De ce atat de putine cezariene in afara RO

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AB spune:

quote:Originally posted by Yasmine
..............
shi am fost o matza de 2400 gr.............

quote:
Originally posted by Yasmine


......
Cinstit vorbind de ar naste azi si mamica ta putea sa stie ce o asteapta si sa ceara ce ar crede ea ca-i mai bine pentru ea. .......

Greutatea copilului poate fi estimata la macar +/-100 grame de un aparat ecografic rezonabil.
.......

Te insheli, de la 3000 gr in sus nici un echograf n-o sa-tzi mai poata da detalii exacte asupra greutatzii copilului, aici in Germania nu prea se mai hazardeaza ginecologii sa dea greutatea copilului peste 3000 gr, se dau doar masuratorile shi de acolo se poate deduce cam cit e de greu fatul.

Corinna






Haideti mai fetelor,

eu voiam doar sa zic cum a zis si apoi si Adela ca e ok sa militeze medicii pentru nasterea naturala, dar sa o dubleze de o informare a viitoarei mamici in masura posibilitatilor actuale nu ca pe vremea bunicii. Si as fi vrut sa stiu si cam ce alegeti voi in diverse cazuri.
..
Asta-i tot... nu va certati zau... ca doar toate vrem acelasi lucru... niste copii sanatosi si frumosi si o mamica inca in stare de functionare dupa marele eveniment. N-am dreptate?

Si cum si eu mi-s incapatanata: Corinna ai dreptate ca dupa 2.7kg-3kg e nevoie de un aparat bun de tot care sa ia cat mai multe din masuratorile standard si cat mai precis. Dar oricum nu se mai preocupa nimeni ca doar e ok copilul... dar uita-te la cea ai scris tu mai sus... ca nu aveai decat 2.4 kg deci erai clar pana-n 3 kg...deci se putea sti si era tare bine de s-ar fi stiut, nu?



Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reliana spune:

quote:
Originally posted by AB

Hi, hi vaz ca si pe mine m-a pus cineva la coltisor si nu mi-a mai incrementat numarul de mesaje... Si totusi

Cu mult drag,

Andreea



Andreea, sa inteleg ca dai drumul la subiecte doar pt mesaje? Chit ca au "alunecat" de la īntrebarea initiala? Sunt forumuri care nu contorizeaza mesajele.
Daca e asa, īti dau eu mesaje de la mine si sunt sigura ca si altii ti-ar da destule!
Deci haideti sa fim maturi, si sa discutam despre ceea ce se īntreaba, si sincer nu cred ca moderatorii pot sa faca altceva decāt sa intervina cu o "redirectie", mai mult nu putem lua apararea niciuneia/unuia dintre voi, dar avertizam cu īnchiderea subiectului daca tonul discutiei nu se schimba.
Sa raspund la īnrebarea ta, cezariene īnafara Romaniei nu sunt asa de multe pentru ca informatia iti este la īndemāna, conditiile sunt altele si esti om, indiferent de cum vrei sa nasti. Sincer am nascut prin cezariana dar nu sunt adepta ei. Si poate nu as mai da voie doctorilor sa-mi "ofere posibilitatea de urgenta", dar depinde si de tine.
Sper ca esti multumita!

Tot ce-ti doresti se poate realiza, atunci cānd vrei cu adevarat!
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=117&cid=16

Mergi la inceput