in pragul nasterii

in pragul nasterii | Autor: moka

Link direct la acest mesaj

Doamnelor, desi trec drept o persoana curajoasa si tare, nici bomba atomica nu ma sperie mai tare ca evenimentul vare tre' sa vina. Din ce-am citit pe forum poate sa se intample orice, o sa nasc normal si vreau sa intreb ce sa fac sa scap de frica asta?

Moka

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

auuuuu....Felicitari !!! eu una nu iti pot spune decit sa respiri adinc ,adica sa te calmezi caci frica este mare dar trebuie sa fim "BARBATI" cum vine vorba...
Si eu sunt o fricoasa si tot natural o sa nasc ,,,dar inca nu ma-m gindit la frica ,,,poate va fi doar ceva trecator,,asa ca fi tare si lasa frica deoparte!!!!
Pupici multi si multa sanatate ....
32 saptamini ..Elena

Elena cu burtica & sotul AL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sympa spune:

Hai c-am spart si eu gheata in seara asta si am sa scriu cateva randuri. Promit sa nu ma opresc aici:-). Mai am si eu putin- vreo 2 saptamani si jumatate dar parca refuz sa ma gandesc la ce va fi. Sper doar sa treaca cat mai repede si mai usor. Si eu o sa nasc normal, in cazul in care nu apar complicatii. Fiti optimiste si va trece ...De-abia asteptam sa o avem pe-a noastra "gaza" langa noi.
Va pup si...nastere usoara....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Io zic sa ai o discutie serioasa cu bebe din burtica si sa-i pui in vedere ca trebuie sa iasa ca la carte.. Vezi si tu cu ce negociezi.. bombonele, prajiturici, masinute, papusele.. Gasesti tu ceva pina la urma..

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Fetelor, eu zic sa nu va mai ganditi la nastere. Faceti chestii care va fac mare placere, vizionati un film de dragoste, plangeti la o drama ceva, mergeti la cinema daca mai puteti, faceti o plimbare cu viitorul tatic si incercati sa va odihniti pe ultima suta de metri ca dupa ce vine puiul mic... nu mai aveti timp o vreme.
Nu va fie frica, ganditi-va ca toate femeile trec prin asta si e ceva natural, medicina si stiinta sunt foarte avansate acum - nu se poate intampla nimic rau.
Si mie mi-a fost frica, taaaaareee frica, dar dupa ce totul a trecut, mi-am zis "ce proasta am fost si ce aiurea m-am comportat". Acum imi vine sa rad, dar asta este...
Citeste povestile de pe forum de la "nasterea pe glob" sa vezi ce multi bbi au venit pe lume natural si ce bine le-a fost si lor si mamicilor. Sau nu mai citi nimic... relaxeaza-te!
Oricum, tot ce iti vine tie vei face...
Bafta multa si nastere usoara!
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Moka, uite ca ma bag si eu in discutie, o fricoasa!!! Sa stii ca si mie mi-e frica sa nasc normal, cu toate ca, pe undeva in sufletul meu, as vrea sa traiesc si eu acest...miracol, caci este un miracol!! Eu am nascut cu cezariana acum 5 luni, dureri am indurat si eu, infernale , insa...dupa! Ce pot sa-ti spun...Esti o curajoasa si trebuie sa treci cu bine prin asta! Toate prietenele mele care au nascut natural mi-au spus ca e ceva dumnezeiesc! Cica nu se poate descrie in cuvinte ce simti dupa ce ai nascut si iti tii in brate copilasul! Durerea parca ti-o ia cineva cu mana, iar tu plutesti de fericire! Te felicit inca o data ca ai curajul sa nasti normal, iti doresc nastere usoara si...nu te mai gandi la eveniment, gandeste-te la copilasul tau, care abia asteapta sa vina pe lume si sa-si cunoasca mamica cea curajoasa! Te pup!

_ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Fetele o sa-l citez pe Caragiale: "Zoe, fii barbata!"

Corinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Eu am ignorat momentul asta toata sarcina, desi am citit zeci, poate sute de povesti despre nastere, plus toata teoria despre epidurala, epiziotomie, nastere naturala, cezariana, bla-bla-bla... insa din cand in cand, de obicei in toiul noptii, ma apucau gandurile... cum va fi, cum e la spital, vai de mine, o sa fie cu sange, ma taie, ma chinuie, asistente nasparlii... vorba Mamei Mariana, proasta am mai fost!

Tot ce pot sa-ti spun este ca desi in ultimele doua luni de sarcina am fost in concediu, n-am stat prea mult pe acasa: mergeam la gimnastica, inot, la cumparaturi, m-am agitat o gramada, plus ca am avut pana in ultima clipa lucrari prin casa si muncitori si gauri in betoane si-ti dai seama ce liniste pe capul meu!
Iar cand prindeam cateva momente de acalmie si ma asezam la calculator: www punct desprecopii punct com! Si, iti spun eu, daca nimeresti pe chat s-a terminat cu frica!

Ideea este sa-ti ocupi timpul cat mai mult, sa faci orice iti doresti, ca pe urma o sa-ti fie mai greu, plimba-te mult, mergi la filme, in oras, citeste (daca poti), vezi toate serialele de pe orice program, intr-un cuvant: relaxeaza-te! Iar cand mai vin momentele de panica (pentru ca sigur vor mai veni), gandeste-te numai ca e imposibil sa prevezi momentul nasterii, si toate gandurile tale negre sunt absurde, nimic nu e cum ti-ai imaginat!

Va doresc la toate multa bafta si sa aveti nasteri rapide si usoare si, mai ales, bebei sanatosi!

http://community.webshots.com/user/r0isin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moka spune:

Doamnelor, sunteti toate niste scumpici si io abia astept sa pot povesti despre cum A FOST. Saptamana viitoare e cea cu nr. 40, cred ca de-aia m-am imbolnavit de nervi in halul asta. Noaptea e cel mai greu ca de vreo 10 zile nu mai pot sa dorm, mi-a zis mie doftorul sa iau Diazapam da' io stiu mai bine ca el, bineinteles. Numa' bine de cateva zile suna telefonul intr-una: colegi, amici, cunostinte, discutia e aceeasi: "Draga, am vrut sa vad daca ai nascut... Nu? A, o prietena de-a mea tocmai a venit acasa cu bb, 12 ore s-a chinuit"

Roisin, si io am scapat de muncitori si betoane de curand, macar aveam pe cine sa-mi vars nervii. De plimbat, ce sa zic, ies destul de mult, dar o balena ca mine in doua ore e KO si tre' sa se intoarca acasa. Trei etaje sus, trei jos, pana imi iese sufletu'. Yasmine, sunt mai barbata ca barbatu-meu, oricum, el e sprijinul meu moral, daca duc mana la burta sare ca ars: "Vine bb? Te doare? Ai ceva?" Pot sa-i cer orice, daca "vrea bb" ceva in toiul noptii - ca are pofte, deh - se duce cumintel si ara tot orasul, dar cand vine vorba de nastere... se da rotund da' io-l cunosc mai bine. Pisi_ela, si io am vrut cezariana, dar mi-a trecut, oricum doftoru' meu nu vroia sa faca la rece, in plus am aflat de la terti ca nici nu epidurala nu se omoara. MamaMari, am un stoc de juma' de metru de CD-uri cu filme adunate de pe la altii, ce sa zic, ori plang o ora ori rad o ora, cica e de la hormoni. Parpalak, ma iei la in balon asa... pai tu crezi ca bb a dus lipsa de prajiturici 9 luni? Pai ambalajul abia mai incape pe usa, soro, plus glicemia si colesterolul care sunt in top 10 Romania. Sympa, suntem cam de un leat la burtica, sper sa fii mai OK ca mine. Elena, mie mi-au venit gandurile avalansa dupa ce am trecut de 32 de saptamani.

Una peste alta, sunt sau nu bolnava de nervi?

Moka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

moka, cum sa te iau in balon, mai? Asa, iti ziceam cum am mai citit p-aicea de-un tatic, care statea cu lanterna prin cele locuri ca sa-i arate lui bebe luminita de la capatul tunelului.. :) Ca sa stie pe un'sa vina! :)
Cit despre nervi, da-i bataie cit cuprinde, ca acuma ai burtica, nu se pune.. :) Nu-ti fa griji cu ambalajul, o sa poti sa te strecori pe-o parte in curind, nu ca acum, cu fata :)

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moka spune:

He, he, Parpalak, te-am prins cu pisicu'n sac. Te dai viteaza acuma, baietu' e mare si bine merci, poze la greu pe site, tati si mami radiaza de fericire iar Paulicu' - ce sa mai zic, scumpic foc si cu freza si fara. Am citit si povestirea ca sa ne cunoastem mai bine. Ai uitat de burti, picioare umflate, gafaieli, etc. si de super incantabila luna a 9-a. Io te iert ca prea mi-a mers la suflet cand v-am vazut pe toti 3 in poze fericiti si frumosi.
Cat despre strecuratul pe-o parte n-as baga mana in foc ca de ambalaj sunt atasate frontal in partea de sus si simetric doua anexe maricele - sa de Domnu' sa fie si productive cand o fi momentu'.
A, am uitat: tati n-a ajuns inca la lanterna, dar seara la culcare tre' sa-l aduc pe bb sa-i spuna o poveste, cam in dreptul buricului, ca pe acolo are el impresia ca e sonorizarea mai buna.

Moka

Mergi la inceput