Prezenta sotului la nastere

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

quote:
Originally posted by zazzie78


Am sa vorbesc cu doctorul despre prezenta sotului.
Mai am o intrebare: e mai bine in rezerva la Giulesti sau in salon normal (in rezerva iti aduc bebele cu tine sau nu?). Si cat costa o nastere cu Dr. Puia?

Roxana



Eu am nascut cu dr. Puia, prin cezariana si i-am dat 200$ (iulie 2002). Nu costa nasterea, dai cat se da de obicei sau in functie de posibilitati.
Daca nasti normal nu poti sta in rezerva, rezerva e pt. cezariana.
Cand l-am intrebat pe dr. de prezenta sotului a zis ca se poate daca nasc normal, daca imi face cezariana nu (am mai scris despre asta).
Daca vrei sa mai stii ceva intreaba-ma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zazzie78 spune:

Merci frumos, Mariana.
Pai mai spune, e curat, se tipa mult la tine (ma refer la asistente) sau nu? Cum e? Cum sunt saloanele?
O alta problema pe care o am este Puia, pentru ca ma gandesc ca o sa nasc in preajma sarbatorilor si daca nu e acolo...probabil ca o sa-l inlocuiasca Cristescu, pe care nici macar nu l-am vazut vreodata. In general, cam cat se sta in spital dupa o nastere naturala? Hai ca o sa-mi mai vina intrebari in minte, le las pe-astea momentan.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Curatenia cam lasa de dorit Asistentele de la ginecologie sunt cat de cat dragute, cele de la bb sunt mai nesuferite dar daca le dai darul e ok.
Eu am stat la et. 1 unde stau cele care nasc prin cezariana, erau doua saloane cu cate 6-8 paturi, unul cu 4 paturi si AC (eu am stat aici, fiind vara mi-a prins bine) si o rezerva.
La et. 2 sunt saloanele pt. cele care nasc normal, nu stiu cum e acolo.
Dupa o nastere normala daca totul e ok se sta 3 zile. Eu am stat 5.
Pe Cristescu l-am vazut, e de treaba si din ce am mai auzit de la cele care au nascut cu el , e bine.. Ar mai fi si Ion Ionut, pacientele lui Puia mai nasc si cu el, in caz de urgenta. Sper sa ai noroc sa nasti cu Puia. Oricum o sa-ti faca Puia cunostinta cu el daca e ceva.
Nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Acum am venit de la dr. Ion, mi-a zis ca sotul nu are voie in sala de nastere, nici macar daca nasc normal, pt. ca e comuna cu sala de travaliu si n-o sa fie de acord celelalte fete. Cica sint despartite doar printr-o perdeluta, sau ceva subtire in orice caz. Pt. bb a zis sa aduc doar pampersi, deci probabil ceva servetele umede si vreo cremuta, cum a zis si Mariana, si probabil hainute sa-l scoti din spital.

Pupici.

Diana si bebelushul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zazzie78 spune:

La Giulesti se poate ca sotul sa stea cu mamica pe toata durata travaliului si la nastere, nu e nici o problema, am vorbit cu Puia si e OK, a zis ca bineinteles ca o sa fie de mare ajutor sa fie cu mine. Super, m-am linistit!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Sincera sa fiu, intru-cit sint vreo 4 paturi in sala de nasteri si mai e comuna si cu sala de travalie, mie nu mi-ar conveni sa fie barbati in sala, in afara de medici. Mai ales ca cica nu e ca in filme, sa-ti puna un cearceaf pe picioare si doar dr. sa-si bage capul acolo. Iti trage camasuta pina sub sini, si-n rest stai in costumul Evei, sa te vada toata sala. Eu am inteles situatia cind mi-a zis dr. Ion ca barbatii nu au voie in sala de nastere si travaliu, ar trebui si medicii astia sa se puna de acord.

Diana.

Diana si bebelushul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aba spune:

Buna,
Eu nu stiu cum e nasterea in Romania.
Aici, in Israel, sala de nasteri e individuala si dotata cu toate cele de trebuinta, inclusiv asistente si doctori permanenti.
Si ca sa nu ma indepartez de la subiect...sotul meu a fost prezent la ambele nasteri si mi-a fost de mare ajutor. Sentimentul a fost minunat.
Nastere usoara,
Camelia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miguelle spune:

Diana,tu ti-ai pus problema cine te vede cand nasti? La prima nastere eu nici nu am stiut cati oameni erau langa mine. Cu totul altete sunt problemele in acele momente.
Pe mine Cristescu m-a intrebat daca vreau sa stea sotul langa mine si n-am vrut. N-am putut. Cred ca m-ar fi durut si durerea lui (care ar fi aparut vazandu-ma).
Sotii vostri vor sa stea? Pentru ca am impresia ca e destul de greu sa asisti la o nastere in general, darmite a sotiei tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Miguelle, l-am intrebat pe dr. daca sotul poate sa stea cu mine la nastere. Am fi vrut si eu si sotul ca el sa asiste, ma gindeam ca e ca in filme, eu, dr., moasa si sotul. Dar dr. mi-a explicat ca in sala de nastere sint 4 paturi ca e comuna cu sala de travaliu si ca n-ar fi celelalte fete de acord. Si exact asta imi spune toata lumea din spital cu care vorbesc (ma refer la cadrele medicale nu la paciente). Si atunci am zis ca ok, nu se poate, nu se poate. Apoi am aflat si ca stau aproape dezbracata pina nasc, si atunci mi-am pus problema ca acum nu-mi mai convine mie sa fie alti barbati in sala. Si acum cit nu am nici un fel de dureri, nu ma opreste nimic sa-mi pun problema asta, poate ca atunci o sa fie altfel, dar pina atunci nu pot sa nu ma gindesc la asta.
Nu stiu cit de coerenta am fost, ca mor de somn, sper ca s-a inteles.

Diana si bebelushul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Pentru cine nu a nascut inca la Giulesti, dar urmeaza:

De fapt sala de nasteri la Giulesti e asa: din hol se intra in sala de travaliu unde sunt 4 paturi pe care stai intr-o camasa de noapte de-a spitalului, decoltata pana la buric, legata la gat cu niste ate sau nasturi daca ai noroc (nu te gandi sa folosesti camasa ta pentru ca o umplii de sange+ ca ale lor sunt sterilizate). Si fara chilotzei sau altceva pe tine. Chiar si iarna e suficient de cald.
Deci stai in pat intr-o camasuta in ce pozitie poti si tu.

Din sala asta sunt niste usi de sticla care dau spre sala de nastere in care sunt 2 mese ginecologice + aparaturi si instrumente. Se intampla sa nasca 2 persoane in paralel. La mine aproape ca s-a intamplat. Cele 2 mese sunt orientate cu spatele fata de sala de travaliu, asa ca privelistea nu e chiar frontala. Usile se inchid cand naste cineva dar sunt de sticla. Cand esti consultata in timpul travaliului esti pusa pe o masa in sala de nastere sau chiar pe pat in sala de travaliu daca ai perfuzie, daca mesele sunt ocupate, etc.
Din diverse motive eu am stat peste 24 de ore in sala de nasteri si nu a intrat nici un sot pentru mai mult decat cateva secunde sa aduca o sticla cu apa, de ex., care i-a fost luata din usa.

In sala de travaliu roiesc asistente, o infirmiera, rezidenti, medici. Cand naste cineva, in afara de medicul care asista si moasa se mai uita un nr. de rezidenti, in functie de ora. Rezidentii se mai ocupa de tine in travaliu, iti mai monitorizeaza bebeul, iti fac fisa, etc. Ei invata din felul in care te asista medicul pe tine.

3 din paturile din sala de travaliu se pot separa cu perdelute in momentele cand se pun perfuzii, se face anestezie, etc. Nu mai stiu exact daca al patrulea pat avea si el perdelute. Deci conditiile nu prea sunt pentru asistenta tatilor.

Concluzia mea (din ce am trait eu + din ce aud de la voi) este ca in general nu se permite accesul tatalui. Dar exista anumiti medici care fac aceasta favoare uneori. Cand eram eu in travaliu a asistat si profesorul, dar tot fara "tatic". Medicul meu si al Dianei vad ca nu permite. Sa-l schimbam pt. atata lucru? Eu zic ca nu merita.

Iar parerea mea este ca iti pasa cine te vede, mai ales cand esti in travaliu. Eu una sunt genul ca imi pasa oricand.

Poate ca v-am lamurit putin pe voi, gravidutelor. Nu uitati sa va luati cu voi cand nasteti o sticla de apa plata la 2 litri, o cana (ca sa va poata da infirmiera apa in timp ce nasteti - mie mi-a trebuit neaparat apa cand imi trageam rasuflarea intre contractii), si nu va strica sa va aduceti de acasa un pachet cu vata pe care o folositi daca vi se rupe apa. Sa te plimbi pe hol cu vata si fara chilotei e o performanta care nu e la indemana oricui. Ci doar a gravidutelor care stau sa nasca! Daca nu ai vata de acasa iti dau ele, dar uneori nu destula.

Nastere usoara si bebei draguti si sanatosi!

Mergi la inceput