clexane

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Bufi mie mi-a dat sa fac aceste analize imediat ce am ramas insarcinata,dar din pacate nu am apucat sa le fac pentru ca am pierdut sarcina.Acum mi-a dat sa fac Anticoagulant lupic,Antitrombina III,APTT,Fibrinogen,Timp de trombina,Ac.Anti-fosfolipidici.Acum urmeaza sa le fac si sa vad ce rezultate imi ies.Sper sa nu am acest sindrom!



Mirela
"Ai curaj pentru marile suparari din viata si rabdare pentru cele mici;dupa ce ti-ai terminat cu bine treburile zilnice dormi linistit.Dumnezeu este treaz!" Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monip spune:

Voi aveti toate analize facute la Fundeni, la dr Uscatescu?E bine sa le faceti si la alt laborator- ex Coltea. Am fost si eu diagnosticata cu SAFL, in consecinta am luat Clexane in timpul sarcinii(de 0.2 ca asa am vrut eu -medicii ar fi vrut 0.4).Si pe vremea mea medicii nu luau in considerare decat rezultatele de la Fundeni. Acum au inceput sa-si mai schimbe opiniile-adica sa nu mai creada orbeste in tot ce iese de la laboratorul de la Fundeni-de unde, am vazut cu ochii mei, iese foarte multa lume cu aceste rezultate SAFL pozitiv, in conditiile in care ar trebui sa fie o afectiune rara....Si eu mi-am repetat analizele la Coltea, dupa sarcina,mi-au iesit bune,si mi s-a spus chiar ca daca as fi avut,n-as fi reusit sa duc toata sarcina cu doza de 0.2.Si unii medici ginecologi au inceput sa-si schimbe parerea despre acest laborator, inclusiv dr-ii la care am mers eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurasa spune:

Monalac - eu sunt la Dr. Grigoriu Corina - Sp. Universitar. O recomand cu tot sufletul. Este a doua sarcina pe care mi-o supravegheaza (asta dupa ce pierdusem una inainte de primul bb si mi-a daqt o multime de analize printre care si o coagulograma de am descoperit sindromul pacatos)

Aurasa Alexandru 35 si Catalin (3.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamaria spune:

Bufi , Blueyyes ti-a raspuns foarte bine! La mine lucrurile au stat asa: am ramas insarcinata am facut prima eco in 5 sa+4 zile unde am vazut si bataile inimii , mi-am facut toate analizele clasice care au iesit perfecte numai ca in sapt 10 la urmatoarea ecografie s-a constatat ca sarcina se oprise in evolutie la inceputul sapt 7!!
Am fost atuni inclusiv la Fundeni unde mi-a pus diagnosticul de tombofilii si mi s-a explicat ca va trebui sa fac clexane la o urmatoare sarcina daca vreau ca lucrurile sa mearga bine!! Am repetat analiza si la Coltea si surpriza : nu aveam nimic! Eu am refuzat atunci sa merg orbeste mai departe iar cand am avut ocazia ( am avut o deplasare la Londra in interes de serviciu) mi-am facut toate investigatiile la o clinica specializata in perderi de sarcina si mi-au descoperit o mutatie a genei MTHFR ( HOMOCISTEINA)! Ideea este ca acesta analiza nu se face in Rom iar per total este tot o problema de coagulare ! Concluzia: clexane+ aspirina!!
Si uite asa am ajuns eu sa fac clexane si multumesc lui Dumnezeu am ajuns acum in sapt 29 si sper sa mearga totul bine pana la sfarsit!!
Ca si concluzie... pana la urma tot cei de la Fundeni au fost mai aproape de adevar desi mi-au dat tratamentul oarecum intuitiv!
Va doresc din suflet multa sanatate!

cristina 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Buna fetelor,

Desi am intrat de spatamana trecuta de curiozitate pe acest topic, acum din pacate o fac direct interesata fiind.
Astazi mi s-a depistat acest sindrom si am vazut ca nu mai este pe liste Clexane, probabil ca va trebui sa imi cumpar acest medicament. Costa 313 ron fiola sau 10 fiole? Exista vreo alta posibilitate de a beneficia de acest medicament dar sa platesc mai putin?

Multumesc

Mamica de Iulia (06.02.2004) si 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monip spune:

eimotto,vrei sa ne dai mai multe detalii despre cum ti-ai descoperit acest sindrom?Din mesajul tau se intelege ca ai deja un copil si esti la a doua sarcina..Daca o persoana are acest sindrom, se presupune ca nu poate duce o sarcina,fara tratament....
Numai bine,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Monip - am vazut ceea ce spuneai despre Fundeni si despre repetarea analizelor. Intr-adevar la Fundeni mi-am facut analizele. Cum am ajuns acolo? Deoarece am probleme cu placenta (multiple zone de necroza) si cu IR-urile si in 3 saptamani retardul de crestere al copilului a ajuns de la 1% la 10 %, dr. Adrian Pop, care mi-a facut ecografiile de morfologie mi-a recomandat sa imi fac aceste analize.
Asta pt ca doctorita mea ginecolog, depasita de situatie de 1 luna de zile, tot ce a stiut sa faca a fost sa imi recomande sa stau la pat.
Lucru pe care oricum il faceam deoarece sunt cu cerclaj "tintuita" la pat inca de la inceputul lunii decembrie. Si statul la pat degeaba oricum nu m-a ajutat la nimic.

Mamica de Iulia (06.02.2004) si 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Buna, si eu ma inscriu pe lista celor cu sindrom antifosfolipidic. Am la activ 2 sarcini oprite in evolutie in sapt 5-6 si 2 sarcini -2 copii frumosi pe care i-am adus pe lume cu clexane. Eu am avut un noroc chior ca m-am incadrat in perioadele cand se dadeau gratuit. Doar la ultimele 2 luni si la ambele sarcini am fost nevoita sa le cumpar. Am luat clexane din sapt 5 de sarcina in fiecare zi. Maine e ultima zi de clexane ever forever.
Daca e ma bag si eu cu o semnatura daca asta ajuta sa bage clexane pe lista de gratuitati.

mami de Alexia Ioana
si Iulia Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Este revoltator ce se intampla cu Clexane in Romania...Nu pot sa cred!!! Este 300 de euro, practic mai mult decat un salariu pe luna..si fara acest medicament nu se poate garanta o sarcina normala pana la capat!!!
In America acest medicament se numeste Lovenox si costa 1300 dolari pe luna... Cand am auzit mi s-au muiat picioarele, pentru ca stiam ca nu-mi pot permite, si stiam ca fara nu voi tine sarcina.
Norocul meu ca asigurarea de sanatate imi plateste o mare parte din suma, si eu platesc restul, dar pentru asta trebuie sa-mi pastrez jobul pana in ultima sapt. sapt.40...
Daca aveti nevoie de inca o semnatura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Tratamentul care se da aici in America pentru cei care nu vor sa face injectii, este urmatorul:

Acid folic: 4000 mcg
B6: 50
B12:50
Baby aspirin: 81mcg
Prenatale

Acest tratament a trebuit sa-l fac inca dinaintea conceperii...
Sunt doctori care sustin ca acest tratament functioneaza chiar si fara Clexane.

Eu am MTHFR, una dintre sindroame, care sunt mult la numar...

Mergi la inceput