masina de spalat

masina de spalat | Autor: mel_g

Link direct la acest mesaj

ce-mi recomandati ? vreau ceva care sa spela super si sosetele albe ale baietelului meu care umbla numai descult prin casa (adica in sosete fara papucei). Cred ca ma va lasa batranica mea si studiez - nu stiu ce sa-mi cumpar!
Astept sugestii!!!!!!!!!!!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rocsy spune:

buna ,
cam in aceeasi situatie am fost si eu acum o luna si dupa multe deliberari am cumparat Gorenje WA 50140 ,pentru ca ne-au recomandat-o cei mai multi ca fiind cea mai fiabila. Spala bine ,are program si pentru hainele bebelusilor si nu cred c-o sa ai probleme cu ea multi ani de-acum incolo.Ca si tehnologie nu este cea mai noua ,dar este ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisia76 spune:

Nu stiu ce sa-ti recomand poate un Ariston dar stiu sigur ce iti contrarecomand, Whirlpool. Pe mine m-a lasat balta dupa 5 ani chiar 4 ca de un an nu mai incalzea apa cum trebuie si le scoteam cum le bagam adik murdare. Si l-am chemat pe un mester de la reprezentanta si a facut idiotul scurt circuit in timp ce se tot holba la ea si a aranjat-o definitiv.
Acum am un Ardo de la niste prieteni, care spala bine, chiar f bine in comparatie cu ce am avut.
A, si sa nu uit Whirlpool are si soacra-mea si s-a defectat dupa 2 ani si sora-mea se plangea ca nu e tocmai in regula. De, ce sa-i fac daca nu a intrebat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuppy spune:

Mai depinde si cum ti-e norocul. Am auzit si de oameni multumiti de Whirlpool, asa ca mai intai trebuie sa te gandesti pentru ce iti trebuie respectiva masina: pt spalat de 2 ori pe saptamana, sau spalat in fiecare zi. Pentru ca si asta conteaza atunci cand spui: " m-a tinut cutare masina doar 5 ani", sau in ce mediu ai tinut-o. Spune ca i s-a defectat masina doar dupa 3 ani, dar ea/el o tin in baie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisia76 spune:

zuppy,cand deja 3 oameni dinntre cunostintele mele patesc diverse nu cred ca mai e vorba de noroc si crede-ma ca am tinut-o foarte bine nu in baie ci intr-o debara langa baie, nu suntem o familie numeroasa si nu spalam mai mult de doua ori pe saptamana cu ea.
Eu una sunt patita, nu mai cumpar de la aceasta firma nimic in viata mea iar eu mi-am zis pasul aici poate invata si altii din experienta mea. Aveti alta parere, nu-i nimic faceti ca voi, pana la urma sunt banii vostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Eu am o masina de la Gorenje cu incarcare verticala, clasa A+ si pot sa spun ca o iubesc. Masina de spalat si fierul meu de calcat sunt lucrurile pe care le pretuiesc cel mai mult. Nu stiu ce m-as face fara ele. Masina o tin in debaraua de langa baie, spal des cu ea - aprox o incarcatura pe zi. O am de 2 ani si sunt FOARTE multumita de ea. Spre bucuria mea, dupa ce am cumparat-o am descoperit ca are un buton numit...spalare manuala pt rufele care nu se spala la masina. Le spala altfel. Asa ca nu mai spal absolut nimic la mana...

A! Apropos de Wihrlpool...are mama. Dupa 2 ani nu mai lua detergentul din compartimentul pt detergent, desi o tinea intr-o baie de serviciu unde nu era decat masina, o chiuveta si o toaleta, deci nici vorba de aburi.

Sim 17+ Stefan
Asa creste bebe
Poze bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xelanoimis spune:

Si eu am un Gorenje cu incarcare verticala de 3 ani si nu pot sa spun ca sunt foarte multumita de ea. Nu clateste bine rufele si compartimentul de detergenti se spala foarte greu. Partea cu clatirea se rezolva daca dupa orice ciclu de spalare mai dau un ciclu scurt doar pentru clatire si balsam. Sosetele albe ies impecabile daca le pun la programul cel mai lung. In rest sunt perioade cand o folosesc zilnic si nu mi-a dat semne de oboseala.
Urmatoarea masina o sa fie mai mult ca sigur un Indesit, cu incarcare orizontala, care sa si usuce rufele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alic spune:

eu am Ariston si sunt multumita de ea; depinde foarte mult si de detergent, ca daca folosesti ceva prost, poate masina sa fie de ultima aparitie, degeaba;
am auzit insa despre Indesit si Whirlpool cum ca n-ar fi bune; se pare ca in ultimul timp s-au defectat cele 2 marci;
o alta idee ar fi Candy, am intels ca sunt facute in Italia si ca sunt foarte bune;


ALICe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Candy nu sunt italiene.Maine cand merg la munca iti spun exact ce mama are.Oricum stiu ca tat-su e din una din tarile fost iugoslave...ca si gorenje care e slovaca dar despre care,eu care vand electrocasnice nu am auzit decat de bine.Depine de noroc,de lot ,de detergent.....
Editez....cine are cenusa sa imi pun in cap....ce am eu in magazin sunt produse in ex iugoslavia,sub licenta italiana....scuze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

quote:
Originally posted by zuppy

Mai depinde si cum ti-e norocul. Am auzit si de oameni multumiti de Whirlpool, asa ca mai intai trebuie sa te gandesti pentru ce iti trebuie respectiva masina: pt spalat de 2 ori pe saptamana, sau spalat in fiecare zi. Pentru ca si asta conteaza atunci cand spui: " m-a tinut cutare masina doar 5 ani", sau in ce mediu ai tinut-o. Spune ca i s-a defectat masina doar dupa 3 ani, dar ea/el o tin in baie.



mama mea tine masina de spalat in baie de vreo 7 ani de cand ne-am cumparat un Indesit. care spala bine, nu s-a stricat niciodata, dar are un defect: este prea zgomotoasa.
si eu vreau sa-mi cumpar o masina de splalat care sa faca cat mai putin zgomot si sa spele bine.
verisoara mea are un Whirlpool al 6-lea simt care nu face zgomot aproape deloc, in schimb nu prea e multumita de programe.



Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuppy spune:

sim_stoian, asa cum cunosti tu persoane nemultumite de Whirlpool, asa cunosc si eu persoane care nu au ce sa reproseze acestei marci. Eu tot asa, nu mi-am luat Whirpool pt ca toti "au auzit" ca nu e buna . Un coleg si-a luat un Indesit care s-a stricat dupa 2 zile. Asta inseamna ca Indesit sunt proaste? Probabil ca nu.

Si inca ceva: generatia trecuta de masini(cu control mecanic) a fost mult mai "stabila", sa spun asa, decat noua generatie cu control electronic. Dupa cate stiu eu, o masina cu control electronic(afisaje si alte alea) e mult mai expusa defectarii(corodarii circuitelor) stand in baie, decat una cu control mecanic. Adica imi sustin punctul de vedere


Mergi la inceput