Despre noi!!!

Despre noi!!! | Autor: Marina6

Link direct la acest mesaj

Vreau si eu sa stiu daca este adevarat ca s-a dat legea cum ca sotul are voie sa stea la capul meu cand nasc sau oricine altcineva din familie????

Daca nu in afara de Municipal unde am auzit ca este posibil unde mai se practica asta????
Va rog nu intarziati cu raspunsurile ca sunt nerabdatoare sa aflu cate ceva....eu una zic ca logic ar fi sa fie acolo cineva cunoscut langa tine mereu.....
va astept si va pupic

Marina6

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns niponel spune:

Buna Marina .nu stiu daca in Romania se poate asa ceva sa-ti dea voie sa stea sotul sau cineva drag linga tine sa asiste la nastere .Dar aici unde locuiesc eu in Japonia este voie ca sotul sa asiste la nastera copilului .Eu iti doresc Nastere usoara si sper sa ai noroc sa-ti dea voie ca sotul tau sa fie linga tine . Niponel si Emmytsu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Eu nu am auzit de legea asta.
Altceva vroiam sa-ti spun.
Eu una nu mi-as fi dorit pe nimeni pe capul meu in momentele alea. Si nici astazi, daca as mai naste, nu as vrea sa stea cu mine. Plus ca depinde si de fiecare om, ca fire. Sotul meu, spre exemplu este tare emotiv si milos si nu cred ca ar fi facut fata. Cred ca i-ar fi facut rau sa ma vada cum ma chinuiesc. Sunt clipe in care nu-ti doresti decat sa nasti cat mai repede si pe medic sa te ajute. Nimic altceva. Ma rog, asa am simtit eu, poate alte fete gandesc altfel.
Stii cand mi-am dorit sa vina cat mai repede sotul meu? Imediat dupa nastere, cand m-am linistit si ma simteam ca-n rai de fericire.
Si l-am si avut alaturi pe sotul meu, care a asteptat afara pana am nascut. Din pacate insa, acum 5 ani cand am nascut eu (la Bucur) nu prea dadea voie la familie sa vina in camera lauzelor asa ca s-a descurcat si el cum a putut. De reusit a reusit sa intre dar nu a putut sta prea mult.



(5 ani si 3 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

eu am nascut la polizu acum 2 ani. sotul meu a stat cu mine si a fost super. noi ne-am inteles direct cu dr. iar el s-a tot tinut de poante cu dr si anestezista care mi-a facut epidurala. asa ca era o mare distractie acolo iar mamele noastre, bunici in devenire, erau ingrijorate rau pe afara ca nu auzeau nimic (adica urlete) de la noi din rezerva. a fost excelent si bb ne-a gasit pe toti cu zambetul pe fata!

mada si mara (aproape 2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

buna.Am citit un raspuns postat de nimeni si se pare ca nu s-a reglementat o atare posibiltate. Asa cum ziceau si fetele, la intelegere cu doctorul e posibil. Nu te sfatuiesc sa nasti la Universitar, sala de nasteri e ingrozitoare.

Nastere usoara.

Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.mustaciosu spune:

Nu e reglementat prin lege asa ceva. Dar se poate obtine permisiunea, daca vorbesti inainte cu medicul cu care o sa nasti. Dar gandeste-te foarte bine inainte sa iei o decizie de genul asta. In spitalele noastre nu se intampla ce se intampla in filme. Pentru tine ar fi intr-adevar un suport psihic extraordinar. Eu am vrut sa asiste si tati la nastere dar n-am insistat prea tare cand mi s-a spus ca nu se poate, desi as fi putut sa obtin aprobarea fara probleme. Acum ma felicit ca am renuntat la idee. A fost acolo cu mine, dar pe hol, nu in sala de nasteri. Cred cu convingere ca e mai bine ca n-a stat in sala. Repet, in conditiile in care am nascut intr-o maternitate obisnuita din Romania. Poate Municipalul e un spital mai modern, nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

am nascut la filantropia in aprilie 2002 iar tati a stat langa mine; nici noi nu stiam daca va rezista, dar a rezistat, iar eu ma bucur (ce sa va mai spun cat este el de mandru ...?), pentru ca mi-am dorit sa fie langa mine si nu m-as fi jenat de el sa fac ca toate alea daca as fi simtit nevoia;
nici eu nu stiu sa fie vrei lege pentru asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

De ce trebuie o lege ?
Poate una care sa-i oblige sa asiste. (Am mai zis ca azi ma hlizesc)

Petruta & bb Mihai


http://community.webshots.com/user/gabrielmil


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Nu a aparut nici un act normativ in acest sens. Totul tine de politica spitalului si de bunavointa medicului. De exemplu, pe mine nu m-au lasat in decembrie la Filantropia sa asist la nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

quote:
Originally posted by liviu`s

Nu a aparut nici un act normativ in acest sens. Totul tine de politica spitalului si de bunavointa medicului. De exemplu, pe mine nu m-au lasat in decembrie la Filantropia sa asist la nastere.



Eu am nascut in iulie la Filantropia si doctorul l-a invitat pe sotul meu, dar el nu a vrut, ca ii este frica.

Petruta & bb Mihai


http://community.webshots.com/user/gabrielmil


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Pt Petruta: Sotia mea a nascut cu dl. dr. Calciu. nu numai ca nu m-a lasat sa asist la nastere (desi venisem inarmat cu camera video, aparat digital, etc), dar am avut conflict si cu asistenta sefa care insista sa nu stau nici pe langa sala de nasteri, deoarece nu am imbracaminte sterila. Pentru cine stie, sala de nasteri de la et.2 este chiar langa scari, pe care se perinda o groaza de lume. Asa ca nu am ascultat-o.

Mergi la inceput