Taxe la maternitati

Taxe la maternitati | Autor: ierima

Link direct la acest mesaj

Spuneti-mi va rog in toata tara este valabila treaba cu taxele la maternitati in cazul in care nu vrei sa nasti cu garda si-ti chemi medicul care te-a supravegheat pe timpul sarcinii?
La noi la Timisoara e oficial, incepand de ieri 27/10/2003, si taxele sunt:
- 2 mil nasterea normala
- 2 mil peridurala
- 4 mil cezariana.
Restul pentru medic si personalul auxiliar e partea a doua si nu e "oficiala".


Livia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

E o tampenie...acum 10 zile a nacut prietena mea, la Cantacuzino in Buc, si cu medicul ei,....caer nu era pe tura, la chemat de acasa...si nu a cerut vre-o taxa...si-a luat decat banii pe care a vrut sa-i dea ea....dar nu este vre-o taxa impusa pt asa ceva..
te pup

Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Nici eu nu am auzit asa ceva. Am o prietena care va naste vineri sau cel tarziu saptamana viitoare (e programata la cezariana). O s-o intreb dupa si va scriu daca a aparut asa ceva si in Bucuresti. Sper din suflet sa nu!!!
Adriana in 25 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Livia, oficial inseamna ca-ti taie si chitanta???
Sau poate vorbesti de vreo sectie privata de maternitate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Taxe se refera la contravaloarea unor cmedicamente folosite sau servicii medicale sau la "spaga" lor?

Rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Sper din suflet sa nu fi aparut o asemenea aberatie. Intrebarea mea este: daca nu ai 4 mil sa dai ptr o operatie cezariana ? Ce fac ?

Nastere usoara !!!

Andra cu burtica de 26 saptamani si Andrei (4 ani)
Album Andrei:
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ierima spune:

Da Vilma, se taie chitanta pentru banii respectivi, si intre timp am aflat ca e o decizie la nivel de maternitate, nu la nivel de judet si nici de tara.
Tin sa va precizez ca daca nasti cu garda nu platesti nimic.
Intre timp eu m-am hotarat, nu dau nici un ban la spital, si-asa le dau lunar destul(prin CAS) si cand ajungi la o adica e vai si-amar. Am aflat care sunt garzile in perioada cu pricina si cam cunosc medicii cu care as putea avea de-a face. Avand in vedere ca sunt la a doua nastere nu ma mai agit prea mult.

Va doresc sanatate si nastere usoara(viitoarelor mamici).

Livia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaR spune:

In Timisoara se intimpla urmatoarele lucruri :

Exista doua maternitati :
1. Spitalul Bega (Clinica Universitara) care apartine de fapt de Spitalul Judetean Timis
2. Spitalul Odobescu

La ambele matenitati (dupa cite stiu eu, sa ma corecteze cineva daca gresesc) s-a impus un regulament intern prin care medicii care nu au post in spital nu mai au voie nici sa faca garzi, nici sa-si asiste la nastere pacientele gravide care urmeaza sa nasca in spital (de parca ai avea vreo alta alternativa, decit nasterea la spital...).

Pina acum, acesti medici isi desfasurau activitatea in maternitati ca si colegii lor care au avut norocul sa prinda un post in spital, adica faceau garzi, operau, isi urmareau pacientele etc.

In plus, la maternitatea Odobescu, s-au impus si taxele despre care vorbea Livia, adica nici macar medicii care au post in spital nu mai pot sa-si asiste la nastere pacientele decit cu taxele de rigoare (oficiale, pe care se taie chitanta !!! - as fi curioasa ce scrie pe chitanta si cum se justifica o asemenea taxa).

Aceste regulamente, care mie personal mi se par total aberante, ridica mai multe probleme :

1. Care este scopul introducerii acestor restrictii ? Ce se urmareste de fapt ?

2. Medicii cu libera practica, care nu au post in spital, si printre care de altfel sint unii foarte buni, sint total nedreptatiti, interzicindu-li-se astfel practicarea meseriei si punindu-li-se piedici nejustificate in cariera.

3. Ce vor face pacientele acestor medici ?
Sint si eu in aceasta situatie, insarcinata fiind in 32 sapt. Mi-am ales un medic acum sapte luni (pe vremea cind el putea sa faca garzi si sa asiste la nasteri in maternitatea Bega). Sint foarte multumita de el, este un adevarat profesionist, stie sa-si asculte pacientele, sa le trateze cu seriozitate si respect, este un bun ecografist si un bun chirurg. Am stabilit o relatie bazata pe incredere si comunicare si nu doresc sa-l schimb cu un alt medic. Sint chiar ingrozita la gindul ca va trebui sa nasc cu altcineva, adica cu un medic care se nimereste sa fie de garda in momentul respectiv, pe care nu-l cunosc, care nu-mi cunoaste istoricul sarcinii, despre care nu am nici un fel de referinta si in care nu am cum sa am aceeasi incredere.
Oare asta ii lipseste unei gravide aflate in pragul nasterii, sa "beneficieze" de un stres (major de altfel) in plus, pe linga toate celelalte griji ?
Si asa conditiile din spitale sint cum sint (din cite am auzit, nimeni nu le-a laudat), personalul din spital (asistente, infirmiere, femei de servici, portari) te supun numai la umilinte daca nu cotizezi corespunzator, esti epuizata fizic, psihic si financiar. Acum trebuie sa mai suporti si lipsa singurului punct de sprijin pe care te-ai fi putut baza : MEDICUL TAU !!!
Oare cum ce am gresit noi, pacientele ca sa primim aceasta palma (inca una) din partea celor care conduc sistemul nostru sanitar ?
Eu personal sint angajata cu carte de munca si deci cotizez la fondul asigurarilor de sanatate de 10 ani. Si vreau sa spun ca nu este o suma modica, este proportionala cu salariul. Pina acum nu am fost bolnava si nu am beneficiat de nici un serviciu medical gratuit (pina si analizele pentru certificatul medical prenuptial a trebuit sa le platesc medicului de familie !). Nici acum nu sint bolnava, am avut doar indrazneala de a ramine insarcinata ! Oare chiar nu am dreptul sa fiu tratata omeneste de catre acest sistem sanitar public ? Chiar nu am dreptul sa-mi aleg medicul ? De unde era sa visez eu acum 7 luni ca medicului meu i se va lua dreptul de ma asista la nastere in spital ? Si pina la urma urmei de ce mergi la UN medic sa-ti urmareasca sarcina ? Nu ca sa fi asistata la nastere de un om de incredere, pe care-l cunosti si care te cunoaste ca pacienta ? Ca doar nu ai ramas insarcinata doar de dragul de a sta umflata 9 luni de zile. Scopul final este totusi sa dai nastere copilasului tau.
As vrea sa pot face ceva pentru ca situatia asta sa revina la normal, dar nu stiu ce anume as putea face ? Cui ar trebui sa ma adresez ? Este legal ceea ce se intimpla ?
Daca poate cineva sa-mi raspunda la intrebarile de mai sus, il rog sa ma ajute. Voi posta un mesaj si la Probleme legislative, poate primesc raspuns si de acolo.

Multumesc anticipat pentru ajutor

Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra M spune:

Si eu sunt din Timisoara si ma intereseaza daca e legal. Mi se pare o aberatie. Daca eu vreau sa ma asiste la nastere "bunica" de ce sa platesc taxa. Mi se pare ca e ceva de genul - vine cineva si le face munca si ei mai vor si o taxa.

Andra, 13 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaR spune:

Andra, poti sa vezi raspunsul cu privire la legalitatea taxelor la adresa :

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=16370

Dar mai ramin si alte intrebari ...

Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Asta chiar ca e o aberatie. Chair au voie sa faca asa ceva?


Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 2 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput