Atentie - rahitism!

Atentie - rahitism! | Autor: silvvi

Link direct la acest mesaj

Cu mare rusine scriu aceste randuri, dar poate voi fi de ajutor cuiva cu problema asemanatoare.

Baiatul meu de 2.5 ani are diagnostic Rahitism carential comun. Sechele de rahitism prezente: piept de gaina (coastele pieptului deschise), matanii pe coaste, picior plat valg, hipotrofie musculara abdominala.

e o istorie lunga cum s-a ajuns la asemenea situatie, la ce "pediatra" am fost si cati bani iam dat. Acum nu mai conteaza.
Oricum au fost niste semne clare pentru un profesionist. ca sa nu repetati greseala mea aveti grija la urmatoarele semne:
FITI FOARTE ATENTE:
- Scaun moale dupa varsta de 8 luni, NU DIAREE fara o cauza bacteriologica (luni de zile)
- dintii apar intr-o ordine aiurea: mai intai un incisiv , apoi canin, apoi iar incisiv. Avem toti dinti in afara unui incisiv (la varsta de 2.5 ani???)Am auzit pareri despre intarzierea dintilor, mai mult conteaza ordinea de aparitie@!!! Pe noi pediatra ne-a numit o ciudatenie medicala si era un banal rahitism
- inceputul piciorului plat
- agitat: toleranta scazuta la schimbari minore de orar, trezit noaptea dupa varsta de 1 an, transpirat in somn.
- prematuritate, ne-am nascut la 35 saptamani
- cresterea spectaculoasa in greutate si lungime: la nastere 2.7 kg, la 2 luni 5.6 kg, la 1 an 13 kg

VA IMPLOR AVETI GRIJA, SA-I BATETI PE MEDICII LA CAP: SI DUCETII LA MARE DE LA VARSTE FRAGEDE, CA MAI GRAV ESTE CEEA CE AM EU ACUM, DECAT O POTENTIALA INFECTIE intestinala SAU CE VA IMPIEDICA SA-I DUCETI LA MARE.
DUPA DOI ANI RAHITISM NU SE TRATEAZA, SE CORECTEAZA SECHELELE PANA LA 18 ANI PRIN REGIM ASLIMENTAR,CURE BALNEARE, GIMNASTICA SI VIT D IN DOZA PROFILACTICE, NU MAI PUTETI SA FACETI TRATAMENT CU CA SI VIT D PENTRU CA ESTE TARZIU. nu faceti nimic de capul dvs, chiar daca sunt unii medici care stiu mai putine decat dvs, exces de vit d si Ca poate dauna serios rinichilor.

Sa fiti sanatosi

Silvia si Vlad 2.5 ani si Janna 8 luni

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Silvia nu este nici o rusine. Am ramas cateva clipe impietrita ... Ce doctorita e aceea? Cum a fost posibil? Oofff... Imi pare nespus de rau pentru ce i s-a intamplat puiului tau.
Multumim Silvia ca ne-ai spus si ca ne-ai atras atentia. Va doresc multa multa sanatate.

~~Adela &Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

Silvia,

imi pare rau de ce a patit bebe (chia daca are 2 ani tot bebe e )... si am si eu aceeasi intrebare : ce doctor era ?

M-ai pus pe ganduri cu scaunul moale asa ca maine o impachetez si o duc la doctor pe donsoara...


Freia si bebe Alexa

http://community.webshots.com/user/freia_ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1Sanziana spune:

Eu inca n-am bebe dar am bagat la cap .
Mersic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Silvia, nu este nimic rusinos in rahitism! Nu inteleg de ce te simti rusinata pentru ca baietelul tau are rahitism.
Copiii din zona Brasovului sunt predispusi la rahitism din cauza ca sunt prea putine zile insorite de-a lungul anului. Fratele si sotul meu au avut rahitism si acum sunt amandoi barbati robusti, au facut permanent sporturi, nu au nici un fel de probleme.
Si fetita mea a fost suspectata, desi am facut corect preventia rahitismului, dar pana la urma s-a dovedit ca ea avea de la nastere o cavitate mai mare sub stern. Si ea are piciorul plat, dar doctorita ne-a spus ca piciorul plat se mosteneste, nu se datoreaza rahitismului. Oricum, piciorul plat se diagnosticheaza mult mai tarziu, catre 4 ani.
Inteleg ca esti ingrijorata, asa eram si noi cand umblam pe la medici pentru investigatii, dar nu te panica, rahitismul nu e o boala grava, se poate trai foarte bine asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

Nu este nici o rusine, incearca sa recuperezi cat de cat ce se mai poate. La ce medic ai fost? Trebuie sa stim si noi de cine sa ne ferim.
Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Silvia nu de rahitismul lui Vlad s-a simtit rusinata, ci de faptul ca ea se crede vinovata de "greseala" ca n-a observat toate semnele acestei boli la copilasul ei.
Cel putin asa am inteles eu.
Multumim, Silvia, pentru ca ne-ai spus experienta ta. E bine de stiut.
Sanatate multa lui Vlad.


Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acinorev spune:

m-ai pus serios pe ganduri. cred ca ma voi duce chiar azi la medic sa vedem cum stam. fetitei mele i-au iesit dintii tot asa intr-o ordine haotica, din doi in doi. acum, la 1 an si 2 luni avem deja 4 masele si 8 dinti.
eu i-am dat vreo 2 luni vigantol dar la un moment dat am renuntat si am trecut pe injectabil. problema este ca d-soara nu suporta Ca gluconic si-mi era groaza sa o chinui in fiecare zi, de 10 ori pe luna. asa ca uneori in loc de 10 zile mai erau si 6 si 5 zile.
multumim, azi vom merge la doctor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutzi spune:

Silvvi, in primul rand sanatate baietelului tau ai sa vezi ca totul va fi bina pana la urma. In al doilea rand eu sunt total in ceata pt ca fetita mea de 7 luni jum are fontanela f deschisa si mai are si piept de gaina. Cand i-am facut analizele i-a iesit calciul peste limita superioara. Deci o fi rahitism sau n-o fi?

Tutzi si Iasmina (28.10.2003)

http://community.webshots.com/user/tutzica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Buna Silvvi, buna mamici DC
Si eu am trait asa un sentiment, cand Alex -azi are fix 10 luni - la 3 luni si 3 saptamani a fost diagnosticat cu anemie carentiala si rahitism!!! Am plans, ma autoinvinuiam de toate cele... Te inteleg, dar nu e vina ta. Ai sa vezi ca va fi bine, si puisorul tau va creste OK si frumos si tu vei fi multumita. Capul sus, nu dispera mamico, ca nu ai voie. Doamne fereste de mai rau.

La noi dupa diagnosticul asta au mai aparut si alte belele, dar le-am trecut pe toate (infectie urinara inalta cu e-coli, pe care am descoperit-o ca am fost eu catar si am vrut sa stiu de ce are ochisorii umflati- cand dr.-ii imi spuneau ca sunt exagerata si vreau eu sa gasesc ceva ce nu exista!!!- apoi am aflat ca are o comunicare ventriculara neinchisa - se inchide in timp!- apoi pe la 7 luni a facut si o enterocolita... iar la 8 luni a luat un microb de pe undeva (am fost in vizit la niste copilasi mai mari)si a facut un soi de dezinterie care a trecut in 2 zile!!! le-am trecut pe toate!!).
Tu trebuie sa fii puternica -usor de zis, stiu - si sa iei masuri.

Pentru ca Alex s-a nascut mititel- sarcina la 39 de saptamani, dar dusa in pat, departe de soare si aer proaspat - de doar 49 de cm si 2,95 kg, in primele luni a luat 10 cm in lungime (!!!) si apoi a continuat cf unei scheme proprii(!!) astfel incat la 6 luni avea 74 de cm - acum la fix 10 luni avem 77 de cm (si 9,95kg). Asa ca, cum spunea dl dr., are necesitati mai mari si de asta si cantitatile consumate de Ca si Vit D sunt mai mari.
Am facut un tratament cu vit D serios - 3 injectii intr-o sapt - si apoi am continuat cu vigantol si Vit D.
La rahitism in faza incipienta fosfataza alcalina si fosforul marit sunt semnele clare, asa ca atentie!!! Ca seric si ionic erau in limitele normale.
Dintisorii au aparut la 9 luni fix, primii doi si acum ii asteptam pe ceilalti doi.
Scaunele moi sunt prezente dintotdeauna, alterante insa cu scaune normale, dar cum bea Milupa 2, sunt cica normale.
Acum, dupa tratamentul facut la 4 luni, ALex are in continuare fosfataza alcalina marita, insa pana scade fosfataza dureaza, dar fosforul e in limite normale. A inceput sa doarma mai bine - pana la 4 luni dormeam cate o ora apoi il luam in brate sa il linistim. Nu transpira exagerat insa talpitile sunt umede seara, dar la cat se agita... poate e normal.
De papat daca ar putea ar papa lactate si fructe si atat, dar nu e dupa el. In plus? Ei bine, de la 9 luni merge, si nu are piciorusele curbate - alt semn de rahitism.
Deci trece cu tratamentul adecvat ...
"Trebuie sa mergeti in fiecare an la mare" asta a fost sfatul dl-ui dr. - dr. Iordache din Iasi, D-zeu sa-i dea sanatate ca tare mult bine face! - si ne vom conforma desi tare rau imi pica anul asta programul cu marea.
Asa ca Silvvi, la mare cu voi si va fi bine, ai sa vezi.

Curaj si multumiri pt semnalul tau de alarma.

Alex - 10 luni fix- si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Ce inseamna picior plat?
David are laba piciorului lunga si subtire, fara bolta, dar asa cred ca au toti copiii la 16 luni, nu? Iar scaune moi, avem cam de 2-3 ori pe saptamna, am dat vina pe fructe nu pe un posibil inceput de rahitism? Oare sa ma ingrijorez?
Sinzi si Davi
http://community.webshots.com/user/sinzi_ana

Mergi la inceput