AZI e verdictul cu Ucraina - la Haga

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

OMV-ul a facut o foarte buna afacere cu guvernul nastase si s-a asigurat ca actele sa fie bine facute.

Te cred cind spui ca OMV-ul a facut o foarte buna afacere.



Citat:
citat din mesajul lui b.nica

P.S.De cand raspund la acest subiect mi s-a dat peste cap calculatorul; am posibilitatea sa aflu daca este deliberata aceasta defectiune si cine a facut-o, asa ca pana maine cand vin oamenii cinstiti la munca,ar fi bine sa va revizuiti intentiile aceia care presupun ca mi-au facut necazul.



Ca medic, ne poti spune ce indica aceste simptome?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

b.nica, tu ce argumente ai sa crezi toata gargara pe care o spun unii la tembelizor, cu interesele meschine ale altora (nu ale lor), cu cifrele aberante si cu demagogia ieftina ca noi nu vrem sa ne vindem patria? Nu pot sa inteleg....


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

b.nica sper ca a fost o gluma asta cu calculatorul, dar daca crezi ca noi ti-am hackerit PC-ul pe motive de resurse naturale furate sau nefurat e grav

B.bica banuiesc ca ma suspectezi ca sunt patriciu sub acoperire dar nu sunt asa fin cunoscator

nu pot sa-mi dau cu parerea ce se intampla daca nu se semna ctr din 2008 ca nu l-am citit decat in diagonala pe ala de pe site-ul anrm, dar banuiesc ca era in afara legii si trebuia actualizat altfel era nul si sterling ii putea da in judecata in orice secunda. Fara sa citesc contractul dinainte de 2008 si ctr de atunci imi dau cu parerea de aiurea. Banuiesc ca era o clauza de actualizare in functie de schimbarea legislatiei. Ceea ce pot insa spune cu siguranta ca ultima lege a petrolului din 2004 consfinteste in RO ctr de concesiune si plata redeventelor pe productie nu impartirea productiei, asa ca mie imi scapa ilegalitatea cu Sterling.
Acum putem face o dezbatere despre justetea concesiunii vs impartirea productiei, asta e alta discutie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Sirimie,da-mi voie sa spun si eu ca tu deturnezi o problema f. importanta pt. tara,minimalizand-o DELIBERAT,pt. ca sa-ti sustii un meschin interes politic.

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Eliza 5, raspunsul tau este revoltator de cinic si demonstreaza ca intentiile tale nu se suprapun intentiilor unui bun roman.

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
P.S.De cand raspund la acest subiect mi s-a dat peste cap calculatorul; am posibilitatea sa aflu daca este deliberata aceasta defectiune si cine a facut-o, asa ca pana maine cand vin oamenii cinstiti la munca,ar fi bine sa va revizuiti intentiile aceia care presupun ca mi-au facut necazul.

Cate o pentru hackeritzele Simona si Eliza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Imi pregatesc incontinuare coasa pentru a pedepsi vinzatorii de tara, si, intre timp, ma mai uit pe niste cifre culese din presa:

- Sterling - concesiune de 4.100 de kmp
- OMV-Petrom - concesiune de 13.900 kmp

prin decizia de la Haga, se pot opera, din suprafetele deja concesionate, pe:
- Sterling -530 kmp.
- OMV-Petrom -4.000 kmp.
Restul suprafetei obtinute la Haga nu este concesionata.

Sa ne bucuram, asadar, ca, totusi, potul cel mare l-a luat OMV, nu ticalosii imperialisti de la Sterling?
Pai, cica nu.
Detalii privind contractul cu OMV, atit cit se stie: www.dailybusiness.ro/stiri-companii/clauza-de-concurenta-ar-putea-sa-mareasca-redeventa-platita-de-petrom_cat-1-14370" target="_blank">aici

Am aflat si raspunsul la intrebarea mea privind nivelul uzual, in lume, al redeventelor, in acest articol:
http://www.romanialibera.ro/a39708/omv-plateste-cea-mai-mica-redeventa-din-lume.html

Hm, se cam string clienti pentru coasa asta de-o ascut....

Apropo, contractul cu Bechtel cine l-a semnat?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

vad ca presa e scandal e la mare cautare in Romania
uite asa la un simplu google cu textul royalty for oil in France : http://www.energie.minefi.gouv.fr/energie/petrole/beph-ang/ang-guide-hydro.htm

mai cautati dupa alte tari ca sa va dati seama ca nu avem chiar asa redevente mici si amarate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Inca ceva, despre "Ce se intampla daca nu se refacea si semna contractul cu Sterling in noiembrie 2008"

"In 1992, I C E Rompetrol SA a incheiat cu Entreprise Oil PLC din Marea Britanie un contract de concesiune pe 25 de ani pentru explorare si exploatare a celor doua zone de care se face vorbire acum. Prin HG 570/1992, guvernul Stolojan a aprobat aceasta concesiune.
...
Ulterior, Entreprise a cedat drepturile ei unei alte societati, care la randul ei a cedat afacerea lui Sterling Resources, care este o companie foarte puternica din Canada.
...
Un lucru este clar, contractul a fost reinnoit de fiecare guvernare ulterioara. Cred ca nimeni nu era nebun sa plateasca daune.
...
HG 1446/2008 aproba semnarea continuarii contractului, semnare care a avut loc in august 2007. Este un act normativ cat se poate de normal, in concordanta cu legislatia Romaniei si care a mai avut de rezolvat si o modificare a Legii petrolului."

http://stiri.kappa.ro/economie/gabudeanu-reinnoit-nebun-daune/stire_174889.html




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

ultima clarificare si ma duc sa ma culc...asta ca sa nu se interpreteze articolul ilenei si sa evitam comentariile de ce avea Rompetrol concesiune in 1992
Rompetrol este fosta companie de stat romaneasca care activa in strainatate si a fost privatizata in 1993.
sursa: http://www.rompetrol.ro/online/index.php?_website_id=1&page_id=230



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

b.nica, cel pe care-l banuiesti ca a intrat in calculatorul tau ti-a sters azi dimineata PS-ul de la postarea ta de ieri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

OMV-ul a facut o foarte buna afacere cu guvernul nastase si s-a asigurat ca actele sa fie bine facute.

Te cred cind spui ca OMV-ul a facut o foarte buna afacere.



Ca medic, ne poti spune ce indica aceste simptome?


www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details

Nu ati inteles eu ma refeream la OMV,exclusiv,ca afacut o afacere buna pt. noi nu.

Mergi la inceput