, iar tu stai frumos in pat si nu face nimic. Simte-te rasfatata acum...ca dupa ce vine bb...
MUlta sanatate,
De la Gio si bb Taisia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Va multumesc tare mult ptr. raspunsuri dar astept in continuare sa imi mai scrieti astefel de experiente daca a mai trecut cineva prin asta!

Gio, ce medicamnete ai luat ptr. reducerea contractiilor? ( chiar ma gandeam sa iti trimit un mesaj ca ma citit acolo la pag 15 cele ce ai scris atunci cand aveai probleme)

Pupici la toata lumea si la bb-i vostri si multa sanatate!

Helen - sapt 30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Fetelor dragi, eu am avut colul deshis 2-3 cm de la 32 de saptamani, shi am mers in continuare la serviciu, shi aveam contractzii nedurerroase de la 25 de saptamani, shi dureroase cam de cnd era deschis colul, shi am lucrat pana in ultima zi inainte de a nashte, aici nu mi-a dat nimeni medicamente pt. ast ashi nici nu mi-a zis sa stau in pat.
Shi am nascut cu 12 zile inainte de termen un baiat cu 3200 gr., 49 de cm shi scor APGAR 10.

Corinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Eu am nascut la 38 saptamani..decai mai devreme.decat trebuia.Am facut cezariana.Iar bb a stat la incubator 3 zile.Avea 3,500...insa plamanii nu erau suficienti de maturati.Acum bb are 6 luni..si 9,500Kg..asa ca e superok.
Insa are de atunci o haraiala in piept au spus:spasm traheic.Adeca nu e suficient de tare traheea.A zis ca dupa 1 an se reface.
dar e ok.
asa ca nu-ti face griji.Bb o sa fie ok


KORINNA mamika x 2



Mergi la inceput