despre tzarani

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena123456 spune:

Citind ce a scris jade ma duce cu gandul la Marin Preda

Marina draga...Marin Preda in Cel mai iubit dintre pamanteni zicea"
suntem un popor de necredinciosi, nu pentru ca nu am avea credinta , ci pentru ca luam totul in deradere"

Jade a relatat o realitate obiectiva a taranului roman "emancipat"...de ce nu esti de acord cu ea?...Un Moromete al acestui secol, real.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Ce frumos ai scris, jade

M-a apucat nostalgia dupa o copilarie la tara, pe care am "petrecut-o" din pacate doar prin intermediul cartilor: eu din Bucuresti, bunici la Ploiesti (aveau curte, gradina si vie, dar tot in oras locuiau), de fapt nu am habar ce inseamna cu adevarat la tara. Din pacate.

In Germania (si in mai multe tari europene) se organizeaza vacante "la tara", unde copiii pot vedea animalele de pe langa casa omului si de pe camp, stransul fanului, mulsul vacii, unde se pot juca in natura... Am ajuns cu alte cuvinte sa platim pentru acest "regres" organizat. Deci ceva-ceva e acolo care merita o mare nostalgie si un mare respect.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Jade frumos scris.

Marina bine ca tii tu piept tuturor.

Mey nu va place satul romanesc... dar lucrurile evolueaza pentru ca noi le facem sa evolueze, nu?

Cand vine taranul care n-a pus ingrasaminte ci balegar cu rosiile in piata si cere pret de trufanda ca-s primele rosii adevarate, aparate cu truda de insecte si vreme... ii intoarceti spatele si-i spuneti ca n-aveti bani, ca-i lacom... Si nu e...muncea mai putin cu o stropitura de pesticid si cateva de ingrasamant.
Dar cand n-apuca sa intre pe piata ca-l pandesc gastile mafiote si-l lasa fara marfa daca nu vrea sa le-o vanda lor en-gros... Atunci interveniti? Nu.
Dar cand celor care nu erau in nu stiu cati kilometri de o urbe li s-a interzis sa vina pe piata cu produse, cum o fost?
A protestat careva? Nu prea.
Si asa o data de doua ori... mai vedeai cate o mamaie pripasita prin fata unui bloc cu rosii de miroseau a rosii.
Cand eram eu copila barbatii ramaneau la munca si femeile vindeau in piata. Arareori vreun barbat cu ele. Ehhh a fost... si noi i-am dat un picior sa se duca drept in prapastie.
Da oierii... va amintiti cand am intrat in EU? Cand Romania n-a negociat sa avem macar vreun vin/palinca/branza ca marca inregistrata? Dar cand o fost transhumanta oilor interzisa... unde va uitati. Oierii din Poiana Sibiului vandura oile pe nimic. Din ciobani din Marginimea Sibiului plecau cu oile in Dobrogea. Imi aduc aminte de-o sora a bunicei ... plangea asa... ne-oti lasat maica fara brate tinere si cuvant. S-am plans cu ea...de mila ei. Era inca-n costum po****r. Toata viata ei a fost. Acum a ajuns orasanca.

Eu ma uit la sat si ma gandesc cate n-am facut eu.
Costumele po****re... voi purtati vara ii? Nu... eh uita indiencele de aici poarta la sarbatori sari-uri sau altele. Araboaicele isi poarta costumele. De fabrica de zi cu zi, dar tesute de mana de sarbatori. Voi o faceti? Cand ati purtat ultima oara o ie? Eventual de mana? Pai daca voi nu purtati cine stie sa le faca moare de foame.
Da obiecte de lemn? Da la casele si balcoanele voastre v=ati pus ulcioare de lut sau ce-i mai comod de pe la Carrefour din ceramica?
Eh uite in Proventa la vile gasesti ceramica locala.
http://www.osoleildantibes.fr/index1.html
Si-n case, ba chiar si numerele de casa poti sa le iei in faianta.
Da papusi si sperietori e ciori aveti pentru copii? Sau le luau Chicco catelul dand din coada si cumparam Mos Craciun gonflabil?

Da vacantele le faceti la tara? Ati cumparat vreo casuta si ati refacut toate comoditatile, dar ati pastrat arhitectura, stergarele, portile de lemn, curtea cu pietre de rau, damigenele si ulcioarele? Sau ati ras harbul si facut o vila cu trei etaje, cu barbecue, curte asfaltata si porti ultimul racnet ca sa nu intre si sa nici nu se zagaiasca mizerabilii invidiosi?
Nu dragele mele, noi le-am spus taranilor nostri ca nu-i frumos clipa de clipa. Noi cei cu putere de cumparare decidem incotro o iau traditiile vechi. Noi decidem ca-i cool sa fim altfel decat ei si prin deciziile noastre i-am saracit pe cei care tineau traditiile si incet incet am rasturnat ordinea satului aia care mai ramasese dupa comunisti... si gata acum dupa ce striviram gandacul "taran" ii plangem de mila si aruncam dupa musca colorata care se hraneste cu resturile gandacului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB

Jade frumos scris.

Marina bine ca tii tu piept tuturor.

Mey nu va place satul romanesc... dar lucrurile evolueaza pentru ca noi le facem sa evolueze, nu?

Cand vine taranul care n-a pus ingrasaminte ci balegar cu rosiile in piata si cere pret de trufanda ca-s primele rosii adevarate, aparate cu truda de insecte si vreme... ii intoarceti spatele si-i spuneti ca n-aveti bani, ca-i lacom... Si nu e...muncea mai putin cu o stropitura de pesticid si cateva de ingrasamant.
Dar cand n-apuca sa intre pe piata ca-l pandesc gastile mafiote si-l lasa fara marfa daca nu vrea sa le-o vanda lor en-gros... Atunci interveniti? Nu.
Dar cand celor care nu erau in nu stiu cati kilometri de o urbe li s-a interzis sa vina pe piata cu produse, cum o fost?
A protestat careva? Nu prea.
Si asa o data de doua ori... mai vedeai cate o mamaie pripasita prin fata unui bloc cu rosii de miroseau a rosii.
Cand eram eu copila barbatii ramaneau la munca si femeile vindeau in piata. Arareori vreun barbat cu ele. Ehhh a fost... si noi i-am dat un picior sa se duca drept in prapastie.
Da oierii... va amintiti cand am intrat in EU? Cand Romania n-a negociat sa avem macar vreun vin/palinca/branza ca marca inregistrata? Dar cand o fost transhumanta oilor interzisa... unde va uitati. Oierii din Poiana Sibiului vandura oile pe nimic. Din ciobani din Marginimea Sibiului plecau cu oile in Dobrogea. Imi aduc aminte de-o sora a bunicei ... plangea asa... ne-oti lasat maica fara brate tinere si cuvant. S-am plans cu ea...de mila ei. Era inca-n costum po****r. Toata viata ei a fost. Acum a ajuns orasanca.

Eu ma uit la sat si ma gandesc cate n-am facut eu.
Costumele po****re... voi purtati vara ii? Nu... eh uita indiencele de aici poarta la sarbatori sari-uri sau altele. Araboaicele isi poarta costumele. De fabrica de zi cu zi, dar tesute de mana de sarbatori. Voi o faceti? Cand ati purtat ultima oara o ie? Eventual de mana? Pai daca voi nu purtati cine stie sa le faca moare de foame.
Da obiecte de lemn? Da la casele si balcoanele voastre v=ati pus ulcioare de lut sau ce-i mai comod de pe la Carrefour din ceramica?
Eh uite in Proventa la vile gasesti ceramica locala.
http://www.osoleildantibes.fr/index1.html
Si-n case, ba chiar si numerele de casa poti sa le iei in faianta.
Da papusi si sperietori e ciori aveti pentru copii? Sau le luau Chicco catelul dand din coada si cumparam Mos Craciun gonflabil?

Da vacantele le faceti la tara? Ati cumparat vreo casuta si ati refacut toate comoditatile, dar ati pastrat arhitectura, stergarele, portile de lemn, curtea cu pietre de rau, damigenele si ulcioarele? Sau ati ras harbul si facut o vila cu trei etaje, cu barbecue, curte asfaltata si porti ultimul racnet ca sa nu intre si sa nici nu se zagaiasca mizerabilii invidiosi?
Nu dragele mele, noi le-am spus taranilor nostri ca nu-i frumos clipa de clipa. Noi cei cu putere de cumparare decidem incotro o iau traditiile vechi. Noi decidem ca-i cool sa fim altfel decat ei si prin deciziile noastre i-am saracit pe cei care tineau traditiile si incet incet am rasturnat ordinea satului aia care mai ramasese dupa comunisti... si gata acum dupa ce striviram gandacul "taran" ii plangem de mila si aruncam dupa musca colorata care se hraneste cu resturile gandacului.



de la mine pentru postarea asta;


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB

Jade frumos scris.

Marina bine ca tii tu piept tuturor.

Mey nu va place satul romanesc... dar lucrurile evolueaza pentru ca noi le facem sa evolueze, nu?

Cand vine taranul care n-a pus ingrasaminte ci balegar cu rosiile in piata si cere pret de trufanda ca-s primele rosii adevarate, aparate cu truda de insecte si vreme... ii intoarceti spatele si-i spuneti ca n-aveti bani, ca-i lacom... Si nu e...muncea mai putin cu o stropitura de pesticid si cateva de ingrasamant.
Dar cand n-apuca sa intre pe piata ca-l pandesc gastile mafiote si-l lasa fara marfa daca nu vrea sa le-o vanda lor en-gros... Atunci interveniti? Nu.
Dar cand celor care nu erau in nu stiu cati kilometri de o urbe li s-a interzis sa vina pe piata cu produse, cum o fost?
A protestat careva? Nu prea.
Si asa o data de doua ori... mai vedeai cate o mamaie pripasita prin fata unui bloc cu rosii de miroseau a rosii.
Cand eram eu copila barbatii ramaneau la munca si femeile vindeau in piata. Arareori vreun barbat cu ele. Ehhh a fost... si noi i-am dat un picior sa se duca drept in prapastie.
Da oierii... va amintiti cand am intrat in EU? Cand Romania n-a negociat sa avem macar vreun vin/palinca/branza ca marca inregistrata? Dar cand o fost transhumanta oilor interzisa... unde va uitati. Oierii din Poiana Sibiului vandura oile pe nimic. Din ciobani din Marginimea Sibiului plecau cu oile in Dobrogea. Imi aduc aminte de-o sora a bunicei ... plangea asa... ne-oti lasat maica fara brate tinere si cuvant. S-am plans cu ea...de mila ei. Era inca-n costum po****r. Toata viata ei a fost. Acum a ajuns orasanca.

Eu ma uit la sat si ma gandesc cate n-am facut eu.
Costumele po****re... voi purtati vara ii? Nu... eh uita indiencele de aici poarta la sarbatori sari-uri sau altele. Araboaicele isi poarta costumele. De fabrica de zi cu zi, dar tesute de mana de sarbatori. Voi o faceti? Cand ati purtat ultima oara o ie? Eventual de mana? Pai daca voi nu purtati cine stie sa le faca moare de foame.
Da obiecte de lemn? Da la casele si balcoanele voastre v=ati pus ulcioare de lut sau ce-i mai comod de pe la Carrefour din ceramica?
Eh uite in Proventa la vile gasesti ceramica locala.
http://www.osoleildantibes.fr/index1.html
Si-n case, ba chiar si numerele de casa poti sa le iei in faianta.
Da papusi si sperietori e ciori aveti pentru copii? Sau le luau Chicco catelul dand din coada si cumparam Mos Craciun gonflabil?

Da vacantele le faceti la tara? Ati cumparat vreo casuta si ati refacut toate comoditatile, dar ati pastrat arhitectura, stergarele, portile de lemn, curtea cu pietre de rau, damigenele si ulcioarele? Sau ati ras harbul si facut o vila cu trei etaje, cu barbecue, curte asfaltata si porti ultimul racnet ca sa nu intre si sa nici nu se zagaiasca mizerabilii invidiosi?
Nu dragele mele, noi le-am spus taranilor nostri ca nu-i frumos clipa de clipa. Noi cei cu putere de cumparare decidem incotro o iau traditiile vechi. Noi decidem ca-i cool sa fim altfel decat ei si prin deciziile noastre i-am saracit pe cei care tineau traditiile si incet incet am rasturnat ordinea satului aia care mai ramasese dupa comunisti... si gata acum dupa ce striviram gandacul "taran" ii plangem de mila si aruncam dupa musca colorata care se hraneste cu resturile gandacului.



AB, ai scris foarte la obiect si pentru asta ai de la mine.
Eu as mai adauga ca tocmai cei care trebuiau sa negocieze pana la sange cu U.E. pentru pastrearea transhumantei oilor, pentru a inregistra ca produse romanesti de marca tuica de pruna, palinca si branza romanesca,vestitul salam de Sibiu- sunt niste oameni care nu tin la traditii, nu stiu ce inseamna pentru omul de la tara un animal pe langa casa, aceia care nu au negociat nu stiu nimic despre ceea ce inseamna "pur romanesc". Aceste persoane se bucura cand vad cat "progres"(eu l-as numi regres!) a ajuns in satele romanesti.
Asta este, romanii nu stiu sa-si puna in valoare identitatea si asta este valabil nu numai in ceea ce priveste satul romanesc ci in mai multe domenii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ab...Acsor...de ce suntem noi de vina ca evolueaza (in rau) satul romanesc? De ce trebuie sa ne imbracam noi, de la oras, in port national, daca n-am facut-o niciodata pana acum? De ce suntem de vina pentru ca oile nu mai pleaca colo-colo, mafia e prezenta in piete, salamul de Sibiu nu e marca inregistrata, marfa nu se mai gusta, ci e ambalata? De ce (justificat, nu asa...) rosiile "bio" trebuie sa fie mai scumpe, ca pana de curand ne mandream cu produsele romanesti, ca erau "curate", a trebuit sa le scoata pe cele "chimice", nu mai ieftine, ca sa le poata scumpi pe cele crescute asa din tata-n fiu...
De aia pica satul, din cauza puterii noastre de cumparare? Atunci e grav, ca puterea noastra-i mica...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Rufus puterea noastra-i mica oricum

AB ai scris logic, dar nu inteleg de ce ne pui tirul asta de intrebari? Ca nu cred sa fi simtit vreo nuanta de repros in postarea initiala a lui Jade, ci doar un remember al vremurilor de mai demutl fata de "evolutia" de azi. Cred ca era doar o constatare de genul "uite cum e satul romanesc de azi, cu traditiile in coma profunda... spre disparitie". Este adevarat ca eu una, nu am facut nimic ca sa pastrez traditiile, cum as fi putut sa o fac atit timp cat nu am aproape nici o legatura cu viata la tzara?
Apropos de exemplele tale, uite ca mama si-a rearanjat o casa batrineasca de la tara folosind majoritatea materialelor din care a fost construita initial, ba si-a mai facut si niste alei prin curte ingradite cu caramizile vechi ale casei, singurele modernizari sunt wc-ul si baia in casa, si furtunul de udat curtea Dar, deh, cine mai vrea sa iasa noaptea prin curte pt un pipi? In orice caz, asta nu e pierdere a traditiilor, doar o imbunatatire a nivelului de trai.
Iar ie zau ca as purta, dar nu am una autentica, am vazut pe la magazine unele noi, dar prea scumpe (pe la 250 Ron bucata) si nici nu cred ca mi-ar sta bine
Cedez placerea asta unei fete blonde cu cosite luuungi si ochi ca albastrelele; cred ca i s-ar potrivi mult mai bine





Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hai la plimbare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cayaaimee spune:

Mie mi-a placut subiectul si erau multe de scris. Se pierd multe din traditiile romanesti si incep sa constat cu tristele cat imi lipseste banala dulceata de la bunica , gemul mamei, zacusca , fructele din copaci de la tara , ouale de la tara si nu "ouale de tara" Nu mai isi bat capul "taranii" sa mai faca nimic.Asta nu inseamna ca faceau si ouale Isi asteapta cu drag copii din tari straine sa se mai faleasca in sat cu masinile AUDI , neaparat in fata portii, ca daca o baga in curte nu se vede....
Mie mama nu mi-a aratat cum sa fac anumite preparate pentru "camara " si acum , cand le simt lipsa , ii cer retetele....cine stie ce ma apuca pe la batranete.....
Adevarul ca eu cand ajung la tara mereu le spun bunicilor sa nu se mai chinuie cu crescutul vacii , ca au 80 de ani, mai bine cumpara saptamanal kg-ul de carne si gata, nu trezire la 5 , nu dat apa la animal.....dar odata cu ei dispar multe lucruri frumoase si netransmise din lipsa de "ucenici". Sa fiu eu invechita sau ...?
Am scis multe dar nu stiu daca le-am scis coerent si daca mi-am exprimat ideea astfel incat sa fiu inteleasa. O zi minunata tuturor

Ionut Lucian - 27 decembrie 2004 -

"Nu stiu ce vreau sa fac , dar stiu ce fel de femeie vreau sa fiu "

http://s384.photobucket.com/albums/oo284/cayaaimee/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Citat:
citat din mesajul lui cayaaimee

Mie mi-a placut subiectul si erau multe de scris. Se pierd multe din traditiile romanesti si incep sa constat cu tristele cat imi lipseste banala dulceata de la bunica , gemul mamei, zacusca , fructele din copaci de la tara , ouale de la tara si nu "ouale de tara" Nu mai isi bat capul "taranii" sa mai faca nimic.Asta nu inseamna ca faceau si ouale Isi asteapta cu drag copii din tari straine sa se mai faleasca in sat cu masinile AUDI , neaparat in fata portii, ca daca o baga in curte nu se vede....
Mie mama nu mi-a aratat cum sa fac anumite preparate pentru "camara " si acum , cand le simt lipsa , ii cer retetele....cine stie ce ma apuca pe la batranete.....
.................................



Mai distractiv e cand auzi "oua de tzaran"





Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hai la plimbare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Iar 8 pagini adunate cu ce ar trebui sa faca altii ...cei de la oras le au pe toate in ordine si disciplina si acum vor sa-i educe putin pe cei de la sate..sa nu-si piarda identitatea si traditia.
Aia la oras isi pun termopane Gealan dar aia la tara nu au voie.

Tara vrea voluntari....unul nu ar zice "yo de azi imi vind cele 4 camere de la oras si ma mut in munti sa duc traditia mai departe"

Mergi la inceput