nastere in apa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen.breten spune:

Am o prietena care a nascut in apa si a fost foarte multumita. Din pacate in Romania nasterea in apa era posibila doar in orasul Victoria dar acum s-a desfiintat.

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Au am citit pe Internet o multime de povesti despre nasteri in apa, si pe mine m-ar fi tentat ideea dar la noi in Romania nu e posibil. Pentru fetele din State, puteti sa accesati adresa http://www.waterbirthinfo.com/ si puteti citi acolo multe informatii si povesti adevarate.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Scuffy, GabiG a mai spus cate ceva.Tot cam asa mi-a spus si mei medicul, ca pot exista riscuri in ceea ce priveste modalitatea de nastere:esti singura in apa, moasele nu au voie decat sa bage mana s averifice, si sa se uite, orice alt instrument chirurgical poate fi daunator.Probleme cu copilul nu sunt mari, copilul iese in apa, este obisnuit, dar practic prima data respira afara, la contactul cu aerul.Pot fi sangerari masive, iar medicii nu-si pot da seama de cantitatea de sange-poate fi uneori mare, sau mica.Apoi, infectiile sunt mult mai usor de capatat in cazul acestei nasteri...Si eu sunt putin speriata..dar voi intreba medicul ce este cel mai bine pentru mine si copil.Ca nu as vrea sa sufere..el este cel mai important.Poate o fi nascut cineva si ne spune.Eu m-am gandit sa aleg aceasta posibilitate, datorita reducerii durerilor din timpul nasterii, si de obicei nu sunt de acord cu medicamente -iau prea putine, iar acum nimic, mi-e frica pentru bebe.
Sa fim curajoase toate...si sa fie bine.

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'
Iubi, mamica cu burtica:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

N-am stiut ca s-a inchis clinica de la Victoria..stiu de ea de ani de zile...pacat.Era singura posibilitate pentru o astefel de nastere in Romania....imi pare rau..erau foarte buni, din cate am auzit....

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'
Iubi, mamica cu burtica:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cricri spune:

Buna fetelor!
Eu zic DIN EXPERIENTA, sa nu va faceti probleme cu nastrea in apa.
Eu am nascut fetita in apa, si doar o fetita am.
Babee, am vazut ca esti din Austria, eu am nascut in Austria, aici insa nu se dau in vint dupa nasterea in apa, fiindca in apa te relaxezi si "dureaza" mai mult.
In cazul meu am avut noroc ca in camera cu "cada" nu era nimeni.
Moasa mea a controlat tot timpul dilatatia mea, a pus in apa saruri, mereu venea si vedea daca s-a racit apa, si dadea drumul la robinetul cald, ca sa am mereu aceeasi temperatura, am avut muzica, a fost tot timpul linga mine.
Zic "cada", fiindca era ca o cada (vana) rotunda, cu minere si proiectata destul de ingenios, ca avea si locuri unde sa-ti pui picioarele.
Eu, din pacate m-am rupt, asa ca nu tine chestia ca in apa nu te rupi.
Daca tot mai esti in Austria, si o sa nasti aici, eu te sfatuiesc sa faci un curs prenatal. Te invata multe chestii folositoare.
Eu nu am facut cursul, si mi-a parut rau, fiindca moasa imi zicea mereu cum sa respir....cum auzea ca ma vait altfel, cum imi zicea foarte foarte calm , cum sa respir....

Daca mai sunt intrebari, intrebati-ma, eu o sa va spun din experienta mea.

Desi am detaliat nasterea fetitei mele, nu gasesc acum link-ul.
Cum il gasesc vi-l retrimit.

cricri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cricri spune:

Am gasit:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=4874
dar din cite am recitit acum, nu am scris foarte detaliat...fiindca chiar eram o mamica "proaspata".

cricri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Hai ca raspund cam cu intarziere scuze, mam interesat pe mine ma costa in jur de 3000$ dar eu nu am asigurare dar doctoru ma sfatuit sa nu nasc in apa, fiind la prima nastere e cam riscant si mia zis ca, cu epidulara nu prea simti mare lucru.Inca nu stiu cum o sa nasc e mai am 3luni jumate asa ca ma mai gandesc.Tu te-ai gandit?cum o sa nasti?

anita

Mergi la inceput