Prezenta sotului la nastere

Prezenta sotului la nastere | Autor: zazzie78

Link direct la acest mesaj

Burtici,
Urmeaza sa nasc in decembrie-ianuarie (sarbatori cu cantec) la Giulesti. Intrebarea e: ce face sotzu, poa' sa stea cu mine au ba? Ca ma cam piss off daca nu, ca daca tot mergem la cursurile de respiratie si altea alea impreuna, el chiar mi-ar fi de mare ajutor. Care stie ceva despre subiectul asta, dati de veste!
Sar'na!

Roxana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Un subiect asemanator a mai fost dezbatut pe forum, vezi link-ul de mai jos, poate iti foloseste:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=13485

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Buna
In primul rand trebuie sa vorbesti cu dr. tau. Daca e de acord - atunci poate sa iti aranjeze sa fii asistata de sot.
Eu am nascut in septembrie 2002 la Cantacuzino cu sotul langa mine. Pot sa-ti spun ca, desi noi nu am urmat cursuri, mi-a fost de un real folos si nu as concepe sa nasc fara sa fie si el acolo.
Din cate stiu eu dr. mea a trebuit sa obtina acordul sefului garzii.
De putut se poate, chiar daca politica spitalului nu incurajeaza chestia asta (tampiti, dupa parerea mea, dar asa era la Cantacuzino).
Deci - vorbeste din timp cu dr. Parerea mea - daca nu e de acord - schimba dr.!

Pupici, bafta si nastere usoara


Monica (1 an) si Sorana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

Zazzie,
eu am nascut de 2 ori cu epidurala cu dr. Badiu, la Municipal.
Sotzul meu a fost cu mine TOT TIMPUL, n-a lipsit nici macar un minut shi nici macar nu s-a pus vreodata problema ca el sa nu stea cu mine.
Deshi nu-s deloc o smiorcaita (am un prag al durerii ridicat),durerile au fost absolut suportabile shi totul a decurs fara probleme, faptul ca el a fost alaturi de mine shi m-a tzinut de mana, a contat enorm pentru mine.
N-a avut nici o legatura ca sotzul este shi el medic, dr. Badiu este un timp mai modern shi mai destupat la minte shi n-am avut nevoie de acordul nimanui ca tatal sa participe la evenimente.
Nu intzeleg de ce prin alte spitale se cer aprobari peste aprobari pentru o epidurala sau pentru ca sotzul sa poata fi alaturi de mama in momentul nashterii!
Oricum, trebuie sa vorbeshti foarte clar cu medicul tau despre asta, daca se poate inainte de ziua Z ! (spune-i ce vrei shi vezi ce zice, ca sa shtii macar cum stai).
Cu sotz sau fara, itzi doresc sa ai o nashtere ushoara shi un bb sanatos shi cuminte! shi ... sarbatori fericite, fara cantec !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Zazzie, eu o sa nasc la Giulesti in ianuarie si tot intrebarea asta ma bintuie si pe mine. Eu ma duc pe 30 oct. la echo si o sa-l intreb pe dr. meu daca se poate. Eu sint la dr. Ion Ionut. Tu cu cine nasti ?

Diana, 29 saptamini

Diana si bebelushul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Eu am nascut tot la Giulesti cu dr. Puia. Mi-a zis ca dac nasc normal poate sta sotul cu mine, nu e nici o problema dar am nascut prin cezariana. La cezariana sotii nu au voie in sala de operatie.
Daca vreti sa mai stiti ceva intrebati-ma. Va raspund cu placere.
Nastere usoara si bb sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Mariana, multumim pt. raspuns. Pt. bb trebuie sa aducem de acasa hainute, pampersi ... ? Si mai ce ?

Diana si bebelushul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Pt, bb trebuie sa aduceti pampers si servetele umede. Pampersi va trebuie cate 8 pe zi, sa nu duceti multi odata ca mai dispar din ei, oricum la alaptat mergeti la 3 ore asa la ora 6 duceti 4 si la 15 - 4, eu asa am procedat. Daca bb are pielea mai sensibile probabil vreo crema sau pudra, mie mi-a zis sa aduc pudra Baneocin pt. Vladut.
Hainute pt. cand va externeaza, sa-l imbracati pe bb., doar atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Mariana, multumesc frumos de informatii. Daca mai am nelamuriri, te mai pisez

Diana si bebelushul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zazzie78 spune:

Sarumana de raspunsuri!
Fetelor, am citit cum ca gravidele ar avea vise mai ciudate. Eu pot spune ca am avut unul, respectiv ca am nascut mai devreme si ca bebe semana cu un bebe, dar avea un fel de aripioare ca de dragon (din filmele pentru copii). Ma bufneste si rasu' cand imi aduc aminte.
Am sa vorbesc cu doctorul despre prezenta sotului.
Mai am o intrebare: e mai bine in rezerva la Giulesti sau in salon normal (in rezerva iti aduc bebele cu tine sau nu?). Si cat costa o nastere cu Dr. Puia?

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zazzie78 spune:

quote:
Originally posted by Diana_b

Zazzie, eu o sa nasc la Giulesti in ianuarie si tot intrebarea asta ma bintuie si pe mine. Eu ma duc pe 30 oct. la echo si o sa-l intreb pe dr. meu daca se poate. Eu sint la dr. Ion Ionut. Tu cu cine nasti ?

Diana, 29 saptamini

Diana si bebelushul.



Diana,
Vad ca sunt cu o saptamana mai "pregnanta" ca tine... eu nasc cu dr. Puia. Am pus intrebarea asta pentru ca mai stiu pe cineva care a nascut tot la Giulesti toamna trecuta si sotul n-a fost lasat nici macar in spital (dar am inteles ca au existat oarece complicatii). Mai spune-mi daca afli noutati.

Roxana

Mergi la inceput