nastere in apa

nastere in apa | Autor: Scuffy

Link direct la acest mesaj

ce stiti despre nasterea in apa? v-ati gandit la alternativa asta?

scuffy

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Sincera sa fiu ma gandesc serios la alternativa asta, nu stiu prea multe dar am auzit ca nu ai dureri prea mari si cum sunt la prima nastere sunt speriata de bombe.Mie mie frica de o injectie deci .....iti dai deama

anita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Scuffy spune:

cred ca ne luam de mana, si eu sunt la fel. la dentist cand imi facea anestezie imi dadea un calmant inainte. pe aici (in America) nu cred ca intra in asigurarea medicala si altfel cred ca costa destul de mult. ma voi interesa. vad ca tu esti in cipru. daca aflii ceva, cat costa, daca poate fi acoperita de asigurare, spune-mi si mie.
scuffy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaEma spune:

Buna
Ultima data cand am fost la control asistenata mi-a zis sa merg in spital unde voi naste sa ma obijnuiesc cu locul sa aleg cu vreau sa nasc. Nu am intrebat daca asigurarea acopera nasterea sub apa, o sa intreb data viitoare si o sa va spun. Scuffy cred ca depinde si ce fel de asigurare ai.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Si eu vreau sa nasc in apa-....imi e frica rau ca ma doare si ca ma rup..dar sunt si riscuri...Sa speram ca totul va fi bine.Pentru mine, la o asigurare normala(primita prin munca, si nu privata), se acopera integral costurile de spitalizare, nastere, etc.Indiferent daca este nastere normala, prin cezariana sau in apa.Succes fetelor, si sa fim barbate

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'
Iubi, mamica cu burtica:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Scuffy spune:

ce riscuri stii tu ca ar fi?
am tot citit si pare ca singura preocupare ar fi ca bebele nu poate respira in apa, dar am inteles ca respira prin cordonul ombilical al mamei pana in momentul in care iese si apoi il scoate imediat din apa, il pune pe pieptul mamei si ii lasa picioarele inauntru, de fapt partea de jos a corpului, ca sa nu se raceasca brusc. in rest, am citit ca totul ar fi sigur.

scuffy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Si eu sunt la prima nastere si vreau as nasc in apa ,,doar caci nu sunt sigura daca acopera asigurarea medicala !!!...se zice ca nu sunt dureri chiar asa de mari dar totusi sunt dureri...la fel cum au spus si fetele mie imi este frica de o mica injectie dar de nastere ...


Elena cu burtica si sotul AL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:


Eu n-am nascut sub apa,dar majoritatea travaliului,pina mi-au facut epidurala,am stat intr-o cada imensa cu apa calda si a fost super,am simtit doar 20-30% din intensitatea durerilor.

Iren&Bogdanelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dafneea spune:

Chiar nu ne poate ajuta nimeni cu detalii despre acest subiect?
N-a experimentat nimeni, nicaieri aceasta modalitate de nastere?
Astept cu sufletul la gura informatii de la cineva care a facut asta!
Eu vreau, oricum sa nasc asa, doar pe baza catorva documentare vazute la tv.
Din senzatiile cu care am ramas pot sa le spun fetelor care se tem si de o injectie ca nu cred ca li se potriveste.
Avand in vedere ca nu exista nici un fel de anesteziere, cred ca e nevoie de multa rezistenta la durere si de mult autocontrol.
Astept pareri ale celor care au trecut prin asa ceva!
Multzam'!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Scuffy spune:

dar pe de alta parte durerea se atenueaza mult si nu mai simti asa presiune in apa. asta e ce am mai citit. dar nu se poate face si epiduriala si sa nasti in apa in acelasi timp?
scuffy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabiG spune:

Dragelor,
si eu la prima nastere am fost foarte incintata de idee, m-am interesat si ceea ce mi-au spus a fost faptul ca pentru prima nastere nu este indicata nasterea in apa din mai multe motive, unul fiind acela ca, canalul de nastere nu este format si se pot ivi probleme, al doilea ca esti singura singurica in apa, ei (dr. , moasa) sint pe linga micul bazin incare urmeaza sa nasti, deci cu mare lucru nu te pot ajuta...de pe margine. Mai erau citeva chestii dar nu le mai tin minte, din pacate. Cind va fi cazul ma voi interesa pentru a doua nastere. Se pune insa si problema epiziotomiei
Aici este acoperit de asigurari.

si Francesca 1an2 luni
Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are!
http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi

Mergi la inceput