cezariana sau nastere naturala?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Eu sunt acum gravida si am asistat la f. multe dispute despre cele doua tipuri de nastere.
Concluzia este ca daca voi putea naste natural o voi face. Imi imaginez ca este dureros si greu, dar nici o cezariana nu este chiar asa de usoara. Am o verisoara care a nascut acum doua saptamani prin cezariana cu anestezie rahia si se simte f. rau in continuare de la anestezie. In plus pt. ca era destul de gresa are probleme cu inchiderea operatiei care si acum supureaza.
Prefer durerile de o zi, ale travaliului decat urmari pe toata viata: uter, musculatura taiate.
Adrianain 32 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

La nasterea normala nu sunt numai dureri de o zi, mai sunt si hemoroizii si incontinenta urinara dupa 40 ani si posibilitatea ca bb sa se nasca cu leziuni pe creier din cauza de travaliu prea lung si lipsa de oxigen sau - Doamne fereste - situatia in care se ajunge la forceps.


SIMONA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

quote:
Originally posted by SIMONABB

La nasterea normala nu sunt numai dureri de o zi, mai sunt si hemoroizii si incontinenta urinara dupa 40 ani si posibilitatea ca bb sa se nasca cu leziuni pe creier din cauza de travaliu prea lung si lipsa de oxigen sau - Doamne fereste - situatia in care se ajunge la forceps.


SIMONA



Ei, Simona, nu este chiar asa. Descrii nasterea naturala in culori prea negre, si nu este asa. Au fost cazuri de nastere normala cu complicatii, la fel cum exista si nasteri prin cezariana cu complicatii foarte grave. Sa nu judecam dupa exceptii.

Eu am nascut natural si nici o clipa nu mi-a fost frica de acest eveniment. Ca sa spun in doua cuvinte: a fost uimitor si extraordinar. Am privit tot timpul foarte pozitiv aceasta experienta, si probabil ca si asta mi-a ajutat. Am avut travaliu de 8 ore, uneori mai usurel, alteori foarte dureros, dar este SUPORTABIL, crede-ma. Am avut lapte imediat, la 2 ore dupa nastere, bebele sugea cu putere. M-am refacut extraordinar de repede si de bine. La cateva ore, ma plimbam pe holuri, si o plimbam pe iubita mea in brate fara probleme. Am avut o usoara jena la epiziotomie, dar a trecut repede, si pot spune cu mana pe inima, ca desi a durut ceva, pastrez nasterii o amintire foarte frumoasa.
Draga mea Irina, daca nu ai nici o contraindicatie pentru nasterea normala, naste asa, este cel mai bine si pentru tine si pentru bebe. Mai ales ca poti alege si epidurala, daca chiar ti-e frica de durere. Eu am refuzat-o si nu mi-a parut rau. Ma simteam foarte puternica si am stiut ca voi face fata cu brio. Acelasi lucru iti doresc si tie, nastere usoara, indiferent cum vei naste si bebe sanatos!




Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 2 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eryka spune:

Voi raspunde si eu.Sunt la prima nastere si deci nu am experienta sa-tzi spun cum ar fi mai bine sa nasti,insa eu iti spun ce voi face eu.Am de gand sa nasc normal si nici o clipa nu mi-am pus problema cezarianei si nici nu o voi face.Sunt femeie si nu as vrea sa mor fara sa stiu cum dunt durerile nasterii,cel putin asta simt eu,si mie imi este frica de dureri ,insa prefer parca nasterea naturala,vreau sa-l simt pe bebe cand il voi naste .Sper sa nu intervina altceva ca sa nasc prin cezariana,numai in acest caz as naste asa ,altfel nu .Mult curaj ,nu suntem nici primele femei nici ultimele care am naste normal.

Oricum ai naste ,eu iti doresc o nastere usoara si un bebe sanatos si voinicutz.

Eryka & sufletzelul din burtica --->18 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Acum 4 saptamani am nascut si eu. Trebuia sa nasc natural,chiar am fost contra cezarienei, dar din cauza miopiei,in ziua nasterii, s-a hotarat cezariana. Am trecut si prin durerile de nastere naturala, am avut contractii la 3 min si tineau 40-50 de sec, de imi venea sa urc pe peretii, pana am ajuns in sala de operatii. Vreau doar sa zic, ca nu regret ca am nascut prin cezariana. Operatia(rana) nu m-a durut absolut deloc dupa interventie. A fost un pic mai greu sa ma ridic din pat prima data, ai nevoie de ajutor sa te tine, ca ametesti prima data. A patra zi am fost acasa si faceam ordine prin casa, chiar maturam, ce sa zic de bebe, am avut grija si de el.
Acum au trecut 4 saptamani si ma simt perfect din toate pct de vedere. Chiar acum 1,5 saptamani ne-am mutat la noul apqartament si am avut un balamuc in casa, am facut ordinea singura, deoarece sotul lucreaza toata ziua, si nu avea cine sa ma ajute, si m-am descurcat.
Asa ca fetelor nu e dracu atat de negru pe cat pare!
Chiar m-as duce la discoteca acum sa deansez, dar din pacate n-am cu cine sa las bebelu.
A am uitat sa mi pecific, chiar daca nu aveam miopie, tot ajungeam la cezariana, deoarece bebelu meu avea la nastere 4,5 kg.
Succes!

alina si bb Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Am nascut acum 4 ani prin cezariana si acum 2 ani prin nastere vaginala si nici nu se compara timpul de recuperare. Singura neplacere este ca ramai cu o usoara incontinenta dupa nasterea naturala, pentru care trebuie sa faci exercitii. Luna viitoare nesc din nou si, cu voia lui Dumnezeu, sper sa fie tot pe cale naturala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Am nascut acum 4 ani prin cezariana si acum 2 ani prin nastere vaginala si nici nu se compara timpul de recuperare. Singura neplacere este ca ramai cu o usoara incontinenta dupa nasterea naturala, pentru care trebuie sa faci exercitii. Luna viitoare nesc din nou si, cu voia lui Dumnezeu, sper sa fie tot pe cale naturala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Draga Irinav, cred ca deja ai si nasut, daca zici ca mai aveai 3 saptamani...sper ca ti-a fost relativ usor indiferent de modul in care ai nascut si ca ai un bebe sanatos, cumintel si mancacios!
Subiectul acesta s-a discutat si ras-discutat, si a fost analizat si intors pe toate partile.
Parerea mea este ca o femeie care a nascut natural (sau normal, cum vreti sa-i ziceti) nu va accepta o cezariana prea usor si pe de alta parte o femeie care a ales cezariana cu atat mai mult nu va dori ca urmatoarea nastere sa fie naturala (cu toate ca mai exista si exceptii care confirma regula).
Ideea este ca fiecare femeie sa aleaga (daca ii este dat sa aleaga!!!) modul de a naste asa cum se simte ea in stare. Mi se pare mai important rezultatul nasterii: un copil super-sanatos si o mama netraumatizata psihic, care sa-si mai doreasca pe viitor sa repete experientza nasterii.
Printre altele fie spus, eu am nascut prin cezariana in toamna asta la Municipal si in 3 zile eram acasa si ma ocupam singura de bebe. Este adevarat ca a trebuit vreo saptamana sa ma ajute cineva cind ma dadeam jos din pat si ma ridicam ca sa nu fortez tare muschii abdomenului. Dar dupa 2 saptamani de la operatie deja ma gandeam ce frumos ar fi ca bebele sa aiba si o surioara .
Noi sa fim sanatosi, ca subiectul asta se dezbate ciclic

A! Poate ne povestesti cum a fost...

danat

http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

quote:
Originally posted by amuleta

Am nascut acum 4 ani prin cezariana si acum 2 ani prin nastere vaginala si nici nu se compara timpul de recuperare. Singura neplacere este ca ramai cu o usoara incontinenta dupa nasterea naturala, pentru care trebuie sa faci exercitii. Luna viitoare nesc din nou si, cu voia lui Dumnezeu, sper sa fie tot pe cale naturala.



in ce tara ai nascut? Vreau si eu urmatorul pe cale vaginala!

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaR spune:

Iata ca revin la acest subiect, de data asta dupa ce am nascut. Prin cezariana. Si nu-mi pare deloc rau. A fost chiar mai bine asa. Operatia nu m-a durut deloc dupa ce mi-am revenit din anestezie (epidurala), nu am cerut calmante incepind de a doua zi fiindca nu am avut nevoie. M-am dat jos din pat repede si acum dupa doua saptamini imi plimb copilul in brate (doar daca e nevoie din cauza colicilor, ca nu vreau sa-l obisnuiesc prost) si aproape ca nu mai simt operatia.
Eu cred ca conteaza mult organismul fiecareia si nu se poate generaliza. Fiecare a trait propria ei experienta, diferita de a celorlate. Daca medicul e bun, anestezia reusita si esti "buna de carne", atunci nu e nici o problema cu cezariana.
Ca sa nu mai zic ca mi s-a ridicat parul pe cap in matenitate cind le-am auzit pe unele femei in travaliu cum urlau de durere in timpul contractiilor. Mi-a trecut instantaneu cheful sa nasc normal. Plus ca la o anumita virsta exista riscuri destul de mari, si pentru mama si pentru copil.

Succes fetelor si nasteri usoare

Simona

Mergi la inceput