Am MOLII !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Am MOLII !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! | Autor: anelize

Link direct la acest mesaj

M-am mutat de curand si nu mai stiu ce sa fac..............am molii.Am casa noua,fara posibilitatea de a fi ramas moliile de la vechii proprietari pt ca am "ras" casa pana la placa de beton inainte de a ma muta.Am totul nou.........mobila,perdele......tot.
Am luat 40 de pliculete Raid anti molii de pus in dulap + alte 6pliculete tot Raid cu gel + alte 5 spray-uri Raid anti molii. Nimic.Moliile nu dispar.Mai apare cate una pe zi si nu stiu de unde.Am plase la toate geamurile si,din cate m-am uitat eu,sunt etans.Gaurile prin care vin conductele sunt si ele etansate cu silicon.......de unde m-am mutat nu cred ca am venit cu molii pt ca nu aveam acolo,iar acestea au aparut inainte de a ne aduce hainele..........

M-au exasperat.Ce sa le fac?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Eu am scapat cu levantica luata de la tarani din piata. Am pus prin casa. Am scapat si de molii si miroase si frumos.
Dar eu stiu ce sa zic, la tine pare problema mai grava, dc nu ai scapt nici cu atatea pliculete de raid...

briza_marii
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Anelize,iti spun si eu despre un "leac" babesc contra moliilor,invatat de la soacra-mea:ea punea intotdeauna,pe langa mingiutele de naftalina si tutun,intre haine si chiar atunci cand infasura plapuma s-o stranga ca venea vara...Cumpara un pachet sau doua de "Carpati" fara filtru,le sfaramita cu degetele si le imprastia printre rufe...Succes!
PS.Cu produsele astea gen Raid de atarnat prin dulapuri si asa mai departe...nici eu nu am avut succes,tot alea babesti au dat rezultat.

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

verifica si alimentele, faina, malaiul si grisul in special. si eu am facut molii la un moment dat din aceasta cauza.



Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramel spune:

Eu am cumparat un spray se numeste MOLIMOR.
Este micut, are culoarea mov si este romanesc.
Este eficient cam 6 luni, apoi reapar.Dar cel putin, le mai starpesc cu ceva.
A, si scrie pe el ca nu e toxic pt. oameni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

nu toti fluturasii albi care zboara prin casa sunt molii. este posibil sa fie de la malai, faina, tarate sau gris. mai bine verifica-le si arunca-le! eu am patit de la niste tarate de grau pe care la pastram pt baita monicai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_filipas spune:

Metoda eficienta de combaterea moliilor:incingeti bine un fund de metal(pe care coaceti vinetele, ardeii) si presarati peste el naftalina.Aceasta degaja un fum puternic cu care se afuma incaperile unde s-au format molii.Rezultatul este extraordinar.


Nimic nu este imposibil pentru o persoana perseverenta

Simona si Dragos Octavian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Fetelor,eu nu gatesc,deci nu am in casa nici faina,nici malai,gris nici atat......deci "cade" varianta asta.O sa incerc cu tutun......si cu spray-ul romanesc MOLIMOR.
Nu imi imaginez de unde ar putea sa vina.
Oare mi-a adus firma de la care am luat si la care am facut perdelele.????????????sau de la covoarele noi-noute?????

As vrea sa gesesc sursa..............sau plasele geamurilor nu sunt chiar asa etans precum am crezut>?????????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

"Mai apare cate una pe zi "

Poate sunt altfel de fluturi!

Daca nu ai gasit larve pe haine, covoare, plapumi etc.. poate nu ai molii totusi.

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anchi spune:

Verifica si canapelele (paturile), chiar daca sunt noi. Eu am fost patita. Chiar daca nu observi ceva este bine sa dai cu substante contra moliilor. Nu stii in ce conditii a fost tinuta mobila in magazin (depozit).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Cunosc moliile si va spun sigur ca nu sunt alt tip de fluturi.
In ceea ce priveste mobila,am totul facut pe comanda,inclusiv canapelele de piele ,deci nu au stat depozitate pe undeva.........si nici nu apar nenorocitele intr-o singua camera ca sa pot deduce de unde vin.Le gasesc in toata casa,inclusiv in baie.
Azi nu am gasit nici una......inca,dar daca mai gasesc urma de molie....

Mergi la inceput