cezariana sau nastere naturala?

cezariana sau nastere naturala? | Autor: irinav

Link direct la acest mesaj

as dori si eu niste pareri despre cele doua moduri de a naste.cum e mai bine?trebuie sa nasc peste 3 saptamani si nu stiu cum e mai binedesi 60%sunt pt cezariana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AlexandruL spune:

irinav nu am născut eu (îmi permit sä si zâmbesc) serios acum , sotzia mea Yasmine a născut normal si e bine mersi .
Dacă bebitză stă cum trebe de ce să nu nasti normal ?
De ce sä faci cezariană ?
Cândestete nasthi te tai si dupaia îtzi tre ceva vreme sä te vindeci
Părerea mea este că dacă copilul este asezat bine pentru o nastere normală , naste normal !
Cred că nasterea normală angrenează un întreg ciclu al organismului tău , asa mă gândesc eu !

Natura e sfântă !


NASTERE USOARÄ irinav

http://www.geocities.com/andreasnoel2002/andreasN.html

Ce este băiat sau fetitză ?

AlexandruL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Daca nu ai probleme, normal, ar fi cel mai bine. Daca ti-e frica si ti-e frica, poti sa faci si cezariana. Gandeste-te, va fi doar o zi care va trece! Nu o sa tina o vesnicie nasterea asta! Eu asa m-am incurajat si am prins curaj sa nasc normal.

ruxij

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Si eu te-as incuraja sa nasti normal.
Cred ca e f. greu dupa cezariana cu bb mic. Gandeste-te ca vei fi operata si va trebui sa plimbi in brate 4 kg prin casa. In plus din ceea ce am inteles cezariana doare destul de tare dupa ce te trezesti din anestezie. Evident recuperarea e mai lunga la cezariana.
Dupa parerea mea cezariana ar trebui facuta doar daca exista un motiv serios (medical). Altfel, este mai greu sa treci printr-o operatie decat printr-o nastere.
Nastere usoara (indiferent cum) si sa fiti sanatosi!

Monica (1 an) si Sorana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

In vara au nascut 2 prietene la interval de 1 saptamana. Una a nascut prin cezariana iar cealalta normal. Amandoua sunt bine insa cea care a nascut prin cezariana s-a refacut mai greu. Cea care a nascut normal, a doua zi era vioaie de parca nu s-ar fi intamplat nimic. Tu alegi ce vrei sa faci, dar cred ca daca totul este ok e bine sa nasti normal.
Oricare varianta o alegi, iti doresc sa ai un bebe sanatos si frumos iar tie sa te refaci repede.

Luminita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miguelle spune:

Sa nu-ti fie frica sa nasti natural. Doare ceva, dar trece repede, te refaci mai repede, si in plus mai speli si din pacate.
Am citit ca in timpul contractiilor, plamanii copilului comprimandu-se exerseaza pentru primele respiratii.
Curaj si nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaR spune:

Mie mi-a zis dr. ca voi naste prin cezariana, dat fiind si virsta. Dar am avut colege care au nascut normal (si usor !) la aceeasi virsta ca a mea Nu stiu ce sa zic, eu as vrea sa nasc normal daca se poate, fiindca cica te refaci mai usor dup-aia. Oricum cred ca depinde de organism, daca e sa-ti revii repede, iti revii indiferent de modul in care ai nascut. Daca nu, asta e...
Si eu nu cred in chestia asta cu spalatul pacatelor ! Da' ce, numai noi avem pacate ? Barbatii cum si le spala pe-ale lor ? Sau ei sint mai putin pacatosi ca femeile ?

Nastere usoara tuturor fetelor, indiferent ca e normala sau cezariana


Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinag spune:

Buna,

Am nascut pe 1 Martie o scumpete de fetitza 3700 gr prin cezariana. Mi-am dorit sa nasc normal, dar dupa 8 ore de travaliu aveam dilatatie 3cm. Decizia dr a fost buna: bb avea circulara de cordon si proccidenta de cordon si deja era in suferinta fetala.
Oricare ar fi durerile, desi greu de suportat pe moment, trec. Acum nici nu mai imi amintesc despre ele.
Intr-adevar recuperarea este lunga, nu lipsesc durerile de spate, nu-ti poti lua puiul in brate cateva zile, si cam 1 luna nu poti sta cu el mai mult de 5-10 minute, dar merita.
Nasterea unui copil este un miracol. ai sa vezi. Pe mine cel mai mult m-a impresionat prima noapte in salon cu puiul langa mine, s-a uitat in ochii mei cat timp a stat treaza, nici nu plangea cand era langa mine. a fost super!nu mai simteam nici o durere. imi parea doar rau ca nu puteam sa satu pe o parte si sa o strang la piept.

Mult curaj: sfatul meu e sa incerci sa nasti normal.

Corina si bb Ilinca 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

Buna
Eu am nascut acum 2 saptamini prin cezariana, la spitalul Municipal cu D-l Dr ANCA. Desi copilul era bine pozitionat, am ales cezariana inca de la inceput fara nici o ezitare pt ca nu suport durerea.
Am facut anestezie totala, n-am stiut si n-am simtit nimic de cind m-am urcat pe masa pina m-au adus brancardierii in salon.
M-au trezit imediat dupa operatie, mi-au bagat perfuzii din tot felul de pungute. Pot sa spun cu mina pe inima ca imediat ce m-am trezit, durerea de la taietura a fost cit se poate de suportabila. Mai tare m-au durut coastele, spatele si muschii de la burta ( mi s-a spus ca m-au apasat pe burta ca sa iasa bebe). In tot timpul asta imi era un somn teribil, insa nu puteam adormi profund, ma trezeam la orice deschidere de usa. Peste vreo 2-3 ore am incercat sa ma intorc pe o parte ( eu numai asa dorm), n-am putut asa ca am cerut un algocalmin si am inlocuit , dupa care am adormit bustean.
Pe seara a venit Doc sa vada ca totul e in regula si mi-a recomandat sa incerc sa nu ma indop cu calmante.
In noaptea respectiva am tinut incontinuu o punga cu gheata pe operatie fara sa mai simt nevoia de alte calmante.
A doua zi a venit mama si m-a ajutat sa cobor din pat. A trebuit sa-mi calculez foarte bine fiecare miscare ca sa nu fortez taietura, sa ma misc incet ca sa nu ametesc. Recunosc ca a fost cam greu sa-mi misc picioarele si sa stau dreapta. In ziua respectiva m-am mai dat jos din pat de vreo 3-4 ori si pina seara am putut sa stau foarte bine pe scaun. A urmat o noapte un pic mai grea pt ca mi l-au adus pe bebe langa mine, eu nu aveam canalele de lapte desfundate si a plins saracutul de el aproape incontinuu de foame. Spun ca a fost mai greu pt ca a trebuit sa-l iau in brate, sa-l legan, chiar m-am si plimbat vreo 50m cu el in brate. Next day am cerut externarea pt ca bebe al meu statea nemincat de 2 zile, lapte praf nu m-au lasat sa-i dau, deja eram super stresata pe motivul asta, lapte curgea doar cite o picatura si dupa ce stringeam de-mi dadeau lacrimile, copilul simtea starea mea de agitatie si urla cit il tineau puterile si uite asa intrasem intr-un cerc vicios.
Noroc ca s-a nimerit Doc prin spital in ziua aia ( era duminica, eu nascusem vineri) si m-a inteles si mi-a dat semnatura ca e de acord sa plec.
Asa ca am plecat pe picioarele mele din spital, doar la asezat si la iesit din masina m-a ajutat sotul meu, am ajuns acasa, mi-am hranit puiu' si totul decurge normal acum.
Eu am mai simtit ca ma tzine operatia inca vreo 3 zile, in sensul ca atunci cind ma ridicam in picioare ma puteam indrepta doar dupa vreo 30 de secunde. Norocul meu ca a venit mama si a dormit la mine si m-a scutit de carat bebele de colo colo, de facut lapte, da splat si calcat hainute etc.
Acum au trecut 2 sapt si pot deja sa conduc masina.
Daca va fi sa mai am un copil, cu siguranta o sa aleg tot cezariana si tot cu Dr ANCA. Singurul dezavantaj este ca mi-a venit laptele mai greu - adica abia acum dupa 2 sapt si chiar si acum este putin (, insa nu pot spune sigur ca e de la taietura sau poate pur si simplu atit pot eu sa produc).






SIMONA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai182003 spune:

Nici sa nu mai eziti. Daca poti sa nasti normal, fa-o. Este extrem de usor in cele mai multe cazuri. Si daca nu suporti durerea s-a inventat epidurala care te scapa de ea!!
Eu am nasut normal la spit municipal in mai putin de 3 ore!! Sunt la prima nastere si nici macar nu m-au taiat!!!! La 2 ore mergeam pe holul spit fara probleme si eram super fresh!!! In alt salon era o mamica care nascuse cu o zi inainte prin cezariana. Am fost impreuna la radiografia de plamani(ca ea in prima zi nu a putut sa se dea jos din pat. Parca era o stafie si se misca ca un zombie. Era super palida la fata(pierzi mai mult sange la operatie) si nu mai putea de dureri!!! La 2 zile am iesit din spital si eram de parca nici n-as fi nascut. In plus gandeste-te ca uterul isi revine in 6 sapt si la inceput o sa se contracte ca sa elimine sangele ramas si sa-si revina mai usor, si asta o sa te doara foarte rau in conditiile in care este taiat si cusut.
Sun o groaza de argumente pro nasterii normale, din pacate nu am timp prea mult sa ti le spun, dar iti spun din tot sufletul sa optezi pentru ea, o sa vezi ce mandra o sa fii cand o sa fii fresh so o sa te misti in voie fata de cele ce au nascut prin cezariana.

Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Votez si eu ptr nastere normala!
Eu am nascut in iunie prin cezariana ptr bebe a fost mare si n-a coborit, dar am avut dilatatie maxima si contractii si sincer nu se compara durerile din timpul contractiilor care vin si pleaca cu durerea constanta de dupa cezariana care nu te slabeste decit dupa 1 saptamina. Am vazut si eu mamicile care nascusera normal si se miscau aproape normal a doua zi dupa nastere, iar eu am mers tinindu-ma de pereti inca o saptamina. Nu puteam nici sa ma ridic sa-l iau pe bebe din cutiuta lui de linga patul meu, plingea saracul de foame iar eu ma chinuiam cite 5 minute ca sa ma ridic din pat. De drumul pina acasa cu masina nu-ti mai spun, ca simteam la fiecare groapa un gol in stomac si o durere ascutita de-mi dadeau lacrimile. Uhhh!!! Sper sincer ca data viitoare sa pot naste normal! Si nu e doar impresia mea, bobi care a nascut tot la Municipal odata cu mine si a patit la fel cu bebe care n-a coborit poate sa confirme, am mai pastrat legatura si cu alta tipa cu care am stat in salon si avea cezariana... chiar ma amuzam cu sotul stind pe holul spitalului ghiceam care a nascut normal si care cu cezariana - si nu era greu de ghicit!

parerea mea,
Andra

Mergi la inceput