Maternitatea Cantacuzino

Maternitatea Cantacuzino | Autor: sorana

Link direct la acest mesaj

Am nascut acum o luna o fetita mica (2.650 kg, 46 cm). Fata de restul povestilor voastre consider ca am avut noroc. In primul rand am avut o doctorita careia nu-i pot reprosa nimic, nici ca doctor, nici ca om. Maternitatea este destul de curata (nici vorba de gandaci, toaleta poate fi folosita), ai copilul cu tine in camera, in salon de 4. Singura mea nemultumire este legata de asistentele de la copii. Am primit raspunsuri de genul "Da' tu ce crezi, ca ma scol din ora in ora?" cand ceream lapte noaptea sau "Nu-ti dau ca venim noi" - si veneau peste 2 ore - cand am cerut o camasuta. Si asta desi primeau bani in mod constant de la mine.
Ca peste tot (din pacate) trebuie sa dai bani asistentelor si infirmierelor de cate ori vrei ceva. Dar cel putin este curat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Hai sa va povestesc toata nasterea.
Pe la 11 dimineata mi s-a rupt apa. Am stat 1 ora sperand ca apar contractiile. Nu au aparut. Mi-am sunat doctorita. La ora 1 am ajuns la spital impreuna cu sotul, pe care il luasem de la servici.
La 1.30 eram internata. Nu aveam absolut nimic, nici urma de contractii. Mi s-a facut un calciu gluconic. A urmat un soi de circ ca sotul meu vroia sa participe la nastere si ei ziceau ca nu se poate (doctorita mea era de acord). Intr-un final i s-a spus sa-si aduca de acasa haine albe (de parca nu rau tot hanele lui!) ca ei n-au sa-i dea si nu se poate altfel. Pe la 6 seara inca nu se intampla nimic. Mi s-au pus perfuzii. Pe la 7 au inceupt contractiile. Am nascut la 1.30 a doua zi dimineata. Intre timp mi s-a facut Papaverina, Mialgin, xilina, atropina. Din cauza mialginului nu imi aduc aminte prea bine ce s-a intamplat intre ora 9 si ora 11.30. Tot timpul (adica de la 6 la 4 a doua zi) sotul meu nu s-a miscat de langa mine. Doctorita era si ea, fie langa mine, fie foarte aproape (daca o strigam, aparea).
Mi s-a facut o taietura si apoi am fost cusuta. Nasterea propriu-zisa a durat cca. 15 minute timp in care imi aduc aminte ca aveam dureri foarte mari si sotul meu zicea chestii de genul "hai tutu impunge, ca ii vad capul". El mi-a spus ca doctorita a vorbit tot timpul dar eu nu am auzit-o. Cusutul a fost floare la ureche (mi-a facut inca 4 xiline in timpul cusutului). Am vorbit chiar la mobil de pe masa!
In concluzie: recomand din toata inima doctorita mea (cine vrea sa zica sa-i dau nr. de tel). A fost langa mine 15 ore! A plecat sa doarma cand eu am fost dusa in salon si dupa 5 ore a venit sa vada ce fac!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonab spune:

sa-ti traiasca fetita ! din cate am vazut eu pe pagina ta personala apare ca e nascuta pe 28 oct 2002 !!!

Pupici
Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

multa sanatate si fericire; asteptam pozele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maska spune:

Mult noroc in viata fetitei si multa sanatate!
Si eu a nascut ambii copii la cantacuzino inainte si dupa modernizare, unul cu dr. grama si unul cu dr. secara.
Multa sanatae si tie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcris spune:

As dori sa stiu numele doctoritei care te-a asistat la nastere.
Mersi mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Am gresit in pagina personala - fetita e nascuta pe 28 septembrie.
Din pacate nu am poze atat de mici (max. 60k). Am un aparat foto digital si cele mai mici poze sunt de vreo 200K. O sa incerc sa le micsorez cumva.
Doctorita se numeste Octavia Ciurel. Poate fi gasita la Centrul de Diagnostic si tratament Dorobanti (pe Dorobanti, vis-a-vis de ASE-ul nou) luni si miercuri dupa-amiaza, marti si joi dimineata si are un cabinet particular in Berceni - vis-a-vis Metrou Constantin Brancoveanu e o strada pe care daca mergi un pic (cat tine primul bloc) vezi in stanga o cladire cu geamuri fumurii - service Sebastian - in acea cladire, intrarea prin spate (cred ca strada se numeste Imparat Traian) - acolo poate fi gasita luni, miercuri si sambata dimineata, marti si joi dupa amiaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motormouse spune:

Dar de dl. dr. Alexandru Filipescu ce ziceti ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

De dr. Popa Mihail ce spuneti?

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anny spune:

Dar Adrian Toma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dmitrea spune:

Buna, eu voi naste la Cantacuzino in Iulie. Ma incurajeaza cineva sa nasc aici?

Mergi la inceput