Ati nascut pe cale naturala sau prin cezariana?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Am nascut prin cezariana din motive medicale, practic mie de la prima vizita medicala mi-a zis ca o sa am nevoie de cezariana daca o sa vreau sa apuc sa mai vad copilul cu ochi mei. Asa ca nu m-am stresat prea tare din cauza asta, ba chiar am avut timp sa ma obijnuiesc cu ideia si sa ma pregatesc sufleteste pentru data cea mare (aleasa de mine, normal; dar el a vrut sa vina mai repede si am cezariana de urgenta la 8:00 dimineata intr-o duminica). Am probleme foarte mari cu ochi (ochiul drept vad numai ceata, iar stangul nu este pe departe de dreptul). Trebuie sa port ochelari toata viata si nu sunt sanse sa il mai corectez pe dreptul, nici macar cu interventzie chirurgicala, stangul poate sa isi revina nitzel, nu la perfectzie dar sa fie cat de cat OK. Pe langa problema ochilor am si cu coloana ceva probleme, deci erau doua probleme la care doctorul a zis ca daca aleg sa nasc normal el nu raspunde, pentru vederea mea shi nici nu am sanse foarte pari sa mai pot umbla. Refacerea nu a fost exagerat de grea, iar copilasi adushi pe lume in acest mod sunt sanatoshi si frumoshi, nu le creste nici coada nici coarne daca ii ajuta mai mult un pic nenea doctorul. Sanatate la toata lumea si la totzi bebei din lume.
Gabbriela & Julian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2mami spune:

Am nascut amandoi copiii normal, fara anestezie desi la primul copil mersesem pe ideea de epidurala, pana in ultima luna cand mi-a zis cineva ca daca faci epidurala nu mai cooperezi si e mai greu pentru copilas si mi s-a facut o mila uriasa gandindu-ma la bebelusul ala mic care se straduia sa iasa din burtica si mamica lui nu-l ajuta .
Nici acum nu stiu daca era sau nu adevarat, cert este ca am hotarat sa nasc fara anestezie.
Travaliul a fost potrivit de lung si cred eu potrivit de dureros (dupa cate am auzit putea fi si mai rau). Singurul lucru pe care mi-l amintesc din timpul travaliului este faptul ca eram atat de obosita incat atipeam intre contractii (chiar si intre cele de la sfarsit care sunt f. dese).
Al doilea copil l-am nascut un pic inainte de de termen, si a fost asa de usor, incat era cat pe-aci sa-l nasc pe patul de travaliu.
EU le ziceam asistentelor ca nasc si ele ziceau: "nu nasti draga ca de-abia ti s-au rupt membranele..." Am insistat atat pana a venit una sa verifice si m-au luat pe sus sa ma duca pe masa aia draguta de nasteri. Dupa asta, a iesit bebe instant, ca pe tobogan.
Sunt de acord cu faptul ca nu e nici o senzatie care sa se compare cu aceea pe care ti-o da nasterea naturala, sentimentul acela grozav cand iese bebe si incepe sa planga. E ceva minunat. Daca as mai face 10 copii, i-as naste pe toti la fel. Durerile si frustrarile date de starea pe care o ai in timpul travaliului se uita atat de repede in momentul in care-ti tii puiul in brate imediat dupa nastere, incat nu conteaza celelalte.
Bafta la cele care se pregatesc sa nasca si le tinem pumnii.
Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Am nascut prin cezariana. Am dorit si sperat sa nasc normal, doar ca, cu vreo doua saptamani inainte de termen, ne-am trezit ca bebe a crescut taaaaaaaaare mult si ca eu am o deformatie a oaselor bazinului care nu-i mai permitea sa iasa.
Totusi, am hotarat impreuna cu medicul ca facem tot ce putem pentru nastere naturala, si am ajuns la taietura numai cand a fost clar ca pronosticul ei initial a fost corect.Totusi, la al doilea bebe, mi-as dori nastere naturala, desi si cu cezariana mi-am revenit repede. Probleme sunt in ambele cazuri, dar eu zic ca natura isi are drepturile ei!

Sanatate,
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina Paraianu spune:

Si eu am sperat pana in ultimul moment sa fie o nastere naturala, insa nu s-a putut, desi am avut contractii 12 ore, membrane fisurate, dar dilatatie...mult prea mica.
Tot timpul sarcinii m-am pregatit pentru o nastere normala.
In final cezariana a avut avantajele ei. Singurul dezavantaj major a fost ca nu mi-am vazut copilul imediat, ci dupa 24 de ore cand am reusit sa ma trezesc de tot din anestezie. Dar momentul a fost la fel de emotionant ca si cand as fi nascut-o de o ora. Oricum in cele 24 de ore am fost atat de ametita si de obosita incat nu as fi reusit sa ma bucur atat de mult de copil (asa cred).
Nasteri usoare va doresc, oricum ar fi ele!
Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iamona spune:

in US din cate stiu eu, majoritatea companiilor de asigurari nu platesc cezariana la...cerere.Este acoperita insa daca se face din motive medicale.
eu am sperat pana in ultimul moment sa nasc natural...dar pozitie pelviana in us se fac numai prin cezariana...cu rahi anestezie a fost la mine...pe al doilea sper din sufletul sa-l nasc natural...
n-am avut cine stie ce dureri dupa cezariana,dar m-am refacut f. greu...abia ma miscam vreo 2 luni
nasterea trecuta pt mine a fost de fapt doar emotia si lacrimile cand mi l-au aratat pe bebelus..la 2-3 minute dupa ce l-au scos
indiferent cum nasti cred ca conteaza sa fii sanatoasa si bebeul la fel!
in romania cred ca as cere eu cezariana...in us asistentele se poarta atat de frumos ca nu-ti vine sa crezi...te simti fff.bine in spital...si nu vin niciodata cu mutre acre chiar daca le suni de 15 ori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allexia spune:

Am nascut prin cazariana pt. ca imi era cumplit de frica. Dar nu asta a fost totusi cauza principala. Cred ca, pana la urma, as fi depasit frica asta, daca nu m-ar fi apucat durerile noaptea si doctorita nu s-ar fi grabit sa iasa din tura!!! Asa ca, vazand ca nu mai nasc normal si ca se apropie sfarsitul turei, doctoritei i-a fost mai usor sa-mi scoata copilul in 15 minute pe masa de operatie. Iar eu, in fata acelor dureri cumplite, nu am mai protestat.

Allexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel spune:

Eu am nascut natural. Mi-am dorit mult sa nasc prin cezariana dar n-a fost sa fie. Am avut totusi noroc de epidural.

Rachel si Carmen
http://www.babiesonline.com/babies/s/spetco

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

si eu am nascut pe cale naturala.imi era si mie frica de durere, pentru ca de fiecare data cind mergeam la stoma plingeam de durere, la pensat de sprincene la fel, la tratament pentru acnee-la fel.
si ma gindeam cu frica cum voi suporta durerile nasterii daca nici macar astea nu le pot indura.
La cezaraina la cerere nu m-am gindit, insa de epidurala eram convinsa ca voi cere.
Insa Dumenzeu a fost foarte bun , si mi-a dat atita putere cum nu credeam niciodata ca poate iesi din mine.
Am cerut la un moment dat anestezie, dar moasa zicea ca nu mai are rost, ca imediat iese copilul( acel imediat a fost vreo 2 ore insa):)
E drept ca am stat majoritatea travaliului in vana cu apa , ceea ce m-a relaxat mult.
Un gind de mare ajutor a fost sa stiu ca si copilasul face un efort colosal sa iasa afara,si ca respir pentru el, si imi tin rezervele de energie pentru el.
Nu m-au taiat, m-au lasat sa ma rup, apoi m-au cusut, dar s-a vindecat repede.
ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia spune:

Am nascut prin cezariana la cerere, nicidecum de teama unei nasteri normale. Vazusem atatea nasteri pe cale naturala in spital la orele de stagiu, dar lacrimam totusi de fiecare data, de emotie si bucurie, cand se ivea pe lume un nou bebelus. Era pentru mine o clipa unica, pe care imi doream din tot sufletul sa o traiesc si eu.
Dar... am pus in balanta si relele si bunele care pot veni cu fiecare tip de nastere in parte si cu greu am decis in favoarea cezarienei, numai de dragul copilului, pentru a-l sti in siguranta, ca nu i se intampla nimic in timpul travaliului. Si de fiecare data cand vad un copil handicapat pe strada ma felicit ca am luat aceasta decizie. Bineinteles ca stiu ca majoritatea dintre ei nu din cauza unei proaste interventii in timpul travaliului sunt handicapati, dar asta e primul gand care imi vine in minte cand ii vad si-i multumesc lui D-zeu ca fetita mea e sanatoasa.
Am zis ca sa fac anestezie epidurala (asta se practica oricum aici in Austria de rutina la cezariene), pentru ca sa nu ratez "marea clipa" cand fetita mea vine pe lume. Insa ghinion, anestezia epidurala nu a avut efect si am ajuns la anestezie generala...
Si la al doilea bebelus, cand il voi avea, cred ca voi alege tot cezariana, cu toate ca inca visez sa traiesc si eu minunea si implinirea pe care ti-o da o nastere normala. Ma mai gandesc deci...

Pupicei cu drag si multa sanatate si bucurii!
Amelia si Ana Maria (1 an si 2 luni).

www.par.univie.ac.at/~aj/AnaMaria

Dincolo de nori este intotdeauna soare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

cezariana si io...

Mergi la inceput