Inel gastric(Lap-Band AP system)

Inel gastric(Lap-Band AP system) | Autor: Pdelia

Link direct la acest mesaj

Si-a pus cineva ?Stiti pe cineva care si-a montat un astfel de inel ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pdelia spune:

Chiar nu stie nimeni nimic despre acest inel ?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giani spune:

E o metoda de a slabi a celor cu obezitate pe termen lung, de tip morbid, in nici un caz celor care pot scapa de surplus cu dieta ori exercitii; cam peste 50 de kile peste greutatea normal. E o metoda relativ usoara de a slabi, rapida, dar asa cum am spus, e pentru obezii morbizi. Pot fi o gramada de efecte secundare, dar pe de alta parte rezolva problemele aduse de obezitate, cum ar fi hipertensiunea, diabetul.
Pentru a monta banda, e necesara chirugia, cu tot ce vine, adica anestezie, incizie, apoi vindecare...
O gramada de defiente pot aparea dupa operatie, deficiente de vitamine s tot felul de stari ciudate.
Pierderea de kilograme nu e pe viata, organismul are tentinta sa isi recapete echilibrul, in concluzie: sport, diete...
Am vazut biografia unei cintarete din anii 90, grupul Wilson Philips, una din grup era obeza morbida, 1.60 si 150-160 kile, si-a montat inel gastric, a slabit, arata normal, s-a mai ingrasat dupa ce a nascut, dar ii trage cu diete si sport si chiar daca se mai ingrasa, nu mai ajunge la dimesinile de acum 15 ani.
Gasesti o gramada de informatie pe Internet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Se face teoretic daca ai IMC peste 46.IMC , adica indicele de masa corporala se calculeaza impartind greutatea in kg la patatul inaltimii in metri .
Inainte de gastroplastie se tine un regim pt. a scadea riscurile din timpul operatiei. Dupa operatie se slabeste foarte bine pt. ca stomacul va fi mai mic , deci te vei satura din mai putin mancare. Din cauza asta nici nu te mai poti ingrasa decat daca insisti tu
Operatia se poate face laparoscopic Dca a vrei sa vezi cum se face in alte tari intra pe www.or-online.com sau www.or-live.com , nu mai retin exact si ai posibilitatea de a vedea operatia ind irect (stanga paginii).
Teoretic nu se face la pricine , dar daca esti obeza si nu poti slabi ....se rezolva ;)


Si eu vreau sa-i propun mamei sa faca pt. ca nu am chef sa ajunga hipertensiva , diabetica , cu insuficienta cardiaca , samd...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pdelia spune:

Stiu ce indicatii are dar nu stiu unde se face la noi si nici nu cunosc pe nimeni care si-a facut ...Ma gandeam ca poate stiti voi unde se poate face si cat costa ...Eu nu am 50 Kg. peste dar nu pot slabi altfel asa ca nu as vrea sa ajung sa am cele 50 Kg. ca sa ma operez dupa ce am diabet si toate cele ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

In 12 februarie ma interesez i-ti spun ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pdelia spune:

Astept !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Pdelia, dar nu e mai bna varianta cu balonul endogastric?
Zic si eu!
Am inteles ca metoda nu e invaziva, nu trebuie sa te taie, ci iti monteaza un balon in stomac sub anestezie generala pe care-l umple cu ser fiziologic, iar dupa sase luni ti-l scoate.
Am inteles ca se slabeste destul de bine si cu aceasta metoda si in plus are acest avantaj ca nu trebuie sa faci operatie!
Da si tu o cautare pe google pentru mai multe informatii!


mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Atata timp cat presupune intrarea prin orice metoda in organism e invaziv.
In plus, nu vad sensul: slabetsi 6 luni dupa care te trezesti cu acelasi stomac pe care trebuie sa-l umplii.
Se face acea micsorare tocmai din cauza faptului ca la pers. supraponderale , obeze , samd , stomacul este mult dilatat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

eu am inteles ca ar costa 4.000 eur.

anda, mami de bb vladut
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62685" target="_blank"> povestea nasterii

astia mi-au luat motul!

varsta lui vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina1 spune:

Buna fetelor,

Eu mi-am pus Lapband acum 2 ani si e super!
Am slabit cat mi-am dorit si ma simt foarte bine.


Va pup,

Adina

Mergi la inceput