De ce atat de putine cezariene in afara RO

De ce atat de putine cezariene in afara RO | Autor: AB

Link direct la acest mesaj

Am vazut disecat pe larg subiectul cu de ce asa multe cezariene in RO. Motive destule... ce justifica mai mult inapoierea RO. Si totusi vestul cel frumos e necesar mai bun doar pentru ca a luat in brate nasterea naturala?

Eu vreau sa nasc natural.... dar oare e bine mereu? Nu vreau sa apar cezariana... dar m-am gandit sa adun cateva informatii care mie imi dau de gandit.

1. macar in ceva tari "vest"-ite (Olanda si USA) verifica daca copilul e cu capul in jos si atunci gata totu-i bine si de multe ori nu treci pe la o ecografie de trimestrul trei.
Si nestiutoare iti zici ce frumos vei naste.....Ce pacat! Desi copilul e cu capul in jos sunt cel putin doua pozitii in care cezariana e obligatorie (cand capul e dat peste spate si copilul se uita cu fata catre iesire; cand sta bebe-ul ca lumanarea, are fruntea catre iesire si se uita cu fata-n sus catre buricelul mamei)---problema de diametru... bazinul e in medie 12.5 cm si capul in primul s-ar prezenta cu vreo 13.5 cm si in al doilea doar cu vreo 13.
Evident ca dupa ce travaliul nu progreseaza deloc desi te dilati se vor uita de ce si vei ajunge in urgenta la cezariana. Exista si exceptii: in Franta la asa prezentare te trimit la o radiopelvimetrie ca sa vaza totusi de nu esti si tu mai lata si ai avea ceva loc.

Sa mai adaug ca tot cu capul in jos poti determina (daca vrea cineva sa bage banul in investigatie ) cam cat de repede si/sau nedureros poti naste. Adica in prezentarea normala cu capul in jos (cefalica) spatele puiului se poate gasi la dreapta sau stanga si cu ceafa intoarsa catre fata sau spatele mamei. Frumos e ca atunci cand bebe-ul e cu ceafa catre spatele mamei (pozitii dreapta, stanga posterioare) se stie de la bun inceput ca te vei chinui ca naiba. Capul copilului va presa terminatiile nervoase la nivelul sacrum-ului si desi pozitia copilului nu e anormala nasterea poate fi asa de dureroasa ca risti sa nu simti nici contractiile de atata durere...


2. asa statistic vorbind in USA (la cursul meu de nastere) ne-au explicat frumos ca un travaliu normal e intre 12 si 24 de ore, mai putin fiind un noroc pur. In

In Olanda nu am vazut statistici, dar am o prietena buna care a nascut cand eram langa ea dupa 25 de ore de travaliu, fara anestezie(desi a tot cerut saraca)...un copil care si la patru luni mai avea un hematom pe ceafa...


3. un medic in vest trebuie nu numai sa justifice de ce o cezariana ci si sa incerce sa nu depaseasca pe an un buget mediu. Asigurarile sunt o afacere serioasa, nu?

Ce ziceti fetelor? Cate dintre voi nu ar vrea sa stie mai multe inainte de a alege sau nu cezariana?



Andreea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Eu nu vreau sa discut subiectul asta, pt ca oricum sunt destul de speriata cu nasterea mea ...Daca stii, insa, as avea o rugaminte la tine. Copil in prezentatie craniana OSIA - occipitala stanga iliaco-anterioara, e bine? Pot naste normal din punctul asta de veder

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ls-dobrovicescu spune:

Corect ce zici Andreea. Eu, ca profan, am citit 2 tratate de obstetrica si gincologie si ziceau cam ce zici si tu.
Daca vrei sa nasti natural incearca sa nu te sperii singura ! Daca simti ca "te taie" de-o cezariana, fă-o. Ai pe forum o groaza de subiecte de citit pro/contra cezariana.
Dar ca rahatul e la fel de mare in USA asta e si mai adevarat ! Mie tare nu mi-a placut acolo .... si am stat putin. Si, orice s-ar spune, e clar o "politica" incurajarea nasterii naturale. De ce trebuie INCURAJATA cand ea e NATURALA !
Concluzie, ai grija de tine, fă cum simti tu că ti-e bine !
Atentie: si cezariana doare, doare bine de tot, dar macar BB iese intact.
Sper sa nu citeasca prea multa lume ce zic acum : mi-au facut cezariana din cauza unei sarcini f. dificile care s-a finalizat cu cerclaj, prezentatie pelviana, lipsa lichid amniotic, contractii permanente, 33 ani, fat 4 kg si altele... Dar chiar daca nu ar fi fost asa, nu m-au tinut nervii să-l risc pe BB. Pentru mine, sigur n-a fost mai placuta cezariana. Pe de alta parte, sunt mamici cu gemeni care nasc natural, bine mersi....
Sa ai curaj, nastere usoara, nu pune răul inainte !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

...........
Atentie: si cezariana doare, doare bine de tot, dar macar BB iese intact.
...........

Daa???
Ce zici de cezariana facuta la o pacienta de-a mea, cezariana la cerere, cu medicul la cerere, fara stress, ca nu era in urgentza, la care copilul a ieshit cu o taietura de toata frumusetzea pe fatza, pt. ca statea cu fatzuca lipita taman acolo unde dom doctor s-a gandit sa taie uterul????
Eu zic ca decit sa povestim aici povestiri horror despre nashteri normale shi despre cazariene mai bine sa ne abtzinem, intotdeauna cine a nascut greu normal o sa incline sa nasca apoi cu cezariana, chiar daca dup-aia o sa vada ca shi taietura aia doare.
Mama mea m-a nascut pe mine in 24 de ore, shi aia pt. ca intr-un final i-a facut epiziotomie pana-n .... ca sa ma poata scoate cu forcepsul, shi am fost o matza de 2400 gr., de n-a mai facut de atunci pe vremea impushcatului decit chiuretaje, la negru, care shtitzi shi voi cum se faceau, ca o apucau pandaliile cind ramanea gravida, ca deh anticonceptzionale nu erau. Cind a auzit ca sunt gravida imi facea la fiecare telefon spalare de creier, sa imi fac cezariana. Shi uite ca eu am nascut primul copil, shi baiat de 3200 gr. in 7,5 ore, normal shi fara alte taieturi, asha ca la fiecare e altfel, nu se poate generaliza.
Nashteri ushoare la fetici cu burtici!

Corinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Buna, buna,

si eu sunt o profana curioasa ...eu si maica-mea fiind singurii matematicieni intr-o familie plina de medici. Oaia neagra si oita gri!
Si cum mi-s departe de RO toti ma instruiesc si ma instruiesc si singura, pentru ca pe aici nu se poarta informarea profanilor. Adica voi sti pozitia exacta a bebe-ului doar in ultima saptamana de sarcina si daca nu ajung pana acolo, o voi sti de nu avanseaza prea repede nasterea. Asta este. Din cate m-am uitat eu la ecografie desi cu capul in jos, bebe-ul meu nu-i o pozitie anterioara pentru ca-i puteam vedea nasucul .... dar cum o fi exact nu am reusit sa scot de la ecografa deci om trai si om vedea. Si cum nu am alta sansa nu-mi ramane decat, cum spui tu LS...sa o tin plina de curaj tot inainte. (uff nu ai avut deloc o sarcina simpla -- dar bine ca s-a terminat cu bine si sa-ti traiasca puiutul).

Dar nu de asta am deschis subiectul. Eu nu ma stresez de asta (am un uteras asa de cicatricial deci stiu ca daca nu nasc foarte repede voi trebui sa fac o cezariana pentru ca le e deja frica sa nu se rupa uterul). Pur si simplu voiam sa zic ca mi se pare prost sa discuti pro sau contra nasterii naturale in RO sau altundeva cand de fapt in nici o parte nu se prea cheltuie ceva energie ca sa ti se explice mai clar ce te asteapta si atunci sa alegi singura ce ti se pare mai bine pentru tine si bebe-ul tau. Ca doar nu nasc ei in locul tau.


Altfel, Gio dupa cate stiu eu tu pari o norocoasa si daca nu ai alte problemute nasterea naturala e super ok medical vorbind. Pozitiile cu occiput-ul anterior.. fie el la stanga sau la dreapta sunt cele mai bune. Asa ca poti sa fii mult mai putin speriata... ai toate sansele sa nasti foarte usor si nedureros. Totusi au adus fetele in discutie la "prea multe cezariene in RO" o groaza de alti factori care pot sa-ti influenteze decizia spre o cezariana.

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

quote:
Originally posted by Yasmine

...........
Atentie: si cezariana doare, doare bine de tot, dar macar BB iese intact.
...........
Daa???
Ce zici de cezariana facuta la o pacienta de-a mea, cezariana la cerere, cu medicul la cerere, fara stress, ca nu era in urgentza, la care copilul a ieshit cu o taietura de toata frumusetzea pe fatza, pt. ca statea cu fatzuca lipita taman acolo unde dom doctor s-a gandit sa taie uterul????
Eu zic ca decit sa povestim aici povestiri horror despre nashteri normale shi despre cazariene mai bine sa ne abtzinem, intotdeauna cine a nascut greu normal o sa incline sa nasca apoi cu cezariana, chiar daca dup-aia o sa vada ca shi taietura aia doare.
Mama mea m-a nascut pe mine in 24 de ore, shi aia pt. ca intr-un final i-a facut epiziotomie pana-n .... ca sa ma poata scoate cu forcepsul, shi am fost o matza de 2400 gr.

.................



Corinna/Yasmine eu nu cred ca-i mai horror nasterea naturala decat cezariana. Iar un medic neatent ca sa nu zic cretin poate transforma in tragedie cea mai banala situatie. Pur si simplu sunt revoltata de faptul ca eu cred ca nu-ti prea da nimeni in nici o tara niste informatii standard si voiam sa stii ce credeti voi despre asta. Mi se pare ca nu esti cu nimic mai avantajata daca in RO alegi pe baza de povesti si in afara nu alegi mai deloc (nu poti!). Dar discutia pleaca pe alte cai decat voiam eu...


Cinstit vorbind de ar naste azi si mamica ta putea sa stie ce o asteapta si sa ceara ce ar crede ea ca-i mai bine pentru ea. Asta nu inseamna ca cineva i-ar spune azi prea multe, nu?

Greutatea copilului poate fi estimata la macar +/-100 grame de un aparat ecografic rezonabil. Iar un copil cu greutate mica e in general un copil fragil. Faptul ca-i mic nu-l ajuta deloc sa se nasca mai usor. Capul in general nu progreseaza repede in bazin desi saraca mama impinge de zor si e dilatata la max.. Si atunci ori o lasi sa se chinuie ori folosesti forcepsul... ca la epiziotomie ajunge aproape sigur de-i bebe-ul mic sau prematur...

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:


......
Greutatea copilului poate fi estimata la macar +/-100 grame de un aparat ecografic rezonabil.
.......

Te insheli, de la 3000 gr in sus nici un echograf n-o sa-tzi mai poata da detalii exacte asupra greutatzii copilului, aici in Germania nu prea se mai hazardeaza ginecologii sa dea greutatea copilului peste 3000 gr, se dau doar masuratorile shi de acolo se poate deduce cam cit e de greu fatul.

Corinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebetica spune:

[font

=Arial][/font=Arial]


Eu am nascut cu cezariana pentru ca Bebele avea prezentatie pelviana. Am eliminat dopul de gelatina urmand sa ma programez pentru operatie. Totul, absolut totul a decurs normal iar eu nu am simtit nimic si nici nu m-am simtit rau dupa operatie, in comparatie cu celelalte mamicute cu cezariana care absolut toate s-au confruntat cu diferite stari de rau (ameteli, contractii, dureri etc.).
Recuperarea a fost usoara. Cred ca profesionalismul celor care s-au ocupat de mine si seriozitatea cu care si-au facut meseria au fost definitorii pentru sanatatea mea fizica si emotionala.
Oricum dl dr. Mendez a avut foarte mare grija de mine, cu toate ca am nascut sambata el a venit sa ma vada si a doua zi cu toate ca era duminica, cat si in zilele urmatoare.
Pot spune ca am avut cea mai usoara nastere(cu toate ca nu sunt nici curajoasa, nici puternica ci mai degraba vaicarita si fricoasa). Cati oameni am torturat inainte de a naste si cat m-am lamentat ???!!!!
Ce mai !! n-am visat niciodata ca voi avea o experienta atat de placuta.
Parerea dr. Mendez era : ca este inadmisibil ca in mileniu 3 o femeie sa nasca cu dureri, indiferent de ce conditie este... durerea este aceesi si pentru o tiganca si pentru o romanca.


Cu mult drag,

Ioana & Stefan Dimitri


ibi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ls-dobrovicescu spune:

Tocmai ziceam ca mă rog sa nu citeasca prea multa lume ...
Draguta Yasmine,
vorbeam statistic (am citit). Procentual cezariana e mai sigura pt. BB.
Nu esti de acord ? Sau vrei doar sa te iei de mine ? Ai fi prima de pe forum. Promit sa nu mă supar.
Apropo de povestiri horror, chiar tu faci niste descrieri in acelasi mesaj ...
Dar daca-mi spui să mă abtin ...... iată iti răspund.
ROG UN MODERATOR SA-MI SPUNA DACA AM GRESIT LOCUL SI MOMENTUL !
Parcă era vorba de comunicare ..... poate nu.
----------------------------------------
Pt. AB : si eu sunt tot matematician.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Hm... acum eu nu cunosc procentul cezarienelor vizavi de nasterile naturale in afara RO. Asa ca nu pot sa spun ca-s mai putine sau multe... E drept ca aici se duce o lupta pentru nasterea normala, se incurajeaza nasterea normala dar ce pericole sunt in cazul nasterilor normale nu ti le prezinta nimeni. (daca intrebi ti se prezinta in termeni roz oricum) Medicul meu zicea: incearca sa nasti natural si daca nu poti atunci vei avea cezariana (NO merci a fost raspunsul meu, cum adica daca nu pot?!)
In fine. In tarile vestice (din Europa) exista cezariana la cerere. Avantajul unei cezariene la cerere este ca tu cunosti pericolele care ti se pot intampla (tie sau lui bebe), pericole pentru care tu semnezi ca ai luat la cunostinta. Aici este si un site www. cezariana.... (in traducere libera). Asadar inainte de a lua decizia am citit enorm.
DAR in cazurile unei nasteri normale pericolele ce pot aparea "in scena" sunt mai putin cunoscute. Cam asta ar fi pe scurt avantajul si dezavantajul nasterilor "cerute".

Eu nu stiam chestia asta cu medicul din vest care nu trebuie sa depaseasca un anumit buget (o fi prin USA?).... Mie, cu cezariana la cerere, mi-a platit asigurarea medicala TOT!

Iti doresc sa iei decizia cea buna si sa ai o nastere usoara.

Adela & Julia (1 an)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

quote:
Originally posted by ls-dobrovicescu

Tocmai ziceam ca mă rog sa nu citeasca prea multa lume ...
Draguta Yasmine,
vorbeam statistic (am citit). Procentual cezariana e mai sigura pt. BB.
Nu esti de acord ? Sau vrei doar sa te iei de mine ? Ai fi prima de pe forum. Promit sa nu mă supar.
Apropo de povestiri horror, chiar tu faci niste descrieri in acelasi mesaj ...
Dar daca-mi spui să mă abtin ...... iată iti răspund.
ROG UN MODERATOR SA-MI SPUNA DACA AM GRESIT LOCUL SI MOMENTUL !
Parcă era vorba de comunicare ..... poate nu.
----------------------------------------
Pt. AB : si eu sunt tot matematician.



Dragutza, sau dragutz Dobrovicescu,
nu cred sa gaseshti pe careva de care sa ma fi luat pe forumul asta, shi daca scriu ceva o scriu exact ca ceea ce tu zici ca ar trebui sa fie, ca informare shi comunicare, ma bucur ca nu eshti suparacios sau suparacioasa.
Cind spuneam sa ne abtzinem, nu ma refeream in special la tine, dar daca te simtzi ...
Nu cred ca povestea mea a fost la horror decit altele.
Daca cineva nu are chef sa-mi citeasca mesajele poate de altfel sa le ignore, asha cum am sa fac eu de acum cu mesaje de genul asta, nu cred ca am postat pana acum tampenii pe forumul asta, shi daca da, rog moderatorii sa le shtearga.

Corinna

Mergi la inceput