Ati nascut pe cale naturala sau prin cezariana?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Eu am nascut natural cu epidurala. Nu stiu cum unele dintre voi super femei care ati nascut natural ati putut fi atat de sprintene sa urcati si coborati scari la cateva ore. Eu si cand ma ridicam din pat dupa cateva zile simteam dureri puternice in zona bazinului, mi se parea ca efectiv oasele bazinului meu mai au putin si se dezasambelaza daca mai fac un pas. Sigur ca de ridicat din pat m-am ridicat la cateva ore sa ma mut in salonul in care urma sa stam, iar apoi cum bebe a stat cu noi in salon, n-am prea putut sa stau in pat efectiv si sa ma odihnesc, iar fiecare pas pe care trebuia sa-l fac mi se parea un chin. Nu stiu cum e la nasterile cu cezariana, ati experimentat si voi aceeasi senzatie?
Eu pot sa zic ca mi-am revenit complet din dureri si disconfort fizic abia dupa doua luni.

Adela
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielat spune:

Eu am nascut normal dupa un travaliu de 7 ore si de a doua zi am putut sa cobor din pat si sa merg.

gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

Cezariana.
Si daca as fi putut sa nasc natural, tot cezariana alegeam.
Si eu am auzit ca se poate de 3 ori cezariana ! Curaj !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Sa nasti frumos in Romania nu este o ineptie, asa cum spunea cineva mai sus. Am nascut in Romania, natural, in saptamana 35 cand mi s-au rupt membranele. Desi nu am nascut cu doctorul care mi-a urmarit sarcina (era in concediu ), ci cu cineva recomandat de el, desi am avut un travaliu de 8 ore foarte dureros, desi nu am aruncat bani, dar am dat unde am crezut eu de cuviinta, pot spune ca TOTUL a fost MINUNAT. Toata lumea s-a purtat foarte frumos, de la doctorita, moasa la asistente, conditiile au fost bune, sotul meu a fost langa mine, am refuzat anestezia epidurala propusa de doctorita, pentru ca nu am vrut sa-l afectez pe bebe in nici un fel. Inca de la inceputul sarcinii m-am simtit foarte puternica, nu mi-a fost frica nici o clipa, stiam ca pot face fata oricarei dureri pentru puiutul meu. Ce sa zic, a fost minunat, si la urmatorii, tot natural voi vrea sa nasc.


Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 2 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grace spune:

Am nascut prin cezariana la optiunea mea, scandalizind astfel tot personalul medical german care mureau de curiozitate de ce am optat pt. operatie chirurgicala, pt. ei nasterea naturala fiind ceva mirifc. Mie personal mi se pare mai sigur, mai sanatos si mai eficient atit pt. mine cit si pt. bebelus. Nu ma simt mai putin mama ca am nascut prin cezariana pt. ca nu momentul venirii pe lume a copilului defineste asta si prefer sa evit acesta experienta care mie personal mi se pare un pic barbara, ma refer la metoda nu la persoane (no ofens pt. cele care au nascut natural, cinste voua, dar eu nu va impartasesc ideea).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_2803 spune:

Am nascut pe cale naturala dupa un travaliu de 14 ore!!!Noroc ca pe la jumatate mi-au facut epiduralul ca muream acolo.Cand o fi sa fie din nou...tot epidural

Claudia&Laurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danza spune:

l-am nascut pe Danut natural, dar cu provocare pt. ca aveam 41 sapt. de sarcina incheiate si bebe nu numai can u vroia sa vina, dar nici macar nu vroia sa coboare nitel mai jos
in ultimele clipe de travaliu am inceput sa urlu cat de tare puteam "vreau cezariana".
doctorita m-a calmat si mi-a zis ca puiu iese deja si nu poate fi vb de nici o cezariana

Cu drag,
Dana, mamica lui Danutz
Album:http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Danut+la+2+ani&mid=1214&cid=2250

http://www.yamafoto.com/?ref=6599

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Am nascut cu cezariana, din cauza miopiei...Nu ca as fi vrut sa nasc natural, in alte conditii...Mi-e frica de nasterea naturala. De ce sa mint? Am auzit povesti frumoase si povesti urate...Mai multe au fost insa cele urate...Cezariana este o nastere civilizata. Credeti-ma, dupa ce intri o data in sala de nastere si vezi ce-i acolo, nu-ti mai trebuie nimic! Te gandesti de ce-i e dat femeii sa se chinuie in halu' asta... Da, intr-adevar, cica e un sentiment divin cand iti tii in brate copilasul imediat dupa acele momente infioratoare...Dupa ce totul s-a terminat...Insa sunt multe femei care zic ca n-ar mai naste niciodata...Asta...de bine ce le-a fost?
Chiar daca nu as fi avut miopie sau alta probleme, tot la cezariana as fi apelat...

_Ella & Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusha28 spune:

Eu am nascut prin cezariana si pentru ca asta mi-am dorit inca inainte de a ramane insarcinata,dar si pt ca am avut probleme cu sarcina si bebe era prea mare pt bazinul meu.Insa doctorita mea,cu toate ca stia ca voi naste prin cezariana a zis ca nu ma programeaza ci sa lasam copilul sa vina pe lume cand o vrea el-de fapt ea-caci e fetita.Asa ca intr-o noapte pe ora 4 dimineata,mi s-a rupt apa si au inceput contractiile.Am sunat-o pe dra dupa vreo ora timp in care m-am lamurit ca asta e ,ne-am dat intalnire la spital la ora 7,la 8 si 3 min se nastea Corina,la 9 ,mi-am revenit din anestezie ca a fost generala,la 11 mi-au adus comoara,doua zile mai tarziu urcam 6 etaje pe scari caci nu mergea liftul de acasa,iar dupa o saptamana de la operatie,ma plimbam cu bebita si cu caruciorul prin parc.Mai frumos de atata nu cred ca se poate!Si va spun eu ca durerile alea chiar daca erau la inceput de travaliu erau groazniceeeeeee!
Multa sanatate si bebei sanatosi!

http://community.webshots.com/user/corinutza111

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Misulica99 spune:

Am nascut "normal". Lichidul l-am pierdut tot cu o zi inainte de nastere, fara a avea vreo contractie, vreo durere de mijloc sau altceva. Dupa aprox. 12 ore de la ruperea partiala a membranelor - orele 10.00, mi-am sunat medicul (dr. NAYEL - Spitalul Universitar 2CF) si am stabilit sa ne vedem a doua zi la maternitate. Monitorizarea a inceput pe la 9.00, la 10.00, dupa "n" fiole, in sfarsit au aparut si ceva contractii, dilatatie 3 cm, dupa care am apelat la epidurala. La 15.37 a aparut IOANA-MARIA. In tot acest timp am fost in contact telefonic cu sora mea, cu colegii de serviciu de care ma despartisem dimineata, am trimis SMS-uri chiar cu 5 minute inainte de aparitia Bebelusului.
Recomand tuturor nastere "normala", anestezie epidurala si epiziotomie. Nu va temeti de ele. Apelati la operatii cezariene numai in caz de forta majora.
Va doresc tuturor sa aveti sarcini si nasteri ca ale mele. De asemenea si Puiuti sanatosi, norocosi si cuminti, precum IOANA-MARIA mea!
Sanatate si pupici.

Mihaela si IOANA-MARIA

Mergi la inceput