clexane

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

eu si sotul meu suntem amandoi profesori si ar tb sa ne dam salariile pe clexane,noi de abia acum ne revenim dupa imprumuturile facute ca sa l avem pe cris,care acum are 2 ani.desi am luat clexaneul gratuit,am facut imprumuturi pt asistentul care venea sa mi faca injectiile,pt 2 eco tridimensionale,vizita la dr la 2 saptamani,plus transportul ca suntem din provincie....daca vreti sa aflati mai multe,cititi la nasterea unei stele,la//ai un baietel,sa l dai direct la gradinita//..in sfarsit..ideea e ca ne dorim enorm al doilea copil,dar noi cu certitudine nu ne permitem sa cumparam clexaneul.hai sa actionam,are cineva vreo sugestie?eu ma gandeam sa scriu o scrisoare adresata mimistrului sanatatii,dar aveti idee care e adresa lui,sau daca e vreo sansa sa citeasca scrisorile??off topic,monu,felicitari pt bebita,sa va traiasca si sa fie sanatoasa..sper ca ti a folosit clexaneul de la mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Monalac desigur. m-au salvat inperioada cand a trebuit sa umblu dupa hartoage ca sa obtin gratuitatea pt clexane.
Daca te pot ajuta cu ceva mai ales ca vrei bb2 sunt aici.

mami de Alexia Ioana
si Iulia Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monip spune:

eimotto,ai dreptate ,simptomele tale pot fi cauzate de sindromul antifosfolipidic-ciudat e ca presupun ca la prima sarcina nu ai avut aceste probleme.Doctori ginecologi cu experienta in SAFL sunt in Municipal (Anca,Badiu,C. Grigoriu)sau dr Tutunaru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Monu - nastere usoara si un bb sanatos si cuminte!

Astazi m-am facut prima injectie. A fost si sotul meu cu mine ca sa invete si sa ma execute in continuare. Asistenta de la fundeni mi-a spus ca s-ar putea ca de la 1 martie sa se schimbe listele si sa reintroduca Clexane si sa urmaresc acest lucru. Oricum zilele acestea dupa ce ma mai linistesc putin voi cugeta la ceea ce putem face ref la CNAS, asa cum ai zis tu Monalac.

Hehe -acum am vazut ca sunteti monu, monip si monalac

Mamica de Iulia (06.02.2004) si 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

eimotto,la ce dr ai mers de a fost depasita de situatie?spune ne si noua,sa ne ferim!!cat despre numele de monica,cred ca e predestinat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayla spune:

Fetelor, dar pe baza caror modificari la analizele de coagulare se pune diagnosticul de SAFL? Eu sint insarcinata in 18 sapt (a doua sarcina), si mi-a iesit o mica modificare doar la factorul 5 de coagulare. Restul analizelor de coagulare au iesit bine, au fost facut la Medlife, la indicatia dr Anca (Municipal), sub supravegherea caruia ma aflu.
Si doar pe baza acestei modificari, si a faptului ca la prima sarcina am avut spre sfarsit insuficienta placentara, cu retard de crestere la copil( a avut 2,7 kg la nastere) si HTA la mine, mi-a spus ca daca la ecografia de 20 de saptamani se constata o imbatranire accelerata a placentei, trec pe tratament cu Clexane.
Dar nu mi-a spus ca as avea SAFL. Nu am avut sarcini oprite in evolutie sau avorturi spontane. Intrebarea mea este, acest Clexane se da in orice tulburare de coagulare, sau numai in SAFL? Pt ca simptomele mele nu prea seamana cu SAFL, si nici n-as vrea sa fac acest tratament daca nu e imperios necesar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monip spune:

Clexane se da in toate cazurile de tulburari de coagulare (in sensul coagularii mai rapide), nu numai in cazurile de sindrom antifosfolopidic.Din fericire, celelalte (ca de ex Proteina C,S,Factor Leyden s a pe care eu nu le stiu ) se pot masura cu precizie si se fac la mai multe laboratoare.Problemele pe care le ai tu pot fi provocate si de acesti factori, dar nu sunt sigura daca ar mai putea fi si alte cauze....Si iar se pune intrebarea, de ce la prima sarcina nu s-a intamplat nimic, si acum da.

Si eu inca mai sper ca Moni sa nu fie un nume predestinat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayla spune:

Am uitat sa spun ca la prima sarcina n-am facut analizele pt trombofilii, pt ca dr nu mi le-a recomandat, iar eu n-am stiut de ele. Asa ca s-ar putea ca aceasta problema de coagulare sa fi actionat si in prima sarcina, dar dr sa o fi descoperit abia acum, pt ca m-a trimis sa fac analizele astea, banuind ceva in urma aparitiei unui hematom de 5 cm, care s-a vazut la ecografia din saptamana 9.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Ayla eu am pierdut o sarcina la 26 de sapt. din cauza HTA induse de sarcina si copilul nu era dezvoltat suficient pentru aceasta varsta a sarcinii.Sunt suspecta de acest sindrom si acum urmeaza sa fac analizele.Tie ce analize ti-a dat sa faci la Medlife? Si eu tot acolo le fac.
Fetelor care deja faceti clexane,pe langa acesta mai trebuie si alt tartament?Trebuie facut imediat ce ramn insarcinta in cazul in care am acest sindrom?Multumesc pentru raspunsuri!




Mirela
"Ai curaj pentru marile suparari din viata si rabdare pentru cele mici;dupa ce ti-ai terminat cu bine treburile zilnice dormi linistit.Dumnezeu este treaz!" Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Monalac - doctorita este Nicolicea de la Municipal. Referitor la prima sarcina care a fost fara probleme (in afara de cerclaj si stat la pat) nu am absolut nimic sa ii reprosez. Dar acum, pe masura ce problemele au inceput sa apara, au aparut si reactii de genul:
- da, sunt modificari la nivelul placentei dar ce vrei sa fac? ca nu il poate scoate acum din burta ca e prea mic
- daca vrei ne vedem peste o saptamana, ca am si eu programul meu. dar sa ma suni inainte (asta in conditiile in care am sunat-o sa ii spun de retard de crestere+diversele probleme si o rugam sa ne vedem sa stam de vorba)

Ayla - si la mine este deficit de proteina S, la prima sarcina nu am avut probleme (vizibile)

Acum am descoperit si am inceput sa fac Clexane din saptamana 27. Oricum analizele le vei repeta dupa inceperea tratamentului pentru ajustarea dozei (mie mi-au zis ca le voi repeta dupa 14 zile parca).

Multa sanatate si sper ca placentele noastre sa se tina bine pana la sfarsit


Mamica de Iulia (06.02.2004) si 27+

Mergi la inceput