Veronica Bereanda- Nicolae Iorga

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik
Si a mai aparut o mamica care a avut-o invatatoare pe nemernica.
http://germina-fluturi.blogspot.ro/2012/10/am-recunoscut-o-imediat.html

Chestia cu trisatul e deja dovedita, cine vrea dovezi n-are decat sa consulte datele.
La concursul de matematica Euclid, in 2010, Liceul Iorga a fost SINGURUL in care la clasa III-a a fost atins maximul de 100 de puncte. Si nu de un elev, ci vreo 6-7!!! In conditiile in care in tot restul Bucurestiului si al tarii nimeni nu a mai atins suta de puncte, la cateva mii de elevi de-a III-a participanti. Bleah ...

Stranie coincidenta? In 2010 aceasta pseudoinvatatoare era ... chiar la clasa a III-a!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

De aceea am spus ca trebuie luata legatura cu toate concursurile la care scoala si invatatoarea participa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Pe mine ieri m-au tinut nervii sa vizionez tot filmuletul...pana ieri nu am reusit sa trec de inceput!

Cum adica sa iasa la pensie, linistita...nu se poate asa ceva, sa faca puscarie si sa mai plateasca si daune parintilor si copiilor... nu sunt eu genul si nici normal nu este, insa, ca sa priceapa ce a facut, ar merita sa fie pusa sa stea in genunchi in fata consililui profesoral si al parntilor si cum vrea sa spuna ceva sa fie amenintata ca "va fi aruncata pe geam, data cu capul de tabla" sa se aduca aminte de parintii ei si de toate mizeriile pe care le scoatea ea pe gura in fata copiilor alora.

Sper cand iese pe strada societatea sa o intampine cum se cuvine...fostii ei elevi sa ii fie "recunoscatori", va ajunge si ea la o anumita varsta, la fel de neputincioasa ca acei copilasi...poate va vedea ce inseamna un astfel de comportament...ca in general roata se intoarce, si ce semeni aduni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui catrinik
Si a mai aparut o mamica care a avut-o invatatoare pe nemernica.
http://germina-fluturi.blogspot.ro/2012/10/am-recunoscut-o-imediat.html

Chestia cu trisatul e deja dovedita, cine vrea dovezi n-are decat sa consulte datele.
La concursul de matematica Euclid, in 2010, Liceul Iorga a fost SINGURUL in care la clasa III-a a fost atins maximul de 100 de puncte. Si nu de un elev, ci vreo 6-7!!! In conditiile in care in tot restul Bucurestiului si al tarii nimeni nu a mai atins suta de puncte, la cateva mii de elevi de-a III-a participanti. Bleah ...

Stranie coincidenta? In 2010 aceasta pseudoinvatatoare era ... chiar la clasa a III-a!!!



Ce putem face cu trisorii astia? Cu acesti invatatori care ii invata de la 7-8-9 ani sa copieze si sa concureze in conditii dubioase?
Eu le trimit mereu mail organizatorilor de la nivel central sesizand aceste scoli care ies din media cu mult, iar ei balmajesc raspunsuri in eterna limba de lemn, vom face si vom drege, nu e vina noastra. Si etapa urmatoare sunt tot aia si apoi nu se prezinta la etapa finala care se organizeaza in alt loc.
Unde sa ii mai reclam? Sau ia cineva in serios aceste reclamatii?
Spre exemplu la romana la a patra anul acesta in centrul Satu Mare sunt 52 de punctaje maxime :))) si organizatorii le-au validat si le-au afisat in clasamentul national.
De cele mai multe ori, parintii sunt extrem de fericiti ca au copii cu n medalii, dar nu se intreaba sau evita sa se intrebe de ce scoala lor este asa plina de perfectiune. Cand ajung sa isi puna aceste intrebari, peste ani, cand cei care mai greseau in primara sunt in frunte pentru ca au concurat onest dintotdeauna, este cam tarziu. Copilul lor perfect cu 100 de punctaje maxime si nspe medalii toate de aur nu face fata unui concurs, unei evaluari cinstite. De aia in testarile internationale gen PISA stam atat de prost. Corectitudinea nu este o trasatura a invatamantului nostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
Daca gasiti link-urile de pe Antena si RTV puneti-le si aici, ca sa le dam pe FB.


RTV :

www.rtv.net/terorizati-de-dascal-o-cunoscuta-invatatoare-din-bucuresti-isi-ameninta-elevii-video_51073.html" target="_blank">http://www.rtv.net/terorizati-de-dascal-o-cunoscuta-invatatoare-din-bucuresti-isi-ameninta-elevii-video_51073.html

La A3 nu am gasit, dar am gasit reportajul (e in cadrul Observator) "incapsulat" in alt blog :

www.arhiblog.ro/veronica-bereanda-invatatoare-prestigiu/" target="_blank">http://www.arhiblog.ro/veronica-bereanda-invatatoare-prestigiu/

Alte consideratii :

http://mariacoman.blogspot.ro/2012/10/consideratii-pe-marginea-cazului.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
Ce putem face cu trisorii astia?

O solutie ar fi sa nu mai participati la concursuri.

Ina.click felicitarile mele pentru implicare. Daca ar fi mai multi parinti/oameni ca tine s-ar rezolva multe lucruri in tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Dar toti sunteti ca mine. Si eu sunt ca voi toti.
As face asta pentru oricare dintre voi si insist sa cred ca oricare dintre voi ar face asta pentru mine.



De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Cred ca as omora-o cu mana mea fara nici cel mai mic regret daca as avea copilul in clasa ei. Sunt cadru didactic dar nu profesez. In momentul in care copilul meu va ajunge la scoala o sa fac totul sa fiu si eu in scoala aia, ca profesoara. Poate ziceti ca sunt supra-protectiva dar si eu am avut o invatatoare aproape la fel ca "doamna" asta si stiu cat doare si cata teama e in sufletul unui copil sa ii spuna mamei/tatalui ca "doamna" l-a batut/injurat.

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 30+ cu Gabriel

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Majoritatea concureaza cinstit. Nu-i neaparat o solutie ca cei corecti sa se retraga. Normal ar fi sa fie dati afara trisorii si afisati pe site, cu motivul excluderii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Am citit si am vazut reportajele, sunt siderata.
Pe de alta parte nu cred ca se va lua vreo masura, din interviul cu inspectorul mi s-a parut ca nu sunt sanse. Prima conditie ar fi ca inspectoratul si scoala sa realizeze gravitatea situatiei insa nu e deloc asa. Cred ca se mizeaza pe faptul ca se va face ceva tam-tam dupa care, ca de obicei problema e uitata si poate fi ingorata ca si pana acum.

Ce n-am inteles este daca s-a initiat o actiune la care putem participa in asa fel incat de data asta sa se faca intr-adevar ceva.

Mergi la inceput