masoneria feminina

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

Super interesant!
habar nu aveam ca O.U. e privit cu reticenta etc.Mi-am facut o imagine despre el si organizatie, urmarind cand si cand presa ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Obedienta Feminina am vazut...dar Obedienta Masonica Feminina nu cred ca exista ...auzi si tu...1922 toamna...dovezi ..nu cifre aiurea.


Draga Guestus,

Te suspectez de inocentza simulata

Dupa mintea mea de femeie si dupa cunostintele mele de gramatica a lb ro, expresia obedienta masonica este un pleonasm....
dak accepti termenul de obedienta feminina, atunci accepti existenta lojilor (masonice) feminine in ro, iar dovezile pe care le ceri sunt demonstratii teatrale dragalashe si atat










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Abbi, chiar nu e pleonasm, nu stiu de ce il intelegi tu ca fiind pleonasm. Termenul obedientza masonica este oricum consacrat.

Am vrut sa iau cu copy paste un text de pe un site dar e cu diacritice si nu am timp sa il editez. Da o cautare dupa Obedientza Masonica F.e.m.i.n.i.n.a.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

abbi, stai linistita ca nu m-am suparat. Cum as putea sa ma super pe cineva care sustine ca femenile din Romania nu sunt destul de inteligente, pregatite etc. pt. ...masonerie? Si ca daca sunt inteligente sunt doar la ele acasa...Am citit, am zambit si nu pot decat sa ignor asemenea afirmatii si persoanele care le fac. Sorry!

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604


Am si eu o întrebare: de ce au nevoie femeile sa devina masoane? Doar 'pentru ca pot'? Sau le-ar fi util în vreun fel?
E o întrebare foarte 'pe bune' si as aprecia un raspuns serios, în special din partea fetelor (baietii vor face misto, stiu de pe-acum :( ...)



Gabi3603,

Nu stiu cate din asteptarile tale legate de intrebarea de mai sus, sunt multumite de raspunsul acesta.
Si asta pt ca fiecare persoana care iti va raspunde, va pune in cuvintele ei, propriile asteptari, dorinte, puncte de vedere etc.

Nevoia de apartenenta la un grup social nu o mai discutam, e clara. s-au ocupat de ea si psiho-sociologi si comunicatori(stim pp oamenii se tem mai mult de izolare decat de eroare) iar, motivele(interesele personale, emotionale, pecuniare, de relationare, de comunicare difera de la om la om si converg sau nu cu scopurile grupului etc) nu are rost sa le mai insiram.



intrebarea ta de ce au nevoie femeile sa fie masoane? cere raspunsuri personalizate.(multe dintre motivatiile ilicite au fost taxate pertinent si critic de eunice 78).

Analizand, de la distanta si cu mijloace profane, raspunsul este:eu nu stiu.

Poate pentru ca femeia aceea a capatat un grad mai mare de constientza.
Se uita in jur cu ochi critic si fara sa judece.
Priveste, se intreaba de ce? ...nu ii place ce vede si cauta repere contemporane. Le cauta intr-o maniera care exclude exhibitzionismul, reclama galagioasa si vulgara, constienta fiind de un ce al ei, care isi are locul in partea opusa bichinilor.....
Probabil, femeia despre care am putea vb, stie ca ea poate sa puna umarul, sa fie mai bine...



Repet: eu nu am raspuns pt aceasta intrebare desteapta a ta....eu imi dau cu ....presupusul













Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

Yaia,...... e ok


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

femeile nu sunt acceptate oficial in nici o loja masonica. cele care si-au facut loji nu-s recunoscute. in familia mea americana sunt ceva masoni, iar sotiile activeaza pe langa loja in organizatii caritabile, etc, dar nimic mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

eni, eu sunt abbi.
of topic?...
sa ma introduc:de fel cam incapatzanata...
stiu ca e consacrat termenul de obedienta masonik f.e.m....,dar ca eu il percep asa porind de la urmatorul argument:termenul de obedienta se subsumeaza conceptului de masonerie, e folosit doar in contextul si in sensul de...apartinand, tinand de masonerie...

nu prea mi-s citita, da" eu nu am intalnit acest cuvant(obedienta, cu sens de structura organizatorica), in alt context.


si.........incercam sa il provoc pe guestus, dar, na! k nu mi-a iesit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

femeile nu sunt acceptate oficial in nici o loja masonica. cele care si-au facut loji nu-s recunoscute. in familia mea americana sunt ceva masoni, iar sotiile activeaza pe langa loja in organizatii caritabile, etc, dar nimic mai mult.



Am si eu o curiozitate,asa k te intreb, la modul cel mai serios si poate tu ma poti lamuri, mai ales ca nu suntem of topic in felul acesta:


Care este parerea ta, trecand peste partea de recunoastere etc

In ce fel difera masoneria f.e.m., de cea masculina?

Mergi la inceput
Mergi la inceput